Durul Gence

Durul Gence Kimdir?

instagram takipçi hilesi

durul gence 1
Tam adı: Durul Gence
Doğum tarihi: 14 Mart 1940
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Doğum tarihi: 21 Ekim 2021
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Balık
Ailesi: Mehmet Gence (Babası), Serpil Gence (Kardeşi)
Eşi: Melda Gence
Çocuk (ları): Elvin Gence
Mesleği: Müzisyen
Aktif Yılları: 1960’lı yıllar ve 2021 yılı arası
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Durul Gence Kimdir? Durul Gence, müzisyendir. Türkiye’nin en iyi davulcularından ve şeflerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir.

Durul Gence, 14 Mart 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının adı Mehmet Gence’dir. Serpil Gence isminde bir kız kardeşi bulunmaktadır.

İlkokul eğitimini Ankara Bahçelievler İlkokulu‘nda, ortaokul eğitimini Namık Kemal Ortaokulu‘nda tamamladı. Hem Bahçelievler İlkokulu‘nda hem de Ankara Çocuk Korosu‘nda konser verdi. 1954 senesinde Deniz Harp Okulu ve lisesini kazandı. Okulda trampet şefliğine kadar yükselmeyi başarmıştı.

Somer Soyata ve arkadaşları adı ile Deniz Harp Okulu ve Lisesi Orkestrası ve Local Grubu Rock’n Roll yapan ilk topluluk oldu. Grupta Erkut Taşçın, Ersin Yüce, Güngör Yücel ve Erkan Gürsel gibi isimler de vardı.

Okuldan ayrıldıktan sonra 1959 senesinde ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi‘ne girdi. 1963 senesinde Manisa‘nın Demirci ilçesine bağlı Bayramşah Köyü’nde başlayan askerlik görevi, 1695 senesinde Amasya’da yedek subay olarak bitti. 1970 senesinde Kafkas Kahramanı Şeyh Şamil’e özel bir halk dansının ezgilerinden oluşan bir plak çıkardı.

Durul Gence, 1971 senesinde “Yılın Sanatçısı” seçildi. Ödülünü ise dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın elinden aldı. Hem kendi plak çalışmalarını yaptı hem de Ajda Pekkan, Alpay Nazikoğlu, Gönül Yazar, Özdemir Erdoğan, Ertan Anapa, Rüçhan Çamay, Tayfun Karatekin ve Tanju Okan gibi isimlere eşlik etti.

Cazın flüt devi olarak kabul edilen Herbie Mann‘ın isteği ile birlikte konser verdiler. Herb Geller, Four Pennies, Lili İvonova, Bertice Reading, Sonny Sharock, Anders Koppel ve Peter Bastian ile birlikte sahne aldı. Arif Mardin’in önerisin ile “Boston Berklee School of Music” ten bir burs aldı. 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi‘nde “İnsan, Müzik ve Caz” alanında dersler vermeye başladı.

Eşi Melda Gence ile beraber “Gence Çocuk Yuvası” kurdu. Daha sonra bu ismin yanına Durul Gence Sanat Kursları da eklendi. Ankara’da bulunan Kırlangıç sokakta ikamet eden Gence, Melda Gence ile evlidir. Bu evliliklerinden Elvin Gence adında bir kızları dünyaya gelmiştir.

Usta müzisyen, uzun süredir Parkinson hastalığı ile mücadele ediyordu. Üç haftadır da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde kanser tedavisi görüyordu. 20 Ekim 2021 günü hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu