İş & Finans

E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

E-ihracat, herhangi bir ürün veya hizmetin yabancı bir ülkeye satışını ifade eden bir ihracat şeklidir. “E-ihracat nedir?” sorusunun cevabı kısaca “e-ticaret yoluyla satılan ürün veya hizmetler, mikro ihracat kuralları çerçevesinde, e-ticaret gümrük beyannamesi formu (ETGB) aracılığıyla yurt dışındaki müşterilere” gönderilmesidir diyebiliriz. Diğer bir deyişle e-ihracat; e-ticaret, mikro-ihracat ve yabancı online müşterilerin kesiştiği noktadır.

E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Geleneksel ihracatın elektronik destekli versiyonu olarak da tanımlanabilir. Mikro ihracat, daha basit e-ihracat  yöntemidir. E-ticaret siteleri veya çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla denizaşırı tüketicilere ürün veya hizmet satmayı içeren bu tür ihracat, uluslararası denizcilik endüstrisini çok büyük ölçüde hareketlendirdi. Pek çok şirket yeni kurulmasına rağmen çok büyük ilerlemeler kaydetti.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

e ihracat nedir 2

E-ihracat, pazar yerleri veya e-ticaret siteleri aracılığıyla yapılır. Bunun için öncelikle hedef pazarın e-ihracat sitesinde ürünün listelenmesi gerekmektedir. Bir ürünü Amazon, Ebay ve ETSY gibi küresel bir pazarda listelemek, e-ihracatın ilk adımı olabilir.

İlginizi çekebilir: E-ticarete Yeni Başlayanlar İçin 7 Tavsiye

Daha sonra dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak ürünü hedef pazarın online tüketicilerine satmayı hedeflemelidir. Listelenen ürünler satıldıktan sonra, elektronik ihracat uzmanı olan yetkili bir nakliye şirketi ile anlaşma yapılması gerekir. Satışı yapılan ürünler mikro ihracat kuralları çerçevesinde yetkili elektronik ihracat nakliye firmaları tarafından ETGB aracılığıyla yurt dışındaki tüketicilere sevk edilmektedir.

E-İhracat Avantajları Nelerdir?

e ihracat nedir 3

Elektronik ihracat, geleneksel ihracat prosedürlerine ihtiyaç duymadan yurt dışına satış yapılmasına olanak tanır. Bu özelliğinden dolayı birçok avantajı bulunmaktadır. Lojistik operasyonlarda yer alan prosedürler ve maliyetler olmadan ihracata olanak sağlar.

Örneğin; Amerika ya da Kanada’da şirket veya çalışan olmadan orada yaşayan tüketicilere ürünler satılabilir. E-ihracat avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • E-ihracat yoluyla yurt dışına satışı yapılan ürünler, geleneksel ihracatta olduğu gibi B2C iş modeli veya B2B yani şirketten şirkete doğrudan nihai tüketiciye gönderilebilir.
 • E-ihracatta birçok ülke KDV’den muaftır. Bunun için KDV iadesi alınabilir.
 • Maliyetler, konşimento prosedürleri ve geleneksel ihracat yatırımı olmadan yurtdışına satış yapılabilir.
 • Ödemeler döviz cinsinden alınmakta. Dolayısıyla kur dalgalanmalarından bağımsız olarak kar elde edilebilmektedir. Ayrıca kur farklarından dolayı beklenenden daha fazla kar olabilir.
 • E-ihracatta hem ağırlık hem de değer olarak küçük ürünler gönderildiği için nakliye kayıpları katlanılabilir düzeydedir.
 • Elektronik ihracat yoluyla gönderilen ürünler için bazı istisnalar dışında CE belgesi yeterlidir. Özel bir sertifika gerekmez.

E-İhracat Dezavantajları Nelerdir?

e ihracat nedir 4

E-ihracat dezavantajlarından bazıları şu şekilde olabilir;

 • E-ihracat ödemeleri, bir çevrimiçi ödeme sistemi kullanılarak alınmalıdır. PayPal gibi bazı ödeme sistemlerindeki engellerden dolayı ödeme zorlukları yaşanabilir.
 • E-ihracat için iadeler ve değişimler karmaşık ve maliyetlidir. Satışlar son kullanıcılara yönelik olduğu için satıcılar iade ve değişim talepleriyle uğraşmak zorunda kalabilirler.
 • Elektronik ürünler farklı ülkelere ihraç ediliyorsa, her ülkenin farklı standartları, vergileri, etiketleme ve paketleme prosedürleri olabilir. Bu nedenle, farklı ülkelerde farklı prosedürler için değişiklik gerekebilir.
 • E-ihracat sürecinin iyi yönetilmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda süreç gerektiğinden fazla uzayabilir.
 • Yurtiçi online operasyonlardan farklı olarak daha fazla sorumluluk gerektirir.
 • Müşteri ilişkilerini yönetmek zordur. İsteklere her zaman hemen yanıt verilmeyebilir.
 • Lojistik süreçler bazen çok karmaşık hale gelebilir.

E-İhracat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ihracat için şahıs şirketi kurulması yeterlidir. E-İhracat diğer firma türleri ile de çalışabilmektedir.

 • Dünyada birçok e-ticaret platformu bulunmaktadır. Bu pazar yerlerinde ürünlerin listelenmesi ile E-ihracata kolay bir şekilde başlanabilir.
 • Global pazaryerleri veya e-ticaret siteleri, ödeme ve lojistik süreçleri için birçok hizmet sunmaktadır.
 • E-ihracat modeli, Türkiye sınırları içerinde yer alan pek çok KOBİ için pek çok avantajlar sağlar. Verilen devlet teşvikleri ile maliyetler azaltılabilir.
 • Amazon, Etsy, eBay, AliExpress, Joom, Wish, Ozon ve Asos gibi siteler e-ihracat yapılabilecek global e-ticaret sitelerine örnek verilebilir.

E-İhracat İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu