Mental Sağlık

Dünyanın En İlginç Psikolojik Hastalıkları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bedensel hastalıklar kadar, insan sağlığında ruhsal hastalıklarda çok büyük önem taşımaktadır. Nasıl ki bedenimiz çeşitli hastalıklarla mücadele ediyorsa, ruhsal olarakta hastalıklar meydana gelebilmektedir. Buna psikolojik hastalıklar denir. Bilim dünyasının çok uzun zamandır bu psikolojik hastalıkları araştırmaktadır.

Herkesin mutlaka bir şekilde duyduğu bu hastalıkların haricinde sizlere dünyada görülmüş en ilginç psikolojik hastalıkları sıralıyoruz!

Capgras Sendromu

psikolojik hastalıklar

Bu psikolojik hastalığa sahip bireyler çevrelerindeki kişilerin gerçek olmadığına inanırlar. Başka kişilerin kendilerinin yerine geçtiğini düşünmelerine yol açan bu sendrom daha çok şizofreni hastalık kavramı içerisinde yer alır. Capgras sendromu daha çok kadınlarda görülen bir psikolojik hastalıktır.

Othello Sendromu

psikolojik hastalıklar

İsmini ünlü yazar Shakespeare’in Othello isimli eserinden almış olan bu sendrom, kişinin sevdiklerini aşırı denecek seviyede kıskanması durumudur. Patolojik kıskançlık olarakta adlandırılmaktadır. Bireyde saplantılı düşünceler yaratan, eşlerinin her zaman kendisini aldattığını düşündüren ve buna inandıran sanrılara yol açar. Karşılarındaki insanlara zarar vermeye kadar ilerleyen bu sendrom tamamen kıskançlıkla ortaya çıkan psikolojik hastalıktır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

psikolojik hastalıklar

Kişilerde zaman ve mekan algısının kaybolmasına yol açan psikolojik hastalıklardan birisidir. Aynı zamanda hastalardan vücut ve cisim algılarının da değişmesi söz konusu olur. Kişi bazen kendisinin küçüldüğünü, vücudunun şekillerinin bozulduğunu hisseder. Bu sendroma sahip kişiler yalnızca kendilerinin değil, çevrelerindeki obje, kişi veya hayvanlarda da bu durumların olduğunu gördüklerine inanırlar.

Hayalet Bacak Sendromu

Kişilerin bacaklarını veya herhangi bir organını veya uzvunu kaybetmesine rağmen onların var olduğunu düşünmesi ve hissetmesi sendromudur. Tıp dilinde Phantom ağrısı olarakta geçmektedir. Bu psikolojik hastalık çoğunlukla bir organ veya uzuvu alınan kişilerde ortaya çıkar. Hastalar o bölgelerinde çok acı hissederler. Bu sendromun sebebi beynin, bir organını veya uzvunu kaybetmeye direnmesi olarak görülür.

psikolojik hastalıkları 6 e1580069318564

Munchausen Sendromu

Toplum içinde hastalık hastası olarak bilinen dünyanın en ilginç psikolojik hastalıkları arasında yer alır. Kişiler çevresinden ilgi görmek, ilgiyi kendilerine çekmek için ruhsal veya fiziksel çok ciddi ve önemli hastalıkları varmış gibi davranırlar. Ancak kendilerini de zamanla bu davranışlarına inandırarak rol yaptığı hastalıklara yakalanan birçok hastanın var olduğu bilinmektedir.

psikolojik e1580069305325

Yabancı Aksan Sendromu

Dünyanın en ilginç ve garip psikolojik hastalıkları listesine adını yazdıran yabancı aksan sendromu bugüne kadar yalnızca 60 kişide görülen çok nadir bir hastalıktır. Bu sendrom beyinde konuşurken kullanılan kasların bir hasar görmesi sonucunda kişinin konuşmasını değiştirmesiyle ortaya çıkıyor. Bireyler daha önce hiç duymadığı ve bilmediği bir aksanla konuşmaya başlarlar.

Yürüyen Ceset Sendromu

psikolojik hastalıklar

Bilinen diğer adıyla Cotard Sendromu, yaşayan bir ölü olma anlamına gelen sendromdur. Kişi kendisini ölmüş hisseder. Bir nöro psikiyatrik bozukluk olan yürüyen ceset sendromunda hastalar yaşamsal organlarının ve kanlarının olmadığına inanırlar. Hatta ölümsüz olduklarını düşünürler. Bu düşüncelerini kanıtlamak için intihar girişimlerine kalkışabildiklerinden oldukça tehlikeli olan bir psikolojik hastalık olarak bilinmektedir.

Dünyanın En İlginç Psikolojik Hastalıkları

https://www.youtube.com/watch?v=GmEIMoK4twM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu