Egzersiz ve Fitness

Egzersiz Yapmak İçin 10 Neden!

instagram takipçi hilesi

Egzersiz, düzenli olarak yaptığınız fiziksel aktivitelerdir. Genel sağlığınızı korumak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Düzenli olarak egzersiz yapmanın pek çok faydası vardır. Bunların arasından doğrudan etki eden 10 etkisini sizler için derledik.

  1. Kilonuzu Kontrol Edebilirsiniz.

düzenli egzersiz kilo kontrolü sağlar

Düzenli olarak egzersiz yapmak kilonuzu korumaya yardımcı olur. Bunun yanında düzenli beslenmeyle egzersizi bir arada götürerek kilo almanızı önleyebilir hatta kilo verebilirsiniz. Egzersiz yapmak zor ve meşakkatli gelse de yapacağınız en ufak bir hareketin bile sizin için faydalı olduğunu unutmayın.

  1. Daha Mutlu Hissedebilirsiniz.

egzersiz yaparak daha mutlu olabilirsiniz

Evet yanlış duymadınız, egzersiz yaparak kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün. Çünkü egzersiz esnasında vücudunuz endorfin ve serotonin hormonu salgılar. Buna ek olarak vücudunuzdaki olumlu değişmeli gördükçe de mutlu olabilirsiniz.

  1. Daha Parlak Bir Cilde Sahip Olabilirsiniz.

egzersizle daha parlak bir cildiniz olabilir

Egzersizin bir diğer faydası vücudunuzdaki kan akışını hızlandırmaktır. Ve bu da cildinizde parlaklık oluşmasını sağlar. Yapacağınız her bir egzersiz cildinizde ekstra parlaklık olarak eğri dönebilir.

  1. Duruşunuz İyileşir.

egzersizle duruşunuz düzelir

Düzenli olarak yaptığınız egzersizler duruşunuzu da doğrudan etkiler. Egzersiz yaparak vücudunuz şekillendikçe siz de bilinçlenir ve vücudunuz için daha doğru kararlar verebilirsiniz. Daha iyi bir duruşun sizi daha uzun göstereceğini de unutmayın.

  1. Stresiniz Azalır.

egzersiz yaparken stresiniz azalır

Düzenli olarak egzersiz yapmak sizi gün içindeki stresten geçici olarak uzaklaştırır. Çünkü egzersiz esnasında günlük tempodan uzaklaşıp kendinize yönelirsiniz. Aynı zamanda stresteki azalma kilo vermenizi de kolaylaştırır.

  1. Ağrılarınız Azalabilir.

egzersizle eklem ağrılarınız azalır

Sürekli oturmaktan dolayı eklemleriniz de ağrılar olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak içinse düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Çünkü eklemleriniz hareketsiz kaldıkça sertleşir. Düzenli egzersizle günlük hareketleriniz artar ve rutin yaşantınızdan kurtulursunuz.

  1. Vücut Kompozisyonunuz Gelişir.

egzersiz yaparken vücut kompozisyonunuz gelişir 1

Egzersiz yapmak yaşam rutininiz haline geldiğinde hem yağlarınızdan kurtulursunuz hem de kas oranınız artar. Böylece zamanla dış görüntünüz de düzelir. Bu da aynı zamanda vücut kompozisyonunuzun gelişmesi demektir. Böylece daha fazla kalori yakabilirsiniz.

  1. Enerji Seviyeniz Yükselir.

egzersiz yaparak daha enerjik olabilirsiniz

Düzenli egzersiz yapmak sizi güçlendirir ve dayanıklılığınızı arttırır. Egzersizle vücudunuz eskisinden daha iyi çalışır ve dokularınıza oksijen ve besin maddesi aktarmaya başlar. Bu sayede kalbiniz ve akciğerleriniz daha verimli çalışır, enerji seviyeniz yükselir.

  1. Kaliteli Uyursunuz.

kaliteli uyku için düzenli egzersiz şart

Düzenli egzersiz yapmak vücut ısınızı arttırır. Egzersiz bitiminde vücudunuz soğurken rahatlar ve uykuya hazır hale gelirsiniz. Aynı zamanda stresiniz azalacağı için daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

  1. Yeni İnsanlarla Tanışma Fırsatı Yakalarsınız.

egzersiz yaparken yeni arkadaşlar edinirsiniz 2

Düzenli egzersiz yaparak yeni arkadaş çevresi edinebilirsiniz. Spor yaparken aynı zamanda sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla daha sağlıklı bağlar kurabilirsiniz.

Kaynak
365gun.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu