Dünyanın En Garip Yemekleri

instagram takipçi hilesi
 ilginç yemekler
İnsanoğlunun midesi gariptir. Öğütemediği yiyecek neredeyse yoktur. Her ülkenin kendine göre bir yemek kültürü vardır. Ama özellikle Asyalılar bu konuda aşmış durumda. O kadar garip yiyecekleri var ki gördüklerinize inanamayacaksınız.

Türk yemek kültürüyle kıyaslandığında bu yemekleri yiyecek bir Türk bulmak imkansız denecek kadar zordur.

İşte sizler için derlediğimiz, birçoğumuzun görüntüsüne bile tahammül edemeyeceği birbirinden ilginç yemeklerden bazıları.

BALUT

asyanın vazgeçimez lezzeti balut

Balut, garip yiyecek araştırmalarının en başında gelir. Güneydoğu Asya’da tüketilen ördek ceninine verilen addır. Örnek yumurtasını belli bir süre geçtikten sonra alıp haşlayarak tüketilir. Özellikle Filipinler, Kampoçya ve Vietnam’da yaygın olarak tüketilir.

Oldukça garip bir görüntüye sahip olan bu yiyecek çoğu zaman kuşun yüzü net şekilde görüldüğü için yemesi olanaksız gibi gelir. Fakat tavuk gibi bir tadı olduğu söylenmekte.

CASU MARZU (Bozuk Peynir)

casu marzu yemeği

Bizler, bozuk peynirin kokusuna bile tahammül edemeyiz ve anında çöpe göndeririz. Fakat İtalyan mutfağında Casu Marzu adı verilen bozuk peynir tüketimi oldukça yaygındır. Peynirde oluşan kurtçukları umursamayarak afiyetle yerler. Hatta öyle ki kurtçukları peynire özellikle ekleyip fermentesyon seviyesini bozulma noktasına kadar yükseltirler. Böylece peynirdeki yağları tamamen yok ederler.

BEYİNLİ HAMBURGER

beyinli hamburger 2

Deli dana hastalığı döneminden önce ABD ve Güney Amerika’da oldukça yaygın olarak tüketilen beyinli hamburgeri hala Ohio, River Valley’de bulmak hala mümkün. Beyini pişirerek hamburger ekmeğinin arasına koyarlar ve afiyetle tüketiyorlar. Lapaya benzer bir kıvamı olan beyinler hafif bir tada sahiptir ve bu yüzden bol miktarda acı sos ekleyerek yemek daha kolaydır.

ROCKY DAĞLARI İSTİRİDYESİ

rocky dağları istiridyesi

Adı istiridye diye denizden geldiğini düşünebilirsiniz fakat Rocky Dağları İstiridyesi, denizden değil karadan gelen bir lezzet. Boğa, bufolo veya yaban domuzunun yumurtalıkları kızartılarak yapılan ilginç bir yemektir.

SANNAKJİ

sannakji

Sannakji, yine Asya bölgesinden Kore mutfağına ait bir yemek çeşididir. Her türlü canlıyı yiyebilen Koreliler, Canlı ahtapot yavruları dilimleyip susam yağı ile terbiye ediyorlar. Bu yemeğin özelliği ise ahtapotların canlı olması! Yemek önünüze geldiğinde hala canlı olan dokunaçlar kıvrılır halde oluyor ve dikkatli çiğnenmezse ağzınıza ve boğazınıza yapışabiliyor. Olur da Kore’ye yolunuz düşer ve bu yemekle karşılaşırsanız yemeden önce iyi düşünün deriz.

HAKARL

Hakarl yemeği

Hakarl, kurutulmuş köpek balığı etine verilen addır. Grönland’da ve İzlanda’da tüketilen bir yemek çeşididir. Camgöz köpekbalıklarını alarak 2 ya da 4 ay arasında bir süre boyunca kuruturlar ve sonra da afiyetle tüketirler.

FUGU

fugu yemeği

Fugu, japon denizlerinden gelen bir çeşit balon balığıdır. Yalnız sıradan bir balık değil zehirli bir balık türüdür. Bu özelliğinden dolayı fugu, özel eğitim almış şefler tarafından pişirilir. Yemesi cesaret isteyen yemeklerdendir.

Kaynak
haberselfprobilgi

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu