Akıllı Telefonlar ve TabletlerBilim ve Teknolojiİnternet ve WebYeni Teknolojiler

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Çalışır?

instagram takipçi hilesi

WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliğini hepimiz zaman zaman çok merak etmişsizdir. WhatsApp, 2016 yılında duyurduğu “End-to-end encryption” veya kısaltmasıyla E2EE olarak bilinen WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıcılarına sunmuştu. Bu güvenlik özelliği, yalnızca iletişimin son noktalarında bulunan kullanıcıların mesajlarını okuyabilmesini sağlıyor. Uçtan uca şifreleme özelliği, gönderilen bilgilerin ve mesajların gönderildiği andan alındığı ana kadar güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar.

Bu özelliğin temel amacı, internet sağlayıcıları ve ağ yöneticileri gibi potansiyel üçüncü tarafların iletişimin şifresini çözmek için gerekli şifreleme anahtarlarına erişimini engellemektir. Uçtan uca şifreleme, verileri anlamsız hale getiren ve rastgele metne dönüştüren bir algoritma kullanarak gerçekleştirilir.

whatsapp uctan uca sifreleme nedir 3

Uçtan Uca Şifreleme Kullanan Uygulamalar

Günümüzde teknoloji çağında sıkça kullanılan sohbet ve mesajlaşma uygulamaları mevcuttur. İlk olarak Whatsapp ile adını duyduğumuz uçtan uca şifreleme özelliğini kullanan uygulamaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu artışın nedeni, kullanıcıların veri gizliliği politikalarına daha fazla önem vermesidir. Merak edenler için, Whatsapp haricinde bu uygulamaların ne olduklarına dair birkaç örnek vermek mümkün;

  • Zoom
  • Telegram
  • BİP
  • Signal
  • Viber
  • Dedi
  • Element
  • iMassage
  • Wire
  • Threema

Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Çalışır?

Yazılı ya da görsel mesajlar ve dosyalar, kodlanmış bir şekilde karşı tarafa iletilir. Daha sonra bir şifreleme anahtarı kullanılarak orijinal biçimlerine dönüştürülür. Böylece güvenli bir şekilde korunmuş olur. Uçtan uca şifreleme özelliği, verilerin gönderici cihazında şifrelenip, ardından alıcı cihazda şifresinin çözülmesini sağlar. Bu süreç arka planda gerçekleşir ve hem gönderici hem de alıcı, veriyi orijinal haliyle görür.

Uçtan uca şifreleme, verilerin sadece gönderici ve alıcılar tarafından görülmesini sağlayarak, dışarıdan herhangi birinin erişimini tamamen engeller. WhatsApp kullanıcıları, mesajlarını sadece iletişime dahil olan kişilerin görebileceği şekilde gönderir, bu da gizliliği sağlar. WhatsApp’ın bile verilerin kilidini açacak anahtarlara sahip olmamasının nedeni, uçtan uca şifreleme özelliğinin hizmet sağlayıcıyı bile üçüncü bir taraf olarak görmesidir.

Üçüncü taraf kişiler, bu özellik sayesinde gönderilen ve saklanan şifreli verilere erişemezler. Ayrıca, WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme kullanan uygulamalar, kullanıcıların mesajlarını ve verilerini yetkililerle paylaşamaz.

whatsapp uctan uca sifreleme nedir 2

Uçtan Uca Şifreleme Kaldırılabilir Mi?

Son zamanlarda, kullanıcılar için uygulama seçiminde önemli bir faktör haline gelen uçtan uca şifreleme yöntemi, paylaşılan mesajlar, görüntüler, videolar, ses kayıtları ve durumların sadece alıcı tarafından erişilebilir olmasını sağlar. İletişim kurmak için kullandığınız uygulamanın alt yapısında bu şifreleme yönteminin olması durumunda, iletişiminiz otomatik olarak bu güvenlik katmanıyla korunur.

Ne yazık ki, bu yöntem diğer denenmiş yöntemler gibi gizliliği %100 sağlayamaz. Bu yöntem, kötü niyetli yazılımların bilinçli olarak kullanıcıların gizlilik anahtarlarını ele geçirerek engel olabileceği durumlarla karşı karşıya kalabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki bu durum tüm uygulamaları etkileyebilir. Uçtan uca şifreleme kaldırma konusundaki sorular sıkça sorulmaktadır ve hala cevap beklemektedir. Ancak, kullandığınız uygulamalar tarafından sağlanan bu yöntem, kullanıcıların erişimine açık olduğu için kaldırılamaz.

Uçtan Uca Şifreleme İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu