TarihYaşam

Dünyayı Yöneten Aileler Kimlerdir?

Dünyayı Yönettiği İddia Edilen 4 Aile

instagram takipçi hilesi

Dünyayı yöneten aileler kavramı, son günlerde özellikle korona virüsü salgınından sonra sıkça duyduğumuz cümleler arasında yer almaktadır. Dünya piyasalarını yöneten bu aileler tabiri caizse dünyanın sahibi konumunda yer alıyor. Dünyayı yöneten ailelerinde sayısının fazla olduğu bilinmektedir. Ancak bu yazımızda en bilinen 4 tanesinden bahsedeceğiz. İşte dünyayı yöneten 4 aile…

dunyayi yoneten aileler one cikan ve 1

Dünyayı Yöneten Aileler

1. Rothschild Ailesi

Rothschild Ailesinin başlangıcı 18. yüzyıla kadar Mayer Amschel Rothschild olan finansal dehaların yükselişine kadar dayanmaktadır. Hamburg’daki küçük bir bankadaki çıraklardan Mayer Rothschild, uluslararası işlemlerde ve paranın manipülasyonunda önemli bir figür haline geldi. Sonunda, beş oğlunun her birini Avrupa’nın beş büyük finans merkezine başkanlık etmek için finans merkezlerine gönderildi.

19. yüzyıl boyunca Rothschildler, şimdi Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yerine getirilen bir rol olan büyük dünya hükümetlerinin para birimlerini dengelemekten sorumluydu. Önemli uluslararası hizmet sunarken, ondan da büyük kazanç elde ettiler. Ailelerinin iş imparatorluğunun zirvesinde, Rothschildlerin serveti dünya tarihindeki en büyük servet oldu.

Bununla birlikte, bazı komplo teorisyenlerine göre, Rothschildler, para arayışlarıyla yönlendirilen ABD Başkanlarının suikastını düzenledi. Bu suikastlar silahlar ile değildi. 1800’lerden beri her iki tarafı da finanse etmek ve bu tür çatışmalardan yararlanmak için kaos yarattılar. Hatta bazıları Rothschildler’in Nazi Almanyası’nın operasyonlarını finanse ettiğini ve Holokosta neden olduğunu iddia etmektedir. İsrail’in kuruluşunun gerçek figürü olduklarını iddia edenler de vardır.

O zamandan beri, Rothschild ailesinin dünyanın oligarşi sisteminin en üstünde kaldığına ve ABD Federal Rezervi ve İngiliz finansal sistemi üzerinde güçlü ve belirleyici bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor.

dunyayi yoneten aileler 2

2. Rockefeller Ailesi

19. yüzyılda John Davidson Rockefeller, 1865 yılında Cleveland’ın en büyük petrol rafinerisine sahip birkaç ortağı satın aldıktan sonra Amerikan imparatorluğunu etkili bir şekilde sağlamlaştırmaya başladı. Daha sonra bu, 1870 yılında Ohio Standart Petrol Şirketinin kuruluşunun temeli oldu ve John D. Rockefeller, Amerika’nın boru hatlarının ve rafinerilerinin yaklaşık yüzde 90’ını kontrol eden endüstri üzerinde büyük bir tekel kurdu.

Bununla birlikte, bazı tarihçiler, standart yağ’ı bir tekel olarak etiketlemenin, John Rockefeller tarafından Amerikan petrolü üzerindeki kontrolünü sürdürmek için kullanılan gizli ve vahşi taktikleri küçümseyen bir yetersizlik olduğunu söylemektedir.

1911 senesinde Rockefeller’ın tekelci petrol şirketi, anti-tröst mevzuatı uyarınca parçalandı. Ancak aile, işin büyük bir kısmını elinde tutmaya bundan kâr etmeye devam etti. Forbes‘a göre, John D. Rockefeller’in 1937’de ölümü sırasında, net değeri bugünün parasında Bill Gates’in dört katından fazla yani 340 milyar dolardı.

20. yüzyılın başlarındaki mali primlerden bu yana, ailenin zenginliği tahmini 11 milyar dolarlık bir net değere düştü. Bununla birlikte, Rockefeller ailesi çeşitli komplo teorilerinin konusudur. İddiaya göre, Zika virüsünün icadını finanse etmek, doğal tıbbı ve tedavileri ezmek için patentli farmasötik tıbbi modeli finanse etmek, John F. Kennedy’nin suikastını düzenlemek ve Dünya Ticaret Merkezinin imhasının arkasındaki gizli güç olmak gibi bu tür iğrenç eylemlerde bulundukları iddaa edilmektedir. 11 Eylül saldırıları arkasında da oldukları iddaalar arasındadır.

Rockefeller ailesi hakkında ortaya atılan bir diğer iddaa da, Yeni Dünya Düzeni olarak adlandırılan gizli bir küresel hükümet fikriyle ilişkisidir. Ulusal ve küresel çıkarlarını artırmak için Üçlü Komisyon ve Bilderberg Grubu gibi kurumlar kurmakla suçlanmaktadırlar.

dunyayi yoneten aileler 3

3. Morgan Ailesi

19. yüzyılın sonlarına doğru John Pierpont Morgan, Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik tarihinde ve dolayısıyla tüm dünyanın da önemli bir rolü olan bir finansal şirket olan J.P. Morgan & Company‘yi kurdu.
1893 senesinde ülkeyi kısmen süpürdü.

Çünkü ülkenin fazla altınının yabancı ülkelere akışı ABD ekonomisini tehlikeye attı. Babasının fırıncılık endüstrisindeki adımlarını izleyen Morgan, dolara olan güveni ve altın standardını geri kazanarak ekonomiyi kurtarma fırsatını yakaladı. Bunu yapmak için Morgan, Rothschild’i de içeren bir bankacı sendikasına, ABD tahvillerini yabancı yatırımcılardan altın geri almak için yönlendirdi.

Bazı insanlara göre, bu altın ve tahvil borsası, Morgan’ın ABD altın arzını kontrol etmesine izin verdi. Bu da ona ABD çeliğinin oluşturulmasını finanse etme ve General Electric‘i oluşturarak ortaya çıkan elektrik ışık endüstrisinin kontrolünü kazanma esnekliği verdi.

dunyayi yoneten aileler 4

4. Dupont Ailesi

DuPont ailesi, Pierre Samuel duPont de Nemours‘un soyundan gelen bir Amerikan ailesidir ve ülkenin en zengin ailelerinden biridir. Pierre Samuel duPont de Nemours, oğulları Victor Marie duPont ve Éleuthère Irénée duPont ile 1800 yılında Fransa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden bir Fransız ekonomistti.

DuPont, 1800’lü yılların başında ABD ordusuna en büyük barut tedarikçisi oldu ve çok geçmeden inanılmaz oranlarda dinamit üretmeye başladı. Ancak, sektördeki tekeli Sherman Antitröst Yasası uyarınca parçalandı. Ancak, J.P. Morgan gibi, Du Pont ailesi de, Birinci Dünya Savaşı sırasında Müttefik kuvvetler tarafından kullanılan tüm mühimmatların yaklaşık yüzde 40’ını tedarik ederek, mühimmat endüstrisine hâkim olmayı sürdürmeyi başardı.

DuPont ayrıca Manhattan Projesi‘nin geliştirilmesinde ve İkinci Dünya Savaşı sırasında ilk atom bombasının üretilmesinde, Washington’daki Hanford plütonyum üretim tesisinin tasarlanması, inşası ve işletilmesinde önemli bir rol oynamıştır. DuPont’un ayrıca bu savaş boyunca kullanılan 4,5 milyar dolar kadar askeri patlayıcı ürettiği bildirildi.

dunyayi yoneten aileler 5

Dünyayı Yöneten Aileler ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=hcIt1T-JxfU

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu