Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Dr. Ender Saraç’ın Hafıza Güçlendirici Çayı

instagram takipçi hilesi

Dr. Ender Saraç, 1959 yılında İzmir’de doğmuştur. Nükhet Duru ile birlikte UNİFORM Sağlık ve Estetik Merkezi’nde uzun yıllar çalışmıştır. Sonrasında Türkiye’nin ilk Doğal Tıp ve Estetik Merkezi olan Hay Sağlık Merkezi’ni kurdu. Ayrıca Türkiye’de ilk olan Doğal Arınma Merkezi’nin kurucularındadır. Hafıza güçlendirme olarak verdiği çay tarifinin de oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Günümüzde yaşanılan şikâyetler arasında en yoğun olan hafıza düşüklüğü, özellikle yaşlılık dönemlerinde daha sık artmıştır. İşte Dr. Ender Saraç’ın Hafıza Güçlendirici Çayı tarifi.

dr ender sarac hafiza guclendirici cay tarifi1

Hafife alınmayacak olan unutkanlık, yaşlılıkta bunamaya doğru gidebileceği gibi, Alzheimer hastalığını da tetiklediği biliniyor. Eskiden hafıza kayıpları veya unutmalar sadece yaşlılık olarak nitelendirse de tek sebebinin bu olmadığı ortaya çıkmıştır. Beslenme, günlük yaşam biçimi, uyku, radyasyon gibi birçok rutin de beyin fonksiyonlarını oldukça kötü ve olumsuz etkiliyor.

Özellikle son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalardan çıkarılan hafıza kayıpları veya unutkanlık, kişilerinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Kişinin hafızasında bulunda kapasiteyi tam olarak anlayabilmesi ve kullanabilmesi için beyin ve vücudunun sağlıklı olması gerekiyor. Beyinde yapısal sorun olmadığı veya beyini kullanabilecek kronik bir hastalık bulunmadığı sürece insan hafızası oldukça kuvvetlidir.

Özellikle bazı hastalıklarla meydana gelen hafıza kaybının en önemli etmeni B1, B12 vitaminlerinin ve folik asit eksiklerinden kaynaklandığı da bilinmektedir. Vitamin ve folik asit eksikliği dışında kişinin gün içerisinde çok fazla stresli olması, yaptığı işleri planlayamaması, fazla radyasyon alması gibi bir çok etmen bulunmaktadır. Anıların zihinde tutulması, planlanacak olanların hatırlanması veya unutkanlık hissi sanıldığı gibi yavaş yavaş yok olan bir olgu değildir.

Doğru yöntemler kullanılarak beynin doğru bağlantıları her yaşta harekete geçer. Aynı zamanda düzenli uyku hafıza için oldukça önemlidir. Düzenli ve kaliteli uyku hafıza belleğini güçlendirmekte oldukça etkilidir. Stres her hastalığın başı olarak bilinmektedir. Aşırı stres konsantrasyon bozukluğuna ve normal olarak hafıza zayıflatmaya yönlendirmektedir. Stres, düzensiz uyku ve kalitesiz uyku beraberinde anksiyete ve depresyonu da getirir. Hafıza güçlendirmek için Dr. Ender Saraç’ın vermiş olduğu tarif düzenli olarak kullanılabilir.

dr ender sarac hafiza guclendirici cay tarifi3

Dr. Ender Saraç’ın Hafıza Güçlendirici Çayı Tarifi

Malzemeler

  • 1-2 yaprak Gingko Biloba,
  • 1 küçük dal adaçayı,

Hazırlanışı

  1. Gingko Biloba ve adaçayı, bir bardak kaynar suda 4 dakika kadar demlenir.
  2. Günde 1-2 bardak olacak şekilde içilir. Tatlandırmak için limonda eklenebilir.
  • İçerisine şeker eklenmez. Aynı zamanda gece geç saatlerde içilmesi önerilmez.
  • Gingko Biloba’yı ayrı olarak aktarlarda bitkisel çay olarak bulabilirsiniz. Aynı aktarlarda genelde yapraklı hali de satılır.

Dr. Ender Saraç’ın Hafıza Güçlendirici Çayı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu