Gezi Rehberi

Dünyada Bilinmeyen 5 Doğal Harika

instagram takipçi hilesi

Bu dünyanın doğa harikalarını seviyoruz. Büyük Kanyon, Niagara Şelaleleri ve Büyük Set Resifi‘ni hepimiz bilmeliyiz. Ancak bunlar dünyanın sunduğu tek doğal güzellikler değil. Daha pek çok şey var.

Dünyanın bazı doğa harikaları kartpostallarda ve haberlerde görünmüyor, ancak hepimizin bildiği kadar inanılmazlar. Bazı durumlarda, bu doğal harikalar popüler olanlardan daha nefes kesicidir. Aşağıda görecekleriniz dünyada bilmediğiniz beş doğa harikasıdır. İşte;

Dünyada Bilinmeyen 5 Doğal Harika

Çikolata Tepeleri: Filipinler

dunyada bilinmeyen dogal harikalar 1

Bunlar kulağa film dışı bir şey gibi gelse de, Çikolata Tepeleri aslında Filipinler‘in Bohol Eyaletinde jeolojik bir oluşumdur. Çikolata Tepeleri, kurak mevsimde “çikolata” renkleri nedeni ile benzersizdir. Bu konumda, yakından bir araya getirilmiş 1.260 tepe ve yaklaşık 50 kilometrekare bir alana yayılmış 1.776 tepe var.

Yağışlı mevsimde tepeler yeşil çimlerle kaplanır ancak yağmur durur durmaz çimler ölür. Çim öldüğünde, renk çikolatalı bir tona dönüşür.

Tepelerin yüksekliği değişir, en uzun olanı 120 metreye kadar ulaşır. Oluşumları hala jeolojik bir tartışma konusudur, ancak milyonlarca yıl boyunca deniz kireçtaşının yıpranması ve erozyonunun sonucu olduklarına inanılmaktadır.

Çikolata Tepeleri, Filipinler’in Bohol Eyaleti’nde doğal cazibe merkezlerinin bolluğunun bir sembolü olarak yer almaktadır. Tepeler bir turizm beldesine dönüştürüldü, ancak turistlerin onlara tırmanmasına izin verilmiyor. Bununla birlikte, tepeleri 214 basamaklı bir gözlem platformundan gözlemleyebilirsiniz.

Zhangjiajie Ulusal Parkı: Çin

dunyada bilinmeyen dogal harikalar 2

Zhangjiajie Ulusal Parkı, Çin‘in Hunan Eyaleti, Zhangjiajie’de bulunan bir ulusal orman parkıdır. Bir bilim kurgu filminden bir şeye benzeyen, yükselen kumtaşı sütunlarının ve hayranlık uyandıran manzaraların büyüleyici bir dünyasıdır.

Ayrıca bölgede derin vadiler, derin kanyonlar ve sıra dışı zirveler vardır. Parktaki sütun-kaya oluşumları, en popüler özellikleri ve parkın dünya çapında ünlü olduğu şeydir. Bu sütun-kaya oluşumlarından bazıları 600 metreye kadar yükselir. Zhangjiajie Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alır ve aynı zamanda James Cameron’un Avatar‘ındaki yüzen dağlara da ilham vermiştir.

Siteyi turist olarak keşfetmenin üç yolu vardır: Parkın geniş patika ağını geçebilir veya dünyanın en yüksek açık hava asansörü olan Bailong Asansörü‘ni kullanabilirsiniz. Son olarak, 2016 yılında halka açıldığında en uzun cam tabanlı köprü olan Zhangjiajie Büyük Kanyon Cam Köprüsü’nde yürüyüş yapabilirsiniz.

Cam Köprü‘nün zayıf kalplilere göre olmadığı konusunda sizi uyarmamız gerekiyor. Üzerinde yürüyüş yapmaya çalışan birçok turist, sadece birkaç adım attıktan sonra korku ile geri döndü.

Pamukkale Travertenleri: Türkiye

dunyada bilinmeyen dogal harikalar 3

Pamukkale Travertenleri, Türkiye‘nin güneybatısındaki Denizli ilinde yer alan doğal bir sit alanıdır. Adı İngilizcede “Pamuklu Kale” anlamına gelir ve Türkiye’nin İç Ege bölgesinde Menderes Nehri vadisinde yer alır. Beyaz traverten terasları ve doğal kaplıcaları ile Pamukkale ilginç bir sahnedir. Bu, doğal kaplıcaların nasıl düzenlendiği nedeniyle nefes kesici bir site oluşturur.

Bir turist olarak havuzda banyo yapmayı çıkarabilirsiniz. Havuzlara ulaşmak için sitenin alt girişinden küçük doğal kaplıcaların bulunduğu tepeye kadar yalınayak yürümeniz gerekecek. Pamukkale’nin de ziyaret edilecek ilginç bir yer olmasının nedenlerinden biri de Hierapolis kalıntılarına yakın olmasıdır.

Dalga: Amerika Birleşik Devletleri

dunyada bilinmeyen dogal harikalar 4

Dalga, ABD‘nin Arizona eyaletinde, Arizona-Utah sınırına yakın bir kumtaşı kaya oluşumudur. Formasyon, çarpıcı, renkli ve dalgalı formları ve ayrıca ona ulaşmak için zor yürüyüş için yürüyüşçüler ve fotoğrafçılar arasında popülerdir. “The Wave“ye erişim, hassas doğası nedeni ile sınırlıdır.

Ziyaret etmek isteyen çok sayıda insanla, aynı anda 16 kişiye veya dört gruba kadar insanı seçmek için kullanılan günlük bir piyango sistemi vardır. Planlanan bir seyahatin dört ay öncesinde her gün için izinler mevcuttur.

Hava ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu için “The Wave“i ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı ilkbahar veya sonbahardır. En iyi fotoğraflar, görülecek gölgelerin olmadığı gün veya kara üzerindeki keskin gölgelerin dramatik görseller sağladığı akşamın erken saatlerinde çekilebilir.

Hillier Gölü: Avustralya

dunyada bilinmeyen dogal harikalar 5

Hillier Gölü, pembe rengi ile dikkat çeken Middle Island‘ın kenarında bulunan tuzlu bir göldür. Bilmiyorsanız, renkler doğal olarak oluştu ve herhangi bir insan yapımı eylemden etkilenmedi. Hillier Gölü ayrıca yaklaşık olarak 600 metre uzunluğunda ve 250 metre genişliğindedir.

Göl, kuzey kenarını Middle Island’ın kuzey kıyısından ayıran bitki örtüsü ile kaplı dar bir kum tepesi şeridi ile bir kum kenarı ve kağıt kabuğu ve okaliptüs ağaçlarından oluşan yoğun bir ormanlık alanla çevrilidir.

Göl ilk olarak 1802 yılında gölden örnekler alan ve varlığından bahseden bahseden gezgin ve haritacı Matthew Flinders tarafından keşfedildi. Bir süre göl tuz madeni olarak kullanılıyordu, ancak şimdi göl sadece turizm amaçlı kullanılıyor.

Hillier Gölü’nün pembe suları, onu dünyanın dört bir yanından meraklı gezginleri çeken Instagram’a layık bir destinasyon haline getirdi. Gölde yüzmek yasaktır, ancak ziyaretçiler gölün uzunluğu ve genişliği boyunca helikopter ile yolculuk yapabilirler.

Dünyada Bilinmeyen 5 Doğal Harika ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu