TarihYaşam

Dünyanın En İlginç Gelenekleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dünyadaki her toplumun, topluluğun kendisine has gelenekleri bulunur. Her biri kültürlerinin bir parçası olan bu geleneklerin en ilginçlerini bir araya topladık. Gelin hep beraber bu tuhaf ve şaşırtıcı geleneklere bakalım.

1- İspanya – Castrillo

ilginc gelenekler 1 685x428

Şeytan atlayışı olarakta bilinen ‘bebek atlayışı’ geleneği, 1620’den beri yapılmaktadır. Yer yataklarına yatırılmış bir yaşını doldurmayan bebeklerin üzerinden, şeytan kıyafetli biri atlayarak geçmektedir. Böylelikle kötü ruhların uzaklaştırıldığına inanılmaktadır. Ayrıca bebekler vaftiz edilmiş olmaktadır.

2- Kuzey Kutbu

ilginc gelenekler 2 685x458

Kuzey’deki Eskimo bireyleri yaşlanınca yakınları tarafından gömülmek istiyorlarmış. Aslında intihar sayılan bu gelenek bireyin artık iş yapamayacak kadar yaşlandığında aldığı bir kararmış. Bu kararı alan kişi yakını tarafından canlı canlı gömülmekteymiş.

3- Kosova

ilginc gelenekler

Kosova’da gelinler düğün günü yüzlerini beyaz bir şekilde boyayarak şekil ve desenler çizdirmektedir. Bu boya işleminin evliliklerine şans ve bereket getireceğine, kötülükten uzak tutacağına inanırlar.

4- Danimarka

ilginc gelenekler

Danimarkalılara göre evlilikle tarçın kokusunun bir bağı olduğu düşünülmektedir. Orta Çağ’da baharat satan kişiler çok meşgul olduklarından dolayı geç evlenirdi ve tarçın kokusu üzerlerine sindiğinden bekar oldukları anlaşılırdı. Bugün Danimarka’da hala bekar biri 25 yaşına girdiğinde doğum gününde üzerine tarçın dökülmektedir.

5- Hindistan

ilginc gelenekler

Hindistan‘ın ilginç geleneklerinden birisi ise ağaçla evlenmek zorunda kalmalarıdır! Hindistan’da dul olan bir kadın yalnızca dul erkekle evlenebilir. Bu yüzden bekar bir erkek eğer dul bir kadınla evlenmek istiyorsa önce bir ağaçla evlenmelidir. Sonra o ağaç kesilir ve ağaç öldüğü için erkekte dul kalacağından, istediği dul kadınla evlenebilmektedir.

6- Pakistan

ilginc gelenekler 6 685x428

Pakistanlıların bir çift evlenirken damadın sabırlarını ölçmeye yönelik bir gelenekleri bulunur. Damat adayı, gelinin tüm ailesi tarasından olabilecek en ağır hakaret ve ağır küfürlere maruz bırakılmaktadır. Böylelikle damadın ne kadar anlayışlı ve sabırlı olabildiği ölçülür.

7- Tayvan

ilginc gelenekler 7 685x445

En ilginç ve aykırı geleneklerden biri de Tayvan’da bulunmaktadır. Bu gelenekte yeni evlenecek çiftte gelin bakireyse, damadın akrabalarından biriyle ilk kez ilişkiye girmektedir. Bu gelenek ilişkinin aslında sıkıcı bir faaliyet olduğu düşünüldüğü için uygulanıyormuş.

8- Tazmanya

ilginc gelenekler 8 685x453

Tazmanya’nın ilginç bir geleneği daha yine coğrafyamıza aykırı ve garip bir gelenektir. Halkın benimsediği geleneğe göre kocası ölen kadınlar, eşlerinin cinsel organını boyunlarına takmak zorundadır. Tazmanyalı’lara göre bu gelenek gurur duyularak yapılan bir eylemdir.

9- Madagaskar

ilginc gelenekler

Ölüm söz konusu olduğunda pek çok toplumun farklı inançları gelenekleri oluyor. Madagaskar’da Famadihana isimli festivalle 7 yılda bir yapılan, ölüleri mezarından çıkarıp halk içine karıştırılan bir gelenek vardır. Mezardan çıkartılan ölülerini giydirip süsleyip halka çıkarılmaktadır. Tifo, kolera gibi salgın hastalıklardan genç yaşta yakınını kaybedenler onlarla son bir fotoğraf çekinmek için bunu yapmaktadır.

Başka İlginç Geleneklerin Anlatımı

https://www.youtube.com/watch?v=610HQHCIA_w

https://www.youtube.com/watch?v=qigr7NuayAg

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu