Kişisel Bakım

Dudak Uçukları İçin Doğal Yöntemler

instagram takipçi hilesi

Dudak uçukları, hepimizin başına gelmiş ya da gelebilecek olan can sıkıcı bir durumdur. En olmadık zamanlarda çıkarak moralimizi alt üst etmeye yeterler.

dudak uçuğu nasıl geçer

Dış görünüş hepimiz için önemlidir. Öyle önemli olan iç güzellik sözleri pratikte hiç de geçerli değildir. Elbette dış görünüş her şey demiyoruz ama ilk intiba açısından önemli olduğu aşikar.

Önemli bir görüşmemiz var ya da düğünümüz yaklaşıyor. Tam da bugünlerde sıkıntı stres endişeden kaynaklı bir uçuk çıkıverir dudağımızda.

Ya da kabus dolu bir rüya gördük. Uyandık ki bir de ne görelim? Dudağımızda koca bir uçuk… Üzülmeyin. Her şeyin olduğu gibi dudak uçuklarından kurtulmanın da bazı doğal yöntemleri var. Bu önerilerden herhangi birini deneyerek uçuklarınızı tedavi edebilirsiniz.

Uçuk Nedir ?

dudak uçuğu nedir

Bu yöntemlere değinmeden önce tıbbi olarak uçuğundan ne olduğundan da bahsedelim. Uçuk, deride oluşan virutik bir enfeksiyon çeşididir. İçi sıvı dolu yara görüntülü kabarcıklardır. Özellikle ağız çevresi ve dudaklarda oluşur.

Uçuk Nasıl Geçer?

Her insanın bir defa da olsa muhakkak karşılaştığı uçuk tedavisinde kullanılan doğal yöntemler vardır. Sizler için bu yöntemleri derledik.

Siyah Çay

siyah çay poşeti

İlk doğal yöntemimiz hepimizin evinde bulunan siyah çay. Uçuğunuzun üzerine bir adet siyah çay poşeti koyun ve birkaç dakika boyunca yumuşak dokunuşlarla ovalayın. Uçuğunuzun ağrısı azalacak ve kabarıklığı iyileşecektir.

Sarımsak

sarımsak uçukları kurutur

Sarımsağın mikrop öldürücü özelliği birçok insan tarafından bilinir. Bir diş sarımsağı keserek doğrudan uçuğunuzun üstünde bekleterek tedavi edebilirsiniz.

Süt

uçuk tedavisinde sütün önemi

Süt de uçuklarınızı iyileştirmenize yardımcı olacak besinlerdendir. Sütün içerisinde uçuğun iyileşmesini hızlandıran bir amino asit vardır. İlk çıkmaya başladığında bir parça pamuğu süte batırarak uçuğun üzerine sürerseniz çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı

Bir damla çay ağacı yağını bir pamuk ya da kulak çubuğu yardımıyla günde iki kez uçuğun üzerine sürerseniz geçmesine yardımcı olacaktır.

Domates ve Aloe Vera

aloe vera

Uçuklarınızı tedavi edebilmek için önce biirkaç damda domates suyunu sürün ve sonra üzerine aloe vera uygulayın. Aloe veranın içinde cildimiz için yararlı pek çok bileşen vardır ve uçukların daha kısa sürede kurumasına yardımcı olur.

Misket Limonu

misket limonu uçuk tedavisinde etkilidir

Misket limonunun uçuğa karşı antibakteriel ve antiviral özellikleri vardır. Bunun için yapmanız gereken, günde üç kez, uçuğun üzerine birkaç damla miske limonu damlatmanız.

Bal ve Sirke

bal ve sirke karışımı

Bal ve sirke ikilisi de uçukla savaşan antiviral özelliktedir. Bir yemek kaşığı balı birkaç damla sirkeyle karıştırarak uçuğunuza uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

elma sirkesi uçuk tedavisinde kullanılabilir

Elma sirkesi, antibakteriyel özelliği olan asidik oranı yüksek bir besin kaynağıdır. Bu nedenle uçuklarınız için doğal bir çözümdür.

https://www.youtube.com/watch?v=poIVg7NAIpA

 

 

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu