İnternet ve WebYaşam

E-Devlet Üzerinden Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

E-Devlet Üzerinden Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? E-devlet üzerinden yeni bir hizmet daha kullanıma açıldı. Eskiden isim ve soy isminizi değiştirmek için mahkemeye başvurmanız gerekmekteydi. Açılan bu hizmet ile artık mahkemeler ile uğraşmanıza gerek kalmayacak. E-devlet üzerinden açılan hizmet ile isim ve soy isim değişikliği için başvurunuzu kolaylıkla yapabileceksiniz.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-devlet üzerinden “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” isimli yeni hizmetini kullanıma sundu. Artık mahkemeye gitmeden il ya da ilçe kurulları ad ve soyad başvurularını e-devlet üzerinden alacak.

Ad ve soyadını değiştirmek isteyen kişiler hemen bu hizmet ile ilgili bilgi almak için araştırma yapmaya başladı. Peki e-devlet üzerinden ad soyad değişikliği başvurusu nasıl yapılır, şartlar nelerdir? Ad soyad değişikliği için istenen belgeler neler? Tüm bu merek ettiğiniz soruların cevabını almak için okumaya devam edin.

Ad Soyad Değişikliği

E-Devlet Üzerinden Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır?

  • T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • Kurumlar sekmesi altında yer alan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığına tıklayın.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığın altında pek çok hizmet bulunmaktadır. Siz “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” yazan kısma tıklayın.
  • Adımları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Başvurunuzu tamamlayabilmeniz için elektronik imza ya da mobil imza onayınız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz tamamlanmayacaktır. 

Ad Soyad Değişikliği

Ad Soyad Değişikliği Başvuru Şartları Neler?

Her isteyen ismini değiştiremiyor. Bunun için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. e-Devlet üzerinden ad ve soyadını değiştirebilmeniz için aranan şartlar şunlardır;

Ad ve soyadınızda;

  • Yazım ve imla hatası
  • Düzeltme işareti eksikliği sebebi ile anlam bozuklukları
  • Genel ahlaka aykırılık
  • Toplum tarafından gülünç karşılanma

gibi durumlarda ad ve soyad değişikliği başvuruları kabul edilmektedir. Mahkeme kararı sadece bir kereye mahsus aranmayacaktır. Uygulama 6 Aralık 2022 gününe kadar kullanılabilinecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu