Kişisel Gelişim

E-Kitap Nedir? Avantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

E-Kitap Nedir? E-kitap, dijital formatta bir kitaptır. Tarih boyunca kitaplar elle yazılmış, taşınabilir tipte toplu olarak basılmış, fotokopisi çekilmiş, satın alınmış, ödünç alınmıştır. Artık kitaplar çok çeşitli cihazlarda her zaman, her yerde çevrimiçi olarak okunabilmektedir.

Pek çok üniversite kütüphanesinde basılı kitapların yanı sıra çeşitli konularda binlerce e-kitap da yer almaktadır. E-kitaplara nerede ve ne zaman ihtiyacınız olursa erişebilirsiniz.

e kitap 1

E-Kitap Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

1- Çevrimiçi Geniş Kitap Dizisi

E-kitapların en ilgi çekici özelliği taşınabilir olmalarıdır. Bu, kaybolmaları konusunda endişelenmeden onları istediğiniz yere taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Tek bir e-kitap okuyucusunun içinde binlerce e-kitap taşıyabilirsiniz. Bir seferde 100 kitabı kaldırmanız gerekse, muhtemelen çok zorlanırsınız. Aynı şekilde, depolama sınırı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Aynı anda onlarca kitap taşımak zorunda olan öğrenciler bu avantajdan yararlanmaktadır.

2- Kolay Güncellemeler

Öğretmeniniz size bir romanın ya da hikaye kitabının güncellenmiş bir versiyonuna geçmenizi söylediğinde ne yapmalısınız? Bir kitap almanız gerekir. E-kitaplarda durum tam tersidir ve tek yapmanız gereken bir kitabın en son sürümünü almak için güncelle düğmesine tıklamaktır. Yazarlar ve yayıncılar, değişiklikleri önermek için bir yayın kuruluşuna başvurma konusunda endişelenmek zorunda kalmadan e-kitapları saniyeler içinde kolayca güncelleyebilir.

3- Para ve Zaman Tasarrufu

E-kitap konseptini başlatmanın arkasındaki temel amaç, zamandan ve paradan tasarruf etmektir. E-kitapları kullanmanın en iyi faydalarından biri, çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlamasıdır. Öğrencilerin kitapçılardan roman satın almak için yüzlerce liralar harcadıkları günler artık yavaş yavaş geride kalmaktadır.

Dahası, gerekli kitabı alabilmek için bir şehirden diğerine seyahat etmek zorunda kalan insanlar bile vardır. Fakat, elinde e-book okuyucusu olan bir kişi, her şeye saniyeler içinde erişilebilir.

e kitap 2

4- Gözü Yormaz

E-kitapların bir başka ilgi çekici faydası da, ekran parlaklığının gözlerin konfor düzeyine göre kolayca ayarlanabilmesidir. Çoğu e-okuyucunun göz yorgunluğuna neden olmayan özellikleri vardır. Ekran parlaklığını ortamın ışığına göre otomatik olarak ayarlayabildikleri gibi, siz de kendi eliniz ile ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda “Night Shift” özelliği bulunan e-okuyucular da ekran rengi sarartılarak ekranın gözü yormasının da önüne geçilebilmektedir.

5- Paylaşılabilir İçerik

Yayınlanmış kitaplardan farklı olarak, e-kitapları aynı anda birden fazla okuyucuyla paylaşabilirsiniz. E-kitaplarda içeriği çevrenizdeki tüm kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanıyan bazı özellikler vardır. Yayınlanmış bir kitabı tek bir arkadaşınıza verebileceğiniz gibi, aynı anda birçok kişi ile de paylaşabilirsiniz. E-kitaplar, öğrencilerin ve  öğretmenleriyle gerçek zamanlı olarak iletişim sağlamasına ve bilgi alışverişi yapmasına da izin vermektedir.

E-Kitap İndirebileceğiniz Siteler Nelerdir?

 1. Mobidik
 2. AltKitap
 3. E-books pdf
 4. Google e-Kitap
 5. Project Gutenberg
 6. Open Library
 7. Internet Archive
 8. Book Boon
 9. Manybooks
 10. Free-ebooks
 11. LibriVox
 12. Free-ebooks
 13. Msdn
 14. Ebooks.adelaide.
 15. Associates.tradepub
 16. Freecomputerbooks
 17. Memo Ware
 18. Online Programming Books
 19. OpenCulture
 20. Bartleby
 21. iT-ebooks
 22. The National Academies Press
 23. Kitabyte

e kitap 3

E-Kitap ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu