Gezi Rehberi

Dünyanın En Yüksek 20 Dağı

instagram takipçi hilesi

Bazı dağlar dünyanın sıkışmasıyla, bazıları ise lavların yüzeye çıkıp donmasıyla oluşur. Volkanik lavın kaynağı magma adı verilen çok sıcak bir maddedir.

Dünyanın

Dünyanın En Yüksek 20 Dağı

Everest Dağı

Everest Dağı, dünyanın en yüksek dağıdır. Himalayalar’da, 28 derece kuzey enlemi ve 87 derece doğu boylamında, Çin-Nepal sınırında yer almaktadır. 2020 yılında Çin ve Nepal tarafından kabul edilen resmi verilere göre mevcut zirve yüksekliği 8.848 metredir.

K2 Dağı

Karakurum Dağları’nda Çin ve Pakistan sınırında yer alan K2 Dağı, deniz seviyesinden 8.611 metre yükseklikte olup, Everest Dağı’ndan sonra dünyanın ikinci en yüksek zirvesidir. Dağın diğer isimleri Chogori/Kogir, Ketu/Keçu, Zalim Dağı ve tam olarak kabul edilmeyen bir diğer isim ise Godwin Austin’dir.

Kangchenjunga Dağı

angchenjunga, ilk olarak 29 Mayıs 1955’te Hindistan ve Nepal arasında George Bande ve Joe Brown tarafından toplanan 8586 metre ile dünyanın en yüksek üçüncü zirvesidir.

Lhotse Dağı

Lhotse, dünyanın dördüncü en yüksek zirvesidir. Everest Dağı, K2 ve Kangchenjunga ilk üçü tamamlıyor. Lhotse, Himalayalar’da bulunur ve Güney Col. olarak adlandırılan Everest Dağı ile bir zirveye sahiptir. Lhotse, Tibetçe’de “Güney Zirvesi” anlamına gelir.

dunyanin en yuksek yirmi dagi1

Makalu Dağı

Makalu Dağı, dünyanın en yüksek beşinci zirvesidir. Makalu Dağı, Himalayalar’da, Nepal ve Çin arasındaki sınırda, Everest Dağı’nın 19 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. 8.481 metre. Rakımı Sekiz Bin Dağdan biridir.

Cho Oyu Dağı

Cho Oyu, dünyanın en yüksek altıncı zirvesidir. Cho Oyu, Everest Dağı’nın 20 kilometre batısında, Himalayalar’da yer almaktadır. Cho Oyu, Tibetçe’de “turkuaz tanrıça” anlamına gelir.

Dhaulagiri I Dağı

Dhaulagiri, Nepal’de Kaligandaki Nehri’nden Berry’ye kadar uzanan bir masiftir. 8.167 metre yüksekliğiyle Dhaulagiri, dünyanın yedinci en yüksek zirvesidir.

Manaslu Dağı

Manaslu, Nepal Himalayalarının bir parçası olan Mansiri Himalayalarında bulunur ve dünyanın sekizinci en yüksek zirvesidir. Manaslu, “ruh dağı” olarak tercüme edilen Sanskritçe bir kelime olan Manasa’dan gelir.

Nanga Parbat Dağı

Nanga Parbat, dünyanın en yüksek 9. zirvesidir. Adı Urduca “çıplak dağ” anlamına gelir. Pakistan’da Gilgit-Baltistan, Karakurum Dağları’nın bir uzantısı olan Keşmir bölgesinde yer almaktadır.

dunyanin en yuksek yirmi dagi2

Annapurna I- Annapurna II Dağları

Annapurna, Nepal’in kuzeyindeki Gardaki Eyaletindeki Annapurna Dağları’nda bir dağdır. Deniz seviyesinden 8.091 metre yükseklikte, dünyanın en yüksek onuncu zirvesidir ve tırmanmanın zorluğu ve tehlikesi ile bilinir.

Gasherbrum I-Gasherbrum II Dağları

Gasherbrum I veya K5 ve Hidden Peak, Çin ile Pakistan arasındaki Gasherbrum masifinde bir dağdır. Bu dağ Karakurum Dağları’nda yer almaktadır. Deniz seviyesinden 8.080 metre yükseklikte, dünyanın 11. en yüksek dağıdır.

Broad Peak Dağı

Broad Peak, Çin ile Pakistan arasındaki Gasherbrum Dağları’nda bir dağdır. Dağ, Karakurum Dağları’nda, K2’ye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Shishapangma Dağı

Shishabangma Dağı, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunan bir dağdır. 8.027 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek 14. dağıdır.

Gyachung Kang Dağı

Gyachung Kang, Himalayalar’da Çin ile Nepal arasında bulunan bir dağdır.

Himalchuli Dağı

Himalchuli, Nepal Himalayalarının bir parçası olan Mansiri Himal’in ikinci en yüksek zirvesi ve dünyanın 18. en yüksek dağı.

Distaghil Sar Dağı

Distegil Sar veya Distaghil Sar, Pakistan, Gilgit-Baltistan’daki Karakoram Dağları’nın bir parçası olan Shimshal Vadisi’ndeki en yüksek dağdır. Dünyanın 19. en yüksek dağı ve Pakistan’ın 7. en yüksek dağı.

dunyanin en yuksek yirmi dagi4

Ngadi Chuli Dağı

Ngadi Chuli, Nepal’de Gurkha Masifi olarak da bilinen Mansiri Himal’de yüksek bir dağ zirvesidir. Kuzeyde Manaslu, güneyde Himachurri ile çevrilidir. Deniz seviyesinden 7871 metre yükseklikte, dünyanın en yüksek 20. zirvesidir.

Khunyang Chhish Dağı

Kunyang Chhish veya Kunyang Chhish, Pakistan’ın Karakoram Dağları’nın bir alt bölgesi olan Hispar Muztagh’daki en yüksek ikinci dağdır. Bu ismin başka bir varyasyonu Kunyang Kish’tir. Yüksekliği bazen 7.823 metredir, dünyada 21. ve Pakistan’da 8. sıradadır.

Dünyanın En Yüksek Dağları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu