Beslenme ve Diyet

Domatesin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Kanser Hastalıkları

Domatesler harika ve zengin bir C vitamini ve diğer antioksidanlar kaynağıdır. Domates, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla savaşmaya yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığı

Kalp hastalığı (kalp krizi ve felç dahil) dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Orta yaşlı erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada, düşük kan likopen ve beta-karoten seviyeleri kalp krizi ve felç riskini artırdı. Klinik araştırma verileri, likopen takviyesinin LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Domatesin Faydaları

Domates ürünlerinin klinik çalışmaları, iltihaplanma ve oksidatif stres semptomları için faydalarını göstermiştir. Ayrıca kan pıhtılaşması riskini azaltabilen kan damarlarının astarını da korurlar.

Zengin Vitamin Desteği Sağlar

Bir domates günlük C vitamini ihtiyacınızın %40’ını karşılar. C vitamini, serbest radikallerin vücut sistemine zarar vermesini önleyen doğal bir antioksidandır. Ayrıca yüksek miktarda A vitamini, potasyum ve demir içerir.

Potasyum sinir sağlığının korunmasında hayati bir rol oynar, demir ise normal kan dolaşımını sürdürmek için gereklidir.  vitamini kanın pıhtılaşması ve kanama kontrolü için gereklidir ve domatesler de K vitamini açısından zengindir.

domatesin faydalari nelerdir3

Akciğerleri Geliştirir

Domateslerdeki kumarik ve klorojenik asitler, sigaradaki ana kanserojen olan nitrozaminlerle savaşır. Domateslerde bol miktarda bulunan A vitamininin kanserojenlerin etkilerini azalttığı gösterilmiştir. Bir araştırmaya göre domatese kırmızı rengini veren likopen kanseri önlemeye de yardımcı oluyor.

Göz Sağlığını Korur

Domatesler, likopen, lutein ve beta-karoten dahil olmak üzere karotenoidler adı verilen bir grup fitokimyasal içerir. Bu bileşikler göz sağlığını korumak için önemlidir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu ve diğer göz hastalıklarını önleyebilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Kabızlığa yatkınsanız, domateslerdeki sıvı ve lif faydalı olabilir. Pişmiş domateslerdeki asidin bazı insanlarda asit reflüsü ve hazımsızlığı tetikleyebileceğini veya kötüleştirebileceğini unutmayın.

domatesin faydalari nelerdir4

Cildi Sağlıklı Tutar

2011 yılında yapılan bir araştırma, ketçap ve zeytinyağı kombinasyonunun güneş hasarına karşı koruduğunu ve cilt yapısını oluşturan ve onu sıkı ve genç tutan bir molekül olan prokollajen üretimini artırdığını buldu. Bilim adamları, domateslerdeki likopenin anahtar olduğuna inanıyor.

Güçlü Saçlar İçin Yardımcı Olur

Domateslerdeki A vitamini, saçları parlak ve güçlü tutmak için mükemmel bir kaynaktır. Gözlere, cilde, kemiklere ve dişe büyük katkılar sağlar.

Kadınlarda Menopoz Döneminde de Yardımcıdır

Domates suyunu kaygıların, enerji harcanmasının ve kalp atış hızının artmasının önüne geçmektedir. Menopoz belirtileri olarak bilinen bu durumları en aza indirdiği bilinen domatesin dinlenmeye de yardımcı olduğu bilinir.

Domatesin Faydaları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=hdOOyxwtQtc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu