Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

instagram takipçi hilesi

Her şeyden önce Doğu Ekspres’inin ne olduğunu anlatalım. Doğu Ekspresi, bir serüven ya da tur değil. Eski Türk filmlerinde de görmeye aşina olduğumuz kompartımanlı bir tren. Bilet alarak  gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. Başta serüven değil dedik ancak amacınız bir yerden bir yere ulaşım sağlamak değilse bu yolculuğu bir serüvene dönüştürmek de sizin elinizde.

tren 1

Son zamanlarda fenomen haline gelen Doğu Ekspresi, herkesin yaşamı boyunca mutlak suretle yaşaması gereken seyahatlerden birisi. Olağanüstü manzaralar, şaşırtıcı hikayeler ve bambaşka yaşamlar eşliğinde uzun bir yolculuk Doğu Ekspresi.

İşte Doğu Ekspresi hakkında merak edilen 10 şey.

1) Bilet Ücretleri Ne Kadar?

tren 10

Yolculuk edeceğiniz kompartımana göre bilet ücretleri değişmekte. Şu dönemde bilet fiyatları: pulman 47 TL, örtülü kuşetli için 63,50 TL, yataklı için 117 TL. Şöyle ki öğretmen, 60 yaş üstü ve genç gibi indirimler de vardır. Tümünde %20 indirim uygulanmaktadır. Çocuklar ve 65 yaş üstü yolcular için ise %50 oranında indirim uygulanmaktadır.

2) Nereden Nereye Gidiyor? Hangi Duraklarda Duruyor?

tren 12

Doğu Ekspresi‘nin ilk kalkışı Ankara Tren Garı’ndan hareket ediyor ve Kars Tren Garı’na ulaşana kadar sırası ile Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’da yalnızca 5 dakikalık molalar veriyor.

3) Yolculuk Kaç Saat Sürüyor?

tren 7

Tren, her gün Ankara Garı’ndan saat 18.00’da hareket ediyor ve bir sonraki gün 18.30’da Kars Garı’na varmaktadır. Toplamda yolculuk 24,5 saat sürmekte. Olabilecek rötarlardan ötürü süre 29 saate de sarkabiliyor.

4) Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?

tren 8

Trende yataklı vagonlar en rahat sayılan vagonlardır. İki kişilik olan vagonlar ranza şeklinde altlı üstlü iki yatak, bir adet dolap, içinde küçük bir buzdolabı ve el yıkamak için küçük bir lavabo yer almaktadır. Kuşetli olanlar ise 4 kişilik. Pulman olanlar ise yalnızca koltuktan oluşmaktadır.

5) Tuvaletler Sorun Teşkil Ediyor mu?

tren 5

Yatakların olduğu vagonlarda maksimum 7 kompartıman mevcuttur, bundan dolayı tuvaletleri kullananların sayısı çok değil. Ayrıca yataklı vagonda iki adet tuvalet mevcuttur. Pulman ve Kuşetli vagonlarda yolculuk edenlerin sayısı çok fazla olduğundan dolayı bu vagonlarda durum farklılaşabilir. Elbette ki rutin tuvalet ve vagon temizliği gerçekleştiriliyor ama haddinden fazla ve umarsızca ortaya çıkan kirlilikten TCDD sorumlu değildir.

6) Trende Yemek Bulunuyor Mu?

tren 2

Trende restoranın yer aldığı bir vagon vardır. 4’er kişilik masaların yer aldığı restoranda menülerde yazılı yemekleri ve fiyatlarını görebilirsiniz. Eskisi gibi alkol satışı mevcut değil. Menüde yer alan her şey bulunamasa da asla aç kalacağınızı düşünmüyoruz. Fiyatlar ortalama düzeyde. Restoranın belli bir açılış-kapanış saati yok. TCDD’nin açmış olduğu ihale sonucu özel işletmeye sahip ve restoran da müşteri var olduğu sürece açık.

7) Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var mı?

tren 6

Kompartımanlarda bavullarınız için ayrı bir bölüm ne yazık ki mevcut değil. Yataklıda da gitseniz standart pulmanda da seyahat etseniz bavulunuzu yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca kompartımanlar içeriden kilitlenebilirken dışarıdan kilitlenemiyor. Restoranda uzun süre oturacaksanız arada bir kompartımanınızı kontrol etmenizde fayda var.

8) Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

tren 9

Trenlerde evcil hayvanlar kabul edilmekte. Elbette ki kimi şartlar dahilinde. Evcil hayvanınız için de bilet almanız gerekecek ama bunu %50 indirimle alabilirsiniz. Ne yazık ki yataklı vagonlarda ve örtülü kuşetlilerde değil, pulman vagonda seyahat etme zorunluluğu vardır. Detayları TCDD’nin internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

9) Trende Sigara İçiliyor mu?

tren 3

 Trende sigara içilmesi yasak. Fakat siz kapınızı kapatıp kompartımanınızda sigara içer ve diğer yolcular kokudan rahatsız olup şikayet etmezler ise bir problem yok. Ancak bu durumdan rahatsız olup şikayet edilirseniz sigara tüketiminiz tren görevlileri tarafından engellenecektir.

10) Yorucu Oluyor mu?

Yataklı kompartımanı seçerseniz istediğiniz zaman yatar pozisyonda olacağınızdan ötürü 2 saatlik uçak yolculuğundan daha keyifli ve rahat denilebilir. Pulmanda seyahat elbette ki çok zordur. 24 saati oturur pozisyonda geçirmek pek de mümkün değil.

Doğu Ekspresi Hakkında İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu