Kültürel Etkinlikler

Dünyanın En Eşsiz Festivalleri

instagram takipçi hilesi

Festival denilince akla gelen en yaygın çağrışımlar yemek, tezgahlar ve canlı müziktir. Çoğu zaman, bir mevsim, tatil, ülke, kültür veya din olsun, birisini veya bir şeyi kutlamak içindir. Diğer zamanlarda, benzer düşünen insanları bir araya getirirler. Amerika’da genelde festivaller böyle geçer.

dunyanin en essiz festivalleri 1

Peki ya bebeklerin üzerinden atlamaya adanmış bir festivale ne dersiniz? Yoksa bir bota adanmış bir festival mi? Ya da katılımcıların ‘adama’ inat birbirlerine portakal fırlattıkları bir festival? Dünyanın dört bir yanında yüzlerce hatta binlerce yıl öncesine dayanan bu tür tonlarca festival var. Genellikle dini kökenleri yüzyıllar hatta bin yıllar öncesine uzanıyor. Diğerleri ise son birkaç on yılda gelişmiştir ve var olabildikleri ve insanlar bunlardan keyif aldıkları için var olmaktadırlar. İşte;

Dünyanın En Eşsiz Festivalleri

El Colacho Bebek Atlama Festivali (İspanya)

dunyanin en essiz festivalleri 2

İspanya alışılmadık festivallerden payına düşeni almaktadır, ancak belki de en eşsiz olanı, ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında Corpus Christi Bayramı‘ndan sonraki Pazar günü gerçekleşen El Colacho bebek atlama festivalidir. National Geographic‘e göre, Katoliklik ve eski pagan ritüellerinin bu eşsiz karışımı 1620‘lere kadar uzanıyor, ancak festivalin tam olarak nasıl başladığı belli değil.

Festivalin en büyüleyici ve endişe verici yönü, tam da kulağa geldiği gibi bebek zıplamasıdır. Kırmızı ve sarı şeytanlar (‘Colacho’) gibi giyinmiş adamlar üzerlerinden atlarken bebekler sokaktaki minderlere yatırılıyor. İnsanlar bu ritüelin bebekleri hastalıktan korurken şeytanların da bebeklerin günahlarını üstlenmesini sağladığına inanıyor. Hristiyan vaftiziyle etkili bir paralellik gösterir.

Ancak çok daha dramatik bir olaydır. Colacho‘lar, topluluğun en yeni üyelerinin üzerinden atlamanın yanı sıra, sokaklarda koşarak seyredenlere hakaret ediyor ve onları at kuyruklarıyla kırbaçlıyor. Ancak ‘atabalero’lar ortaya çıktığında, bu dindar adamlar şeytanları kovalarken ‘el salto del Colacho’ ya da ‘şeytanın kaçışı’ gerçekleşir.

Tarihsel olarak, sadece festivalden önceki yıl Kuzey İspanya‘daki Castrillo de Murcia köyünde doğan bebekler atlamaya hak kazanıyordu. Ancak festivalin popülaritesi küreselleştikçe dünya çapında insanlar bebeklerini festivale getirmeye başladı.

Su Altı Müzik Festivali (ABD)

dunyanin en essiz festivalleri 3

Müzikseverlerin katılacakları festival sıkıntısı yok, ancak Florida Keys‘de düzenlenen Su Altı Müzik Festivali katılımcıların unutamayacakları bir festival. Atlas Obscura‘ya göre festival, mercan resiflerinin korunması için farkındalık yaratmak isteyen Bill Becker‘in fikriydi. Festival, Kuzey Amerika‘nın yaşayan tek bariyer resifinin bir parçası olan Looe Key Resifi‘nde gerçekleştiriliyor.

Bir su altı müzik festivali nasıl işliyor? Organizatörler su altı hoparlörlerinden bir çalma listesi yayınlıyor. Ayrıca deniz adamı/tüplü dalgıç olmayanlar için radyodan da yayınlanıyor. Dalgıçlar ve şnorkelle yüzenler, yerel bir sanatçı tarafından bu etkinlik için tasarlanan ‘trom-bonefish’ ve ‘Fluke-a-Lele’ gibi benzersiz müzik aletleriyle birlikte çalıyor.

Festivalde okyanus temalı şarkılar ve yılın olaylarıyla ilgili genel bir tema yer almaktadır. Örneğin, 2008 teması ‘EEL-ection Antics’ (Barackuda Obama, Hillary Clin-Tuna ve John McClam‘ın yer aldığı) idi. 2009‘un teması ise ‘Yellow Submarine’ (Ringo Starfish ve Paul McCarpney) idi. Festival, finansman yetersizliği nedeniyle 2015-2019 yılları arasında askıya alınmış olsa da, o zamandan beri geri döndü.

Gerewol Festivali (ÇAD)

dunyanin en essiz festivalleri 4

İnsanlık Atlası‘na göre Wodaabe, Nijer, Çad ve Kuzey Nijerya‘nın Sahel bölgesinde göç eden, Fulani‘nin göçebe sığır çobanı bir alt grubudur. Cinsiyetler arasındaki ilişkiler açısından da biraz farklıdırlar. Leeds Trinity Üniversitesi‘nden Dr. Kate Lister‘a göre, grup tek eşlilik uygulamıyor ve kadınlar Gerewol adı verilen bir festivalde sevgililerini seçiyor.

Bir güzellik yarışması hayal edildiğinde, yarışanlar genellikle kadınlardır. Ancak Gerewol festivalinde yarışmacılar, kil ve diğer boyalardan yapılmış makyajları, deniz kabuklarından yapılmış takıları ve en iyi elbiseleriyle süslenen erkeklerdir. Daha sonra 104 derece sıcaklıkta saatlerce şarkı söyleyip dans ederek, genellikle geçmişte yarışmayı kazanan erkeklerin kızları olan kadın izleyicileri ve jüriyi etkilemeye çalışıyorlar.

Bir yargıç üyesi erkeğini seçtiğinde, evli olup olmadığına bakılmaksızın onunla yatma onurunu elde eder. Yargıç ayrıca erkekle evlenmeyi de seçebilir. Açıkçası, Batılı gözlemciler işin içinde kıskançlık olup olmadığını merak edebilirler. Dr. Lister‘a göre, bir erkeğin yüksek statülü bir yargıçla cinsel ilişkiye girmek için seçilmesi, karısı için bile toplumsal bir onur olarak kabul ediliyor. Aynı şey yargıcın kocası için de geçerlidir. Bunu bir tür flört uygulaması gibi düşünün, ancak yüz yüze ve gariplik, yapmacıklık ve küçük konuşmalar olmadan.

Imilchil Evlilik Festivali (Fas)

dunyanin en essiz festivalleri 5

Festivaller aşkı bulmak için her zaman harika yerlerdir ve hiçbiri bu klişeyi Fas‘ın Imilchil Evlilik Festivali‘nden daha iyi kanıtlayamaz. Morocco World News‘e göre, bu festival ‘Romeo ve Juliet’ eşdeğerinden doğmuştur. Bu efsanede, karşıt kabilelerden iki aşık evlenmek ister ama evlenemezler. Çift ölene kadar ağlamış ve gözyaşlarından iki nehir doğmuştur. Bir dağ tarafından ebediyen ayrıldıkları için acıları öbür dünyada da devam etti. Günümüzde bu nehirlere İsli (erkek) ve Tislit (kız) adı verilmektedir.

Bu trajik hikayeden anlaşılır bir şekilde rahatsız olan genç aşıkların aileleri, kabile üyelerinin birbirleriyle evlenme günü olarak evlilik bayramını kurdular. Bugün, festival daha çok farklı kabilelerden genç erkek ve kadınların tanışması için bir eşleştirme fırsatı olmuştur. Bazen festival sayesinde 40 kadar çift nişanlanıyor. Aksi takdirde, ait oldukları Berberi kabilelerinin katı sosyal yapısı göz önüne alındığında, bu çiftlerin tanışma fırsatı olmayacaktı.

Kadınlar festivale geleneksel renkli kıyafetlerle ve refakatçi olarak babalarıyla katılırlar. Eş arayan erkekler tamamen beyaz giyerler. Nişanlananlar ayrıntılı bir nişan törenine katılır ve düğünler daha sonraki bir tarihte yapılır. Bu festival tarihsel olarak yabancılara kapalı olsa da, etkinlik yavaş yavaş ziyaretçilere açık hale gelmiştir. Bugün, davet edilmek bir onur olarak kabul edilmekte ve dışarıdan gelenlerin saygılı davranmaları beklenmektedir.

Turp Gecesi Festivali (Meksika)

dunyanin en essiz festivalleri 6

Meksika’nın Oaxaca eyaleti renkli yerli gelenekleriyle tanınıyor, ancak aynı zamanda temelde yerel sebze tüccarları için bir reklam kampanyası olarak başlayan daha yeni bir festivale de ev sahipliği yapıyor. Kültür dergisi Mexico Desconocido‘ya göre festivalin kökleri, tüccarların Noel öğle ve akşam yemeği için sebze özellikle de turp sattıkları pazar yerine dayanıyor.

Atlas Obscura, satıcıların sebzeleri müşteriler için daha cazip hale getirmek amacıyla heykelciklere dönüştürdüklerini bildiriyor. 1897 tarihinde şehrin belediye başkanı bunu 23 Aralık‘ta Noel ayininden hemen önce gerçekleşecek gerçek bir festival ve yarışmaya dönüştürmeye karar verdi.

Bu festivalde yerel satıcılar ve sanatçılar turpları alıp heykelciklere dönüştürüyor. Ağırlıklı olarak Katolik olan Meksika‘da Noel‘den hemen önce gerçekleştiğinden, figürlerin çoğunun dini nitelikte olması şaşırtıcı değil. Yani sıradan insanlara, çeşitli görüntüleriyle Meryem Ana‘ya ve hatta Michelangelo‘nun ünlü heykeli La Pieta‘ya benzetilen turplar görülebilir. Festivalde ayrıca müzik gösterileri, sokak fuarları ve sonunda havai fişek gösterisi de yer almaktadır.

Dünyanın En Eşsiz Festivalleri ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu