Doğa

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Acı biberler kimilerinin vazgeçilmezidir. Aklınıza gelebilecek her türlü yemek ve salatalarda bolca kullanırlar. Ama size öyle biberlerden bahsedeceğiz ki her ne kadar acıyı sevseniz de karşılaştığınızda uzak durmanızda fayda var.

Öncelikle tanım olarak bahsedecek olursak  içinde “Capsaicin” olan meyveye acı biber denir. Bu biberlerin içindeki acılık ise SHU ( Scoville Heat Unit ) adı verilen acılık ölçü birimi ile ölçülür.

Şimdi gelelim yazımızın detaylarına. İşte uzak durmanız gereken dünyanın en acı 10 biberi.

Carolina Reaper

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre şu anda dünyanın en acı biberi olarak kabul edilen biber 2.200.000’lük SHU’ya sahip Carolina Reaper’dır. Ülkemizde yetişen biberlere oranla 220 kat daha acı olan bu biberi gördüğünüzde yemeği bırakın, onun bulunduğu sofraya bile oturmayın. Yoksa çok pişman olabilirsiniz. Jason McNabb isimli rekortmen dünyanın en acı biberinden 3 taneyi  10.95 saniyede yiyerek rekorlar kitabına girmiştir.

İLGİLİ BİLGİ:
Cemre Nedir?- Cemre Ne Zaman Düşer?

Trinidad Moruga Scorpion

Dünyanın En Acı 10 Biberi

İkinci sırada ise 2.009.231’lik SHU’ya sahip olan Trinidad Moruga Scorpion adlı biber yer alıyor. Sadece dilinizin değmesiyle bile size dünyadaki en büyük acıyı yaşatabilir. Koşar adım hastaneye gitmek isteyebilirsiniz.

7 Pot Douglah

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Bu biber ancak kurutulmuş ya da toz haliyle tüketilebiliyor. Çünkü 1.853.936 luk SHU’ya sahip.

7 Pot Primo

Dünyanın En Acı 10 Biberi

4.sırada 7 Pot Primo adı verilen biber yer alıyor. Oldukça garip bir şekli olan bu biber 1.469.000 birimlik SHU’Ya sahip.

Trinidad Scorpion Butch T

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Guiness Rekorlar Kitabı’na 2001 yılında dünyanın en acı biberi olarak girmiştir. Ancak daha sonra onsan daha yüksek SHU’ya sahip biberler ortaya çıkmıştır. Yine de söylemeden geçmeyelim, bu biberin acılık ölçüsü 1.463.700 SHU.

Naga Viper

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Dünyada çok çok az bulunan bir biber türüdür. Sahip olduğu SHU ise tam tamına  1.349.000.

İLGİLİ BİLGİ:
Dünyadaki En Ünlü Volkanlar

Barrackpore

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Barrackpore, 7 Pot Red biberi ile aynı ailenin üyesidir. 1.300.300 SHU acılığa sahip bu biber, bizim ülkemizdeki biberlerden en az 130 kat daha acıdır.

Bhut Jolokia

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Hayalet biberi olarak bilinen ve sosyal medyada yenilip yenilemeyeceği iddia konusu olan bhut jolokia biberi, 1.001.304 SHU acılığa sahip.

7 Pot Red

Dünyanın En Acı 10 Biberi

1.000.000 SHU acılık ölçüsüne sahip bu biberi denemek oldukça büyük bir cesaret istiyor.

Red Savina Habanero

Dünyanın En Acı 10 Biberi

Listemizin 10. Sırasında yer alan biber ise Red Savina Habanero. Aşırı yoğun tadıyla bilinen ve 500.000 SHU acılık değerine sahip bu biber bizim biberlerimizden yaklaşık 50 kat daha acı.

İşte dünyanın en acı biberleri ve SHU değerleri. Olur da bir yerlerde karşılaşırsanız yemeden önce bir daha düşünün deriz. Zira hiçbiri sizin bildiğiniz acılardan değil.

İLGİLİ BİLGİ:
Geminid (İkizler) Meteor Yağmuru Nedir?

Kaynak
yemek.comofpof.comharbiyiyorum
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı