Dünyanın En Acı 10 Biberi

instagram takipçi hilesi

dünyanın en acı biberleri

Acı biberler kimilerinin vazgeçilmezidir. Aklınıza gelebilecek her türlü yemek ve salatalarda bolca kullanırlar. Ama size öyle biberlerden bahsedeceğiz ki her ne kadar acıyı sevseniz de karşılaştığınızda uzak durmanızda fayda var.

Öncelikle tanım olarak bahsedecek olursak  içinde “Capsaicin” olan meyveye acı biber denir. Bu biberlerin içindeki acılık ise SHU ( Scoville Heat Unit ) adı verilen acılık ölçü birimi ile ölçülür.

Şimdi gelelim yazımızın detaylarına. İşte uzak durmanız gereken dünyanın en acı 10 biberi.

Carolina Reaper

carolina reaper biberi

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre şu anda dünyanın en acı biberi olarak kabul edilen biber 2.200.000’lük SHU’ya sahip Carolina Reaper’dır. Ülkemizde yetişen biberlere oranla 220 kat daha acı olan bu biberi gördüğünüzde yemeği bırakın, onun bulunduğu sofraya bile oturmayın. Yoksa çok pişman olabilirsiniz. Jason McNabb isimli rekortmen dünyanın en acı biberinden 3 taneyi  10.95 saniyede yiyerek rekorlar kitabına girmiştir.

Trinidad Moruga Scorpion

trinidad moruga biberi

İkinci sırada ise 2.009.231’lik SHU’ya sahip olan Trinidad Moruga Scorpion adlı biber yer alıyor. Sadece dilinizin değmesiyle bile size dünyadaki en büyük acıyı yaşatabilir. Koşar adım hastaneye gitmek isteyebilirsiniz.

7 Pot Douglah

7 pot douglah

Bu biber ancak kurutulmuş ya da toz haliyle tüketilebiliyor. Çünkü 1.853.936 luk SHU’ya sahip.

7 Pot Primo

7 pot primo sarı biberi

4.sırada 7 Pot Primo adı verilen biber yer alıyor. Oldukça garip bir şekli olan bu biber 1.469.000 birimlik SHU’Ya sahip.

Trinidad Scorpion Butch T

trinidads scorpion biberi 1

Guiness Rekorlar Kitabı’na 2001 yılında dünyanın en acı biberi olarak girmiştir. Ancak daha sonra onsan daha yüksek SHU’ya sahip biberler ortaya çıkmıştır. Yine de söylemeden geçmeyelim, bu biberin acılık ölçüsü 1.463.700 SHU.

Naga Viper

naga viper biberi

Dünyada çok çok az bulunan bir biber türüdür. Sahip olduğu SHU ise tam tamına  1.349.000.

Barrackpore

barrackpore biberi

Barrackpore, 7 Pot Red biberi ile aynı ailenin üyesidir. 1.300.300 SHU acılığa sahip bu biber, bizim ülkemizdeki biberlerden en az 130 kat daha acıdır.

Bhut Jolokia

bhur jolakia

Hayalet biberi olarak bilinen ve sosyal medyada yenilip yenilemeyeceği iddia konusu olan bhut jolokia biberi, 1.001.304 SHU acılığa sahip.

7 Pot Red

7 pot red

1.000.000 SHU acılık ölçüsüne sahip bu biberi denemek oldukça büyük bir cesaret istiyor.

Red Savina Habanero

red savina

Listemizin 10. Sırasında yer alan biber ise Red Savina Habanero. Aşırı yoğun tadıyla bilinen ve 500.000 SHU acılık değerine sahip bu biber bizim biberlerimizden yaklaşık 50 kat daha acı.

İşte dünyanın en acı biberleri ve SHU değerleri. Olur da bir yerlerde karşılaşırsanız yemeden önce bir daha düşünün deriz. Zira hiçbiri sizin bildiğiniz acılardan değil.

Kaynak
yemek.comofpof.comharbiyiyorum

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu