Gezi RehberiYaşam

Dünyaca Ünlü 6 Yemek Müzesi

instagram takipçi hilesi

Seyahat etmek birçok seyahat sever için yeni yerler görmek , yeni tatlar deneyimlemek anlamına gelir. Bir ülkenin kültürünü tanımak ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için gezilen müzeler , aynı zamanda da bölgelerin kendilerine özel lezzetlerine de ev sahipliği yapabiliyor.

Hayatınız boyunca çeşitli yemekler yaptınız ve sevdikleriniz ile de bu tatları paylaştınız ya da sadece kendiniz tükettiniz. Sebzelerin , meyvelerin ve içeceklerin zaman içerisinde değişimine ve gelişmesine tanık olduk. Bu gelişmelerin ise odak noktası olan insanın yemek yeme arzusu ! Ve şimdi bu arzuyu harekete geçirmek için gurme seyahati yapmaya ne dersiniz ? İşte dünyaca ünlü yemek müzelerini sizler için liste haline getirdik.

Noodle Müzesi – Japonya

1971 yılında pazara sürülen ve sadece sıcak su eklenerek hazırlanan kase noodle , zaman içerisinde oldukça bilindik bir lezzet haline döndü . Tokyo yakınlarında bulunan Yokohama şehrinde yer alan noodle müzesinde ki aşçılar , dev kaplar içerisinde noodlelar hazırlıyor. Noodle Müzesi’nde noodle’ın tarihi ve yapımı hakkında çeşitli ve yararlı bilgiler öğrenebilirsiniz.

noodle müzesi japonya

 

Peynir Müzesi – Hollanda

peynir müzesi hollanda

Laleleri kadar meşhur olan Hollanda peynirlerinin hoş kokulu dünyasına merhaba diyin ! Peynir Müzesi’nin temelinde inek sütünden elde edilen meşhur Hollanda peyniri olan gouda var . 1982 senesinde Amsterdam’da açılan müzede , peynir ve tereyağının nasıl yapıldınıda öğrenebilirsiniz.

 

Makarna Müzesi – İtalya

makarna müzesi italya

Makarna müzesi İtalya’da olamayıp nerede olacaktı ? Roma’da yer alan müzede Çin makarnalarından İtalyan makarnalarına kadar makarnanın tarihini ve gelişimini görmeniz mümkün.

Ayrıca müzenin içerisinde makarna ile ilgili akademik çalışmalar içeren , Antik Çağ’dan günümüze kadar gelen eserlerin bulunduğu bir kütüphane bulunuyor.

 

Kahve Müzesi – Brezilya

kahve müzesi brezilya

Dünyanın herhangi bir köşesinde içmiş olduğunuz kahvenin Brezilya’dan gelmiş olma ihtimali oldukça yüksek. Kahvenin kültürel olarak önemini fark eden Brezilya , kahve borsasının tam ortasına şato görüntüsünü andıran müzeyi kurarak ziyaretçilerine kahvenin tarihini anlatıyor.

 

Çikolata Müzesi – Belçika

bürüksel çikolata müzesi

1896 senesinde kurulan Jacques Çikolata Fabrikası , sonraki senelerde müzeye çevrilmiş. Çikolata yerken adete haz alan kişilerin görmesi gereken fabrikalardan. Ayrıca kakaodan paketlemeye kadar çikolatanın hikayesini öğrenebileceğiniz bir müze.

 

Patates Kızartması Müzesi – Belçika

patates kızartması müzesi belçika

Çikolatası ile tanınan Belçika’nın diğer lezzeti patates kızartması. Kendine has kesimi ve sunuş şekli ile birlikte. Patates Kızartması Müzesi’de patates kızartmasının tarihi hakkında oldukça detaylı bir bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca müze farklı patates kızartma tarifleri ile yapılan patatesleri de tadabilme imkanı sunuyor.

 

Bu yemek müzeleri , ülkelerin kendilerine ait kültür , sanat ve tarihlerini deneyimleyebileceğiniz oldukça özel yerlerden bazıları. Belki bir gün bu yemek müzelerinden birisine ya da birkaçına yolunuz düşer. Belki bazı kişilere ilham vererek Türk lezzetlerini tanıtacağımız bir müzemiz olur. Ne derseniz seyahat sever , girişimci ruhlu arkadaşlar ? Ama size önerimiz bu işe başlamadan önce kesinlikle gurme müzelerini gezmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu