Bilim ve TeknolojiAlışveriş Rehberi

DSLR Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

instagram takipçi hilesi

Fotoğraf çekme hobisi için tamamen yeni olsanız bile, donanımınızı bir bas-çek kameradan ileri taşımak istiyorsanız, bir DSLR satın almak harika bir yatırımdır. Fakat o kadar çok seçenek var ki, doğru olanı nasıl seçersiniz? Her fotoğraf makinesinde o kadar çok özellik ve özellik var ki bunları ayırmak zordur. Bu yazımızda ihtiyaçlarınız için doğru DSLR’yi seçmek için bilmeniz gereken çeşitli şeylere göz atacağız…

dslr kamera 1

DSLR Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

1- Sensör Boyutu

Bu muhtemelen kameranızın en önemli özelliğidir. Fakat çoğu insanın gerçekten bilmediği veya anlamadığı bir şey. Her DSLR’nin içinde, vizörünüzde görmekte olduğunuz görüntüyü kaydeden ve bellek kartınıza gönderen görüntü algılayıcısı bulunur. Sensör ne kadar büyük olursa, o kadar fazla bilgi yakalayabilir ve fotoğraflarınız, özellikle de büyütüldüklerinde daha net olacaktır.

2- Megapiksel Çözünürlüğü

Sensör boyutu, fotoğraflarınızın netliğine katkıda bulunacak en önemli faktör olsa da, özellikle daha büyük boyutlarda olsa da, çoğu insan megapiksellerin her şeyden önce kamera kalitesinin son ölçüsü olduğunu düşünüyor. Kamera ve telefon üreticileri her zaman megapikseller hakkında konuştuğundan, bunu yapmak kolay bir hatadır. Ve onlar önemlidir. Ama muhtemelen düşündüğün kadar önemli değil.

Dürüst olmak gerekirse, bugün satın aldığınız tüm DSLR fotoğraf makinelerinde yeteri kadar megapiksel olacaktır. İki kamera yalnızca paketledikleri megapiksel sayısına göre ayrılırsa, farkı kesinlikle hemen hemen hiç fark etmezsiniz. Bir fark görürseniz, çözünürlükten daha fazla lens veya sensör kalitesinden kaynaklanıyor olabilir.

dslr kamera 2

3- Video Kaydı

DSLR fotoğraf makinenizi video kaydı için kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, seçeneklerin sağladığı video özelliklerine bakmak isteyeceksiniz. Örneğin, bazı giriş seviyesi kameralar Full HD 1080p kaydederken diğerleri 720p veya HD olmayan kayıtlarla sınırlıdır. Hareketi daha düşük oranlardan daha iyi düzelten yüksek oranlarda farklı kayıt kare hızları da mevcuttur.

Ne kadar video kaydedebileceğinizi düşündüğünüze bağlı olarak, bu sizin için önemli olabilir veya olmayabilir. Ancak, özellikle video kaydedip kaydetmeyeceğinizden emin değilseniz, bakmaya değer. Şimdilik plan yapmasanız bile, daha iyi bir videoya sahip bir kamera gelecekte işe yarayabilir.

4- Lensler

Giriş ve orta seviye kameraların büyük çoğunluğu, 18–55 mm zoom lens olan “kit lens” olarak adlandırılanlarla paketlenmiştir. Bu lensler, aynı kalitede cama veya daha pahalı lenslerle aynı sayıda özelliğe sahip olma eğiliminde değillerdir, ancak numarayı yaparlar. Bununla birlikte, 18-55 mm’lik daha güzel bir lens, 50 mm’lik birinci sınıf bir lens veya hatta ekstra telefoto lens alabileceğiniz bir paket anlaşması varsa, satın alma kararınızda büyük bir fark yaratabilir.

dslr kamera 3

5- Vücut Detayları

DSLR fotoğraf makinelerinin  çoğu, özellikle giriş düzeyinde, hemen hemen aynı görünecek ve aynı hissedecek olsa da, aklınızda bulundurmanız gereken bazı düşünceler var. Örneğin, bazı kameralar, ucuz modellerde bulunan ekranlardan daha hoş olan ve fotoğraflarınızı incelemeniz için daha iyi bir yer sağlayacak olan LCD görüntü ekranları içerir.

Diğer kameraların arkasından çıkıp dönebilen ekranlar var, bu da benzersiz açılardan çekim yapmaya çalışıyorsanız gerçekten güzel. Bazen, kameranın arkasındaki küçük düğmeleri kullanmaktan gezinmek için genellikle daha kolay olan bir dokunmatik ekran içerirler.

dslr kamera 4

DSLR Fotoğraf Makinesi ile ilgili videolar

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu