Google News
AlışverişSponsorlu İçerik

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler, Nelere Dikkat Etmeli?

İnternetin hızla gelişmesi ve yeni fikirler sayesinde, e-ticaret sitelerinin de sürekli gelişmesi neden oluyor. Girişimcilerin gözünde de e-ticaret sektörünün hızla gelişimi, yeni girişimcilerin bu sektöre girme durumlarını hızlandırıyor. Bu yazımda, “E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler, Nelere Dikkat Edilmeli?” bu sorunun cevabını sizlere yanıtlıyor olacağım. Hem yaptığım için hem de yapan arkadaşlarımın tecrübelerine ortak olduğum için konuya hakimim. Ayrıca, araştırmalarım doğrultusunda da birçok ayrıntı veriyor olacağım.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler, Nelere Dikkat Edilmeli?

1) Ne Satıyorsanız satın, satacağınız şeylere hakim olun.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Evet ilk başlarda böyle bir tecrübe edinecekseniz, öncelikle satacağınız ürünlerle ilgili bilgiye sahip olmakta fayda var. Buna göre site tasarımınızı ve geliştirme politikanızı belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda büyüme planlarınıza da daha da hakim olursunuz.

2) Tasarımsal Yenilikleri Kullanın

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Sürekli gelişen teknolojik cihazlar sayesinde, internet sitelerinin de gelişimi söz konusu. Bunlardan biri responsive dediğimiz durum. Responsive tasarımlı internet siteleri, e-ticaret sitenizin her platformda: mobilde, tablette, laptop da ve diğer cihazlara uyumlu tasarımlı olma özelliği taşır. Bu sayede siteniz, bilgisayarlarda güzel görünürken, mobilde kötü görünmez. Yani tamamen bilgisayardaki tasarımın aynısının, mobildeki versiyonu olur ve sevdiğiniz görünümün aynısını kullanırsınız.

3) Karmaşaya gerek yok! Sadelik her zaman iş yapar!

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Sadelik iş yapar ama çok da sade olmaktan bahsetmiyorum. Siteniz, logonuz ve satacağınız ürünün renkleriyle uyumlu olduktan sonra, sitenizde kullanacağınız tasarım modeli ulaşılabilir ve anlaşılabilir olmasına dikkat edin. Bunun için karmaşadan kaçının. Kendinizden yola çıkın. Bir gömlek almak için birçok yere tıklamanıza gerek yok.

4) Zaman Her Şeydir!

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Sitenizin hızlı açıldığından emin olmalısınız. Ya da yeni başlarken, sağlayıcınızla konu hakkında bilgi alışverişi yaparak, hedef ziyaretçi potansiyelinize göre bir paketle işe başlayın. En güçlü ve en iyi altyapı ile sitenize daha ilk başta giren kişileri yavaşlık yüzünden kaçırmayın!

5) Kategorilere dikkat edin

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

E-ticaret sitesinde olmazsa olmazlardan biri olan kategoriler, düzenli bir şekilde olmalı. Düzenden kasıt ilgili ürünün, ilgili kategoride olmasına özen gösterin. Hem karmaşa yaratmazsınız hem de müşterinin yanılmasını ve kaçmasını engel olursunuz. Örnekle, şapka arayan bir müşteri şapkaların için de şapka modellerini bulması gerekir. Şapka kategorisinin için farklı şeyler koymamalısınız.

6) Yorumlar Özelliği ve Puanlama

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

E-ticaret sitesi kurmak isteyenler, mutlaka sitesinde olmazsa olmazı yorum ve puanlama özellikleridir. Ürünle ilgili daha önce satın alan neler demiş, ürünü kullananların deneyimleri bu özellikler sayesinde, yeni satın alacak olan müşteride fikir yaratır. Bu sizin için dezavantajmış gibi asla düşünmeyin.

7) Arama Özelliği ve Sesli Arama Özelliği

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Bildiğiniz gibi teknoloji ve onun getirdiği yeniliklerle birlikte, internet de hızla gelişiyor. Yeni teknolojiler ışığında insanların alışkanlıkları da değişiyor. Örneğin sesli arama özelliği yeni gibi dursa da artık günümüzde birçok insanın kullandığı ve alışkanlık yaptığı bir özellik haline geldi. Hal böyle olunca, e-ticaret sitenizi buna göre bir özellik eklemeniz gerekiyor.

Bununla birlikte normal arama butonunuzun, olmasına dikkat edin. Yanı sıra, arama yaparken, bir kaç harften sonra, aşağıdan beliren arama sonuçları olması da şık olacaktır. Böylece müşteri aradığı  ürünü hemen ulaşabilir ve zaman kaybetmez.

8) Site İçinde Kampanyalar

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Sitenizde uzun süre vakit harcayanlar olacaktır. Böylelikle site içinde uzun zaman harcayanlar için kampanyalar oluşturabilirsiniz. Atıyorum 15 dakika içinde bu ürün size özel şu fiyatta gibi.

9) Sanal Pos ve Ödeme Seçenekleri

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Madde!

Ödeme yöntemleriniz ne kadar geniş olursa o kadar çok müşteriye ürün satarsınız. Ödeme yöntemlerinde, kapıda ödeme ve kredi kartıyla, taksitli ödeme seçeneklerinizin olmasına dikkat edin. Eğer kurumsal değilseniz ve sanal pos sağlayıcısı platformları deneyebilirsiniz.

10) (En Önemlisi) E-ticaret Alt Yapısını İyi Seçmelisiniz!

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin, aslında ilk yapmaları gereken doğru e-ticaret alt yapısı kullanmalarıdır. Bunun  için opencart, wordpress gibi alt yapılar kullanılıyor. Ancak yazılımla ilgili bilgileri olmayanların bu alt yapılarla e-ticaret sitesi kurması oldukça zor. Bunun için hazır sistemli alt yapı kullanmalarını öneriyorum. Eğer web yazılımlarıyla ilgili bilginiz yoksa, ya da e-ticaret sitesi kurmak kadar bilgiye sahip değilseniz, mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekiyor.

Sizin için bir önerim var!

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu olan Ticimax ile tanışın!

 • 15 gün ücretsiz denem.
 • Pratik panele.
 • Kullanım kolaylığı.
 • Responsive Temalar.
 • Sesli Arama Özelliği.
 • Geniş Ödeme Hizmeti Panelleri.
 • Windows tabanlı ve sunucuyla senkronize.
 • 7/24 canlı birebir müşteri desteği.
 • SEO Uyumlu geniş tema desteği.
 • Sınırsız ürün ve kategori ekleme desteği.
 • Paketlerinde hızlı olması için CDN Hizmeti
 • SSL (Güvenli alışveriş : https) Hizmeti.
 • Her bütçeye uygun e-ticaret paketleri

Şimdi Başlayın!

MaksatBilgi ile Ticimax İşbirliği sayesinde e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere başlangıç için uygun fiyatlar sizi bekliyor olacak. Aşağıdaki butonu tıklayarak, paket tercihinizi yapın ve 15 gün ücretsiz denemesiyle birlikte en uygun fiyatlarla başlayın!

Paketleri Görmek İçin Tıklayın!

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu