Kişisel Finans

Dolar Kaç TL? Güncel Dolar ve Borsa Önerisi

instagram takipçi hilesi

Ülkemizin ekonomik anlamda bulunduğu durumun üstüne, koronavirüs ile mücadele de gelince dolar kuru, ülkemiz para birimi TL ‘yi iyice zorluyor. Ülke para birimimiz, dolar ve Euro karşısında gün geçtikte değer kaybetti. Şimdilerde ise dolar kuru 8 lira seviyelerinde. Bu durum, ekonomistlere göre “daha da artabileceği” konusunda sinyaller veriyorlar. Bu yazımda “ dolar kaç TL?” ile ilgili gündeme dair kaynaklarımdan derlediğim bir özet sunacağım. Buna ek olarak da güncel değerleri anlık takip edebileceğiniz bir önerim olacak.

dolar kac tl

Dolar Düşer Mi, Yükselir Mi?

Birçok yatırımcı ve vatandaşın gündeminde olan en net soru “dolar yükselecek mi, düşecek mi?” bu sorunun yanıtını ekonomistlerin görüşlerine göre yanıtlamaya çalışacağım. Analistlere göre koronavirüs (kovid-19) salgınında, artan vakalar ve kısıtlamalar nedeniyle, dolar kurunun artışta olacağı konusunda tahminlerde bulunuyor.

Buna ek olarak ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerdeki yükselişin de TL üstünde büyük baskıya neden olduğundan, Türk liramız daha da değer kaybedebileceği yönünde görüşler var.

Doların yükselmesi veya düşmesi, uzun vadede ekonomik planlama ve büyümeye, ihracata ve ithalata bağlı değişkendir. Buna ek olarak, turizm ve diğer dolar girişi sağlayan faktörlere bağlıdır. Ülkemize ne kadar çok döviz girerse dolar o kadar düşer mantığı en basit bilinen mantıktır. Ancak günümüzde mevcut olan koronavirüs küresel bir sorun. Bu da normal ekonomiye göre farklı gidişatı yönlendirebilir.

Borsada Durumlar Nasıl?

Borsa ile yatırım ve kazanç varlıklarını takip edenler için ise yine ekonomiye bağlı olarak, siyasi, toplum durumu, küresel sonuçlar etkin bir rol oynuyor. Bununla birlikte yatırım yapılacak olan şirketin veya fon sahibi olan kurumların, kendi içinde yaşadığı krizleri veya olumlu anlamda yansımaları, basın bülteni açıklamaları etkin rol oynar.

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan Bitcoin’in yükselişiyle birlikte borsa yatırımlarının sıkıntıya girdiği söylenebilir. Ancak yine son zamanda yaşanan Thodex vurgunundan sonra bitcoin yatırım yapılası bir alan olma konusunda, yatırımcıların kafalarında soru işaretleri oluşmuş durumda.

Güncel Döviz Kuru İçin Öneri

Yukarıdaki bahsetmiş olduğum dolar ve borsa ile ilgili yazılarımın yanı sıra, en güncel dolar kuru ve borsa rakamları için bu yazımda da bana kaynak olan https://www.borsa.net adresini ziyaret etmenizi öneririm. Ziyaret ettikten sonra bana hak verecek ve hemen yer imlerinize ekleyeceksiniz.

MR

MaksatReklam MaksatBilgi'nin reklam servisidir. Doğal içerik reklamlarıyla , metin ve görüntülü ilgi çekici afiş reklamcılığını sizlere sunuyor. Bu sayede öne çıkıyorsunuz! Fark ediliyorsunuz !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu