Beslenme ve DiyetCilt Sağlığı

Dopamin Detoksu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon derken teknoloji hayatımızı tamamen ele almış durumda. Bu cihazlar, sabah gözümüzü açtığımız andan başlayarak, gece uyuyana kadar adeta bize yapışık halde bulunuyor. Teknolojik cihazlarla dopamin detoksu ilişkisini bağdaştıramamış olabilirsiniz. Ancak dopamin detoksu, bir nevi bu teknolojik cihazlardan uzak durmayı hedef alıyor. Bu yazımızda merak edenler ve hayatını değiştirmek isteyenler için dopamin detoksu nedir? konusu hakkında bilgiler aktaracağız.

Dopamin Detoksu Nedir?

Dopamin Detoksu Nedir?

Dopamin detoksu ile ilgili bilgi vermeye geçmeden önce dopamin nedir konusu hakkında bilgi vereceğiz. Dopamin nörotransmitler arasında yer alır. Bu nörotransmitter beyinde üretilir ve nöronlar arasında kimyasal haberleşme görevi görür.

Beyin, ne zaman bir ödül istese o zaman dopamin salgılamaya başlar. Bir aktivite size zevk vermeye başladıysa bu aktivitenin gerçekleşme zamanlarında dopamin seviyesinde yükselme başlar. Mesela, bir pastayı yemeyi seviyorsanız, o pastanın kokusu bile dopamin yükselmesine yol açar.

Dopamin detoksu ise zevk veren şeylerden uzaklaşmayı ifade ediyor. Size zevk veren teknolojiden yemeklere kadar her şeyden uzak durmayı anlatıyor. Örneğin; telefon, televizyon, oyun oynamak gibi aktivitelerden en az bir gün uzaklaşılması gerekiyor.

O bir günlük teknolojik aletlerden uzaklaşmak bedene ve beyne büyük fayda sağlıyor. Özellikle motivasyona ya da üretkenliğe ihtiyaç duyduğunuzda dopamin detoksu yapabilirsiniz. Belirli periyotlarla bu detoksu tekrarlamanız hayatınıza ciddi faydalar sağlıyor. Konuyla ilgili bir video bırakıyorum. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Dopamin Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dopamin Detoksu Nedir?

Dopamin detoksu teknolojik aygıtlardan uzaklaşarak, diğer tüm aktivitelerle zaman geçirmeyi ifade ediyor. Tıpkı eski zamanlardaki gibi. Eskiden televizyon da dahil hiçbir teknolojik aygıt yokken insanlar zamanını oldukça verimli geçirirdi. Belki farkında değillerdi ama çoğu zaman 1 gün işlerini yetiştirmeye yetmezdi.

Dopamin detoksu yapmadan önce bir karar almanız gerekir. Detoksu minimum bir gün yapmanız oldukça önemli, eğer dayanabiliyorsanız daha çok gün devam edebilirsiniz. Ardından tüm cihazları kaldırmalı, kendinizle başbaşa bir gün geçirmelisiniz. Gün içinde teknolojik cihazlar dışında istediğiniz her şeyle vakit geçirebilirsiniz. Kısacası size zevk veren teknolojik aygıtlardan uzak durun.

Dopamin Detoksu Faydaları Nelerdir?

Dopamin Detoksu Nedir?

Dopamin detoksu yaparken, eskiden zevk veren fakat şimdi eskisi kadar mutlu etmeyen her şeyden uzak durmak gerekir. Cinsellik de bunlardan bir tanesidir. Hayatınızda sizi mutlu eden, fakat artık bağımlı hale geldiğiniz konuları göz önüne almanız gerekir.

  • Üretkenliği ve motivasyonu arttırır.
  • Sosyalleşmeyi arttırarak, ikili ilişkilerin güçlenmesini sağlar.
  • Hayal gücünü geliştirir.
  • Beynin düşünme performansını arttırır.
  • Teknolojik cihazlardan uzakta kalabilme becerisi kazandırır.
  • Kişisel disiplin oluşmasını sağlar.
  • Zihni berrak hale getirir.
  • Her şeyden önce mutluluğu arttırır. 

Dopamin Detoksu Nedir? Konusu Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu