İş & Finans

E Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

E Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir? Pandemi döneminde DSÖ’nün paranın taşıdığı riskler hakkında uyarıda bulunması ve pandemiyle mücadelede sosyal mesafenin korunmasının öneminin artmasıyla e-ticaret daha sık gündeme geldi. Peki, e-ticaret nedir? Bu yazımızda e-ticaret konusuna açıklık getiriyoruz.

e-ticaret nedir

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, elektronik ticaretin kısaltılmış halidir ve ürün ve hizmetlerin internet üzerinden satışa çıkarılması anlamına gelir. İlk e-ticaret işlemi 1994’te gerçekleşmiştir. Amazon ve Alibaba gibi e-ticaret devlerinin yükselişiyle perakende sektöründe olup satışlarında düşüş olan işletmeler olumsuz tabloyu ortadan kaldırabildi. E-ticaret ürün ve hizmet çeşitliliği avantajı sağlayan online alışverişle bilinir. Bununla birlikte e-ticaret online açık artırma, internet bankacılığı, ödeme noktaları, online eğitimler gibi faaliyetleri de içerir.

E-ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret türleri katılımcıların türüne göre belirlenir. Bu bağlamda e-ticaret modelleri;  B2B (işletmeler arası), B2C (işletmeden tüketiciye), C2C (tüketiciden tüketiciye) ve C2B (tüketiciden işletmeye) olmak üzere dört tanedir. En yaygın iki e-ticaret türü B2B (işletmeler arası) ve B2C (işletmeden tüketiciye) olup C2C (tüketiciden tüketiciye) ve C2B (tüketiciden işletmeye) daha az tercih edilir.

B2B e-ticaret modelinde işletmeler başka işletmelere mal veya hizmet satar. B2C E-ticaret modelinde işletmeler bir tüketiciye mal veya hizmet satar. C2C e-ticaret modelinde tüketiciler başka bir tüketiciye mal veya hizmet satar. C2B e-ticaret ise bir tüketicinin bir işletmeye bir mal veya hizmet satmasıdır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?

E-ticarete konu olan ürün ve hizmetler şunlardır: Dijital ürünler, servis tabanlı ürünler, fiziksel ürünler, dropshipping. Satıcı perspektifinden bakıldığında e-ticaret yapmak için gerekli belgeleri toplayarak vergi dairesine başvuruda bulunmak gerekir. Başvurunun onaylanmasının ardından e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmaya başlanabilir.

Bir e-ticaret web sitesinin kullanıcı dostu arayüze sahip olması müşteri deneyimi açısından önem taşır. E-ticaret sitelerinin içermesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz: Ödeme seçenekleri, detaylı ürün sayfaları, benzer ürün seçenekleri, müşteri değerlendirmeleri, sosyal medya butonları, SSS sayfası / destek, hakkımızda sayfası.

E-ticaret çalışma sistemi Araştırma Geliştirme çalışmalarıyla başlar. Sonraki süreçte resmi ticari faaliyetler için hazırlık yapılır. Sanal POS ödeme sisteminin kurulmasının ardından kargo firmaları ile anlaşılır, tanıtım ve SEO çalışmaları yapılır.

Alıcıların e-ticaret ekosistemine dahil olabilmesi için e-ticaret sistemine üye olması veya iletişim bilgilerini kullanarak giriş yapması gerekir. Ürünler alışveriş sepetine eklenir. Siparişin onaylanıp ödemenin gerçekleştirilmesinin ardından belirtilen süre içinde teslimat gerçekleştirilir.

E-Ticaret Avantajları ve Dezavantajları

e-ticaret nedir

E-ticaret alıcı açısından ödeme çeşitliliği, ürün ve hizmet çeşitliliği, ödeme seçeneklerinin çeşitliliği bakımından avantajlıdır. E-ticaret satıcı açısından da çalışan esnekliği, hedefe yönelik pazarlama, 7/24 açık mağaza, global pazarlık varlık gösterebilme, düşük maliyet gibi birçok avantaj sunar. Bununla birlikte yüz yüze duyusal deneyimlere değer veren insanlar için e-ticaretin kapsayıcılığı düşüktür. Rekabetin çok yoğun olması, web sitesinin çökmesi veya ödeme işlemcilerinin arızalanması gibi teknolojik altyapı sorunları olabilir.

Tüm dezavantajlarına rağmen e-ticaret hacmi genişliyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklanan verilere göre, 2019’da 55 milyar 900 milyon lira olan e-ticaret hacmi 2020’de 91 milyar 700 milyon lira olarak gerçekleşti. E-ticarette yurt içi harcamaların payı yüzde 91’e yükseldi.

E-Ticarete Nasıl Başlarım?

Eğer e-ticaret girişimi yapacaksanız veya halli hazırda yapırsanız, profesyonel alt yapı ortaklarıyla çalışmalısınız. Böylece, işinizi daha profesyonel ve hızlı yapıyor olacaksınız. Eğer etcicaret sitesi ve alt yapısı gibi ihtiyaçlarınız varsa hemen MaksatBilgi.com’un iş ortağı olan Ticimax ile yaptığımız kampanyalı fiyatlardan yararlanabilirsiniz. İncelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

E-ticaret nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu