Duygusal Olarak Tükendiğinizi Anlamanın Yolları

instagram takipçi hilesi

Son zamanlarda kendinizi her zaman olduğunuzdan daha farklı hissediyorsanız yalnız değilsiniz! Birçok insan anlam veremediği bir hüzün, bir türlü mutlu olmama, eskiden sinirlendiği şeylere tepki kalma ya da hiçbir şeyin zevk vermemesi gibi durumlarla baş ediyor. Eğer sen de bu yazıyı okuyorsan belki de hayata bir yerlerden başlamanın kendini tedavi etmenin tam zamanı gelmiş demektir. İşte duygusal olarak tükendiğinizi anlamın yolları:

Duygusal olarak tükendiğinizi anlamın yolları:

1. Heyecanlanmamak

duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları

Duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları arasında ilk olarak hiçbir şeye heyecanlanmamak yer alır. Eskiden heyecan veren olaylara ya da durumlara karşı sanki sıradan bir olay gibi tepki vermektir. Örneğin; eskiden tatile gitmek için heyecan hissediyorken şimdilerde dünyanın en güzel yerine gitsen bile hiçbir şey hissetmiyorsan duygusal olarak tükenmişsindir.

2. Sinirlenmemek

duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları

İnsanlara sinirlenmek, kavga etmek, tartışmak ve hatta küsmek insani duygulardır. Bir nevi karşıdaki insanın seni şaşırttığını ya da üzdüğünü gösterir. Sen üzüldüğünde kavga ederek, bağırıp çağırarak onları düzeltmeye çalışıyordun. Fakat son zamanlarda insanlara sinirlenmiyorsan ve onları düzeltme çabasına girişmiyorsan bu da duygusal tükenme belirtilerindendir.

3. Mutlu Olmamak

duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları

Elbette duygusal tükenme denildiğinde mutlu olmamam hissi akla gelir. Bu, gayet doğaldır. Eskiden seni mutlu eden şeylere karşı duygusuzsan mutlu değilsen tükenmeye başlamışsındır. Belki de son zamanlarda mutlu olmanı gerektirecek hiçbir şey yaşamamışsındır.

4. Hayallerin Anlamsız Gelmesi

duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları

Duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları arasında hayaller gelir. İnsan olmanın doğasında hayal kurmak vardır. Herkes bir takım hayaller kurarak hayata tutunmaya çalışır. Fakat duygusal olarak tükenen insanlarda durum çok farklıdır. Bu insanlar için hayaller çok anlamsızdır. Bir zamanla uğruna her şeyi feda edebileceğiniz tüm hayaller kocaman bir saçmalıktan ibarettir.

5.Kimseyi Değiştirme Çabasına Girmemek

duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları

Bu madde 2.maddedeki “sinirlenmemek” ile aynı kategoriye giriyor aslında. Sevgilini, eşini, arkadaşını ya da kardeşini seni üzdüğü zamanlarda “böyle yapma, şunu söyleme, yanımda ol” gibi sözcüklerle düzeltmeye bir daha aynı şeyleri yapmamasını sağlamaya çalışır mıydın? Fakat son zamanlarda bu çabaya girmiyorsan belki de tükendiğin içindir. Bu güne kadar insanlara sesini duyurmaktan, aramalarını, seni sevmelerini, seni hatırlamalarını sağlamaktan belki de yorgun düşmüşsündür. Olamaz mı?

6. Sebepsiz Ağlamak

ağlamak

Hiçbir sebebi yokken gözlerinden birer birer damlalar akıyorsa, bu damlaları durduramıyorsan duygusal tükenmişlik belirtisi yaşıyorsun demektir. İnsanlar hayatlarının bir döneminde birçok kişiye göre normal gelebilecek bir olaya uzun süre ağlarlar. Bazen bu gözyaşları günlerce dinmez. Sebebi sorulsa söylenemez. Aslında burada yaşanan üzüntünün haddini aşmış olmasıdır.

7. Hiçbir şeye Şaşırmamak

üzülmek

Duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları arasında hiçbir şeye şaşırmamak yer alır. Geçmişte herhangi bir olaya, bir pastanın yapılış şekline ya da insanların sana yaptığı bir ihanete şaşırıp kaldın mı hiç? Birçok aldatılan insan, aldatılmış olduğuna değil de karşısındaki insanın tavrına şaşırarak acı çeker. Fakat, son zamanlarda dünya yansa, uzaylılar yeryüzünde gezse ya da bir yarışmadan milyarlar kazansan da şaşırmıyorsan sen de artık tükenmiş bir insansın demektir.

8. Odaklanamamak

duygusal olarak tükendiğinizi anlamak

Sınavlara, ev işlerine, iş hayatına, izlediğin bir filme, okuduğun bir kitaba odaklanmakta sorun yaşıyorsan bu da tükenmişliğin belirtilerinden bir tanesidir. Kalbinde biriken yaralar senin bir işe odaklanmanı engelliyor.

9. Yaşamanın Gereksiz Olduğunu Düşünmek

duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları

Duygusal olarak tükendiğinizi anlamanın yolları arasında yaşama heyecanı yer alır. Her insan ölümden bir nebze korkar. Fakat  tükenmiş insanlar, kendini gereksiz ve değersiz hisseder. Sanki yaşaması dünyada hiçbir şeyi değiştirmiyor gibi duygulara kapılır.

10. Sabahları Uyanmak, Geceleri Uyumak İstememek

mutsuzluk

Geldik son maddeye. Mutsuz insanlar için sabahları uyanmak büyük bir işkencedir. Geceleri uyumak ise kafeini kaşıkla yemiş gibi imkansızdır. Eğer sizde de bu 10 madde varsa tükenmişsiniz demektir.

Fakat, son zamanlarda dünyamızın durumu; bir tarafta sağlık, diğer tarafta savaş vs. Bunların her biri senin tükenmeni tetikliyor. Birçok insan şuan senin durumunda. Bir süre sonra bunlar da geçecek. Sen kendini düzeltmezsen hiçbir şey senin dünyanın renklerini yeniden beyaza boyayamaz. Sen harika bir insansın ve çok değerlisin. Bunu hiçbir zaman unutma.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu