İş & Finans

E-ticarete Yeni Başlayanlar İçin 7 Tavsiye

instagram takipçi hilesi

E-ticaret

E-ticaret son dönemlerde hızla gelişen iş alanları arasında yer alıyor. Özellikle pandemi dönemi ve sonrasında geleneksel perakende ticaret yöntemleri yerini e-ticaret ve benzeri alanlara bıraktı. Bu dönemde tüketicilerin internet alışverişi alışkanlıklarının artış göstermesi işletmelerin satışlarını internete kaydırmasındaki en büyük etkenler arasında yer alıyor.

Öte yandan internet üzerinden satış işlemleri gerçekleştirmenin daha kolay ve daha az maliyetli olması satıcıların bu yöntemi tercih etmesine neden olan önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her ne kadar az maliyetle çok getiri sağlayan bir satış yöntemi olsa da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da bulunuyor.

Bilhassa e-ticaret alanına ilk kez adım atacakların sağlam temeller üzerinde başlangıç yapmaları uzun vadede istedikleri kazançları elde edebilmeleri açısından elzem. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda e-ticarete yeni başlayanlar için altın değerinde 7 tavsiye sunduk. Şimdiden keyifli okumalar dileriz 🙂

e ticaret 4

1.) Uygun Piyasa Araştırması

Uygun piyasa araştırması kazancınızın düzenli bir şekilde artmasını sağlayacak önemli faktörler arasında yer almaktadır. Satış yapacağınız alanla ilgili olarak çalışan rakiplerinizin çalışmalarını inceleyin. Bunun yanı sıra potansiyel müşteri kitleniz hakkında da araştırma yapmanız önemli.

Müşterilerin sizden beklentileri nelerdir? Satış yapacağınız alandaki müşterilerin tüketim alışkanlıkları nelerdir? Müşterileriniz sizden nasıl bir hizmet kalitesi bekliyor? Bu gibi soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde analiz edebiliyor olmanız e-ticaret sektöründe başarılı bir atılım yapmanızı kolaylaştıracak faktörlerdir.

2.) Doğru Satış Platformu Seçimi

İnternet üzerinde e-ticaret satıcılarına sunulan çok sayıda satış platformu bulunuyor. Ancak bu platformların hepsi güvenilir ya da müşteriler arasında adını duyurabilmeyi başarmış platformlar olmuyor. Bu nedenle satış yapacağınız uygulama ya da web sitesinin hem sizin hem de potansiyel müşterileriniz açısından güvenilir bir platform olmasına özen gösterin.

e ticaret 3

3.) Kullanıcı Dostu Web Sitesi

Her zaman her satıcı mevcut platformları tercih etmez. Bazı satıcılar satış işlemlerini kendi web siteleri üzerinde gerçekleştirebilirler. Siz de bu yöntemi tercih edecekseniz web sitesi tasarımınızı ve alt yapınızı uygun şekilde oluşturmanız önemlidir.

İlk olarak mobil kullanımına uygun bir site oluşumu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çoğu kullanıcı alışveriş işlemlerini mobilden gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra web sitenizin ara yüzünün kolay kullanılabilir ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Bu durum hem müşterilerin daha rahat alışveriş yapabilmesini hem de markanıza olan güvenini arttıracaktır.

4.) Dikkat Çekici Ürün Tanıtımı

E-ticaret sektöründe esas başarıyı sağlayan doğru ürün tanıtımıdır. Ürün tanıtımlarınızın dikkat çekici olmasına özen gösterin. Bunun için Instagram ve benzeri sosyal medya platformları üzerinden uygun şekilde, dikkat çekici paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

Öte yandan ürünlerinizin kapsamlı bir şekilde tanıtımını gerçekleştirin. Müşterileriniz ürünlerinizin ne işe yaradığını ve kendilerine ne gibi bir katkı sağlayacağını açık bir şekilde anlamalıdır. Ürünlerinizi gerçekten müşteri ihtiyaçlarına yönelik olduğunu müşterilerinizin anlamasını sağlayın.

5.) Teknik Destek

E-ticaret kapsamı günden güne artmış olsa da pek çok kişi de hala internet alışverişlerine karşı bir endişe bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok müşteri alışveriş esnasında kendisine teknik destek sağlayacak birini bulmak ister.

Mutlaka müşterilerinize teknik destek sağlayın. Müşterileriniz ürünlerinizle ilgili sizden doğrudan bilgi alabilmelidirler. Bunun yanı sıra herhangi bir problemle karşılaştıklarında hızlı ve uygun şekilde destek sağlayabilmeniz hem düzenli müşteri kazanmanızı hem de müşteri sayesinde reklam yapmanızı sağlar.

e ticaret 5

6.) Güvenli Altyapı

Web siteniz ya da mobil uygulamanızın kullanışlı bir ara yüze sahip olmasının yanı sıra güvenli bir ödeme ağına sahip olması da önemlidir. Özellikle müşterileriniz kart bilgilerinin güvenliğini sağlayacak bir alt yapıya sahip olmanız gerekmektedir.

Bu nedenle web sitenizi ya da mobil uygulamanızı tasarlarken buna uygun şekilde güvenli bir alt yapı oluşturmalısınız. Bunun için uzman kişilerden ya da internet üzerinden ödeme yapmaya olanak sağlayan çeşitli firmalardan destek alabilirsiniz.

7.) Hızlı Kargo Hizmeti

Hızlı kargo hizmeti müşterilerin dikkat ettiği en önemli unsurların başında geliyor. İnternet üzerinden alışveriş yapan neredeyse her müşteri satın aldığı ürüne anında ulaşmak ister. Bu durum müşterilerin düzenli şekilde işletmenizden alışveriş yapmasını sağlayan unsurlar arasında da yer alır.

Bu nedenle kargo hizmetini hızlı şekilde sağlayan firmalarla çalışmaya dikkat edin. Öte yandan kargo öncesi paketleme işlemlerini de özenli bir şekilde gerçekleştirmeye dikkat edin. Müşterilerin büyük çoğunluğu kargonun özenli paketlenip paketlenmediği konusunda hassas davranmaktadır.

Bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek e-ticaret serüveninize başlamanız sizi en başından bir adım öteye taşıyacaktır. Unutmayın! E-ticaret sabır işidir ve bir anda hızlı sonuçlar almanız mümkün olmaz. Bu nedenle bahsettiğimiz adımlara uyarak sabırlı ve düzenli bir şekilde işlemlerinizi sürdürmeniz gerekir.

E-ticaret İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu