Pazarlama ve Reklamcılık

Doğrudan Satış Nedir? Faydaları Nelerdir? Doğrudan Satış Siteleri

instagram takipçi hilesi

Doğrudan satış, müşterilere ürünlerin veya hizmetlerin doğrudan sunulduğu bir pazarlama tekniğidir. Bu yöntemde bir satıcı, tüketiciye malı veya hizmeti hakkında bilgi vererek ya da göstererek tanıtarak evinde, iş yerinde veya satıcının diğer bir mekânında doğrudan satış gerçekleştirir.

doğrudan satış

Doğrudan satış, kişisel ilişki kurarak yüksek kaliteli ürünleri müşterilere ulaştırmanın etkili bir yoludur. Ürünlerinizi, tanıdığınız, sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişilerden temin edebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz ürünleri kullanmak için sürekli arayış içinde olmanız gerekmez. Ayrıca, ürünlerin doğrudan evinize teslim edilmesi, taşıma zahmetine katlanmanızı gerektirmediği gibi kapınıza gelen ürün için herhangi bir masraf yapmanızı da engeller. Böylece zaman ve para açısından kazançlı bir tercih yapmış olursunuz.

Doğrudan satışın en önemli özelliği, bağımsız satıcıların ürünlerin ve hizmetlerin dağıtımında rol almalarıdır. Her firma, farklı isimlerle anılan ancak aynı görevi üstlenen bağımsız satıcılarla çalışır. Bu kişiler genellikle üye, doğrudan satıcı, serbest girişimci, serbest danışman ve temsilci gibi isimlerle anılırlar.

Doğrudan satış tekniği, her türlü ürün ya da hizmetin satışında kullanılabilir. Ancak genellikle kişisel bakım, ev bakım ürünleri, gıda takviyeleri, mutfak gereçleri ve çeşitli ev eşyaları gibi ürünlerin satışında sıklıkla kullanılır. Son yıllarda Türkiye’de ve dünya genelinde bu pazarlama tekniği kullanılarak satılan ürünlerin çeşitliliği ve sayısı büyük bir artış göstermiştir.

dogrudan satis nedir 1

Doğrudan Satış Sistemi Nasıl İşler?

Doğrudan satış yönetimi, farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirebilirsiniz. Satıcılar, ürünleri bir grup tüketicinin önünde sunarak tanıtım yapabilirler. Bu sosyal ortam kişinin evi ya da bir iş yerinde olabileceği gibi, farklı bir mekan da olabilir. Birebir satış ise başka bir yöntemdir. Bağımsız satıcılar, önceden belirlenmiş bir günde tüketicilerin ev veya işyerlerine giderek ürünler hakkında bilgi verirler.

Katalog satışı da popüler bir yöntemdir. Satıcılar, müşterilere ürünlerin ve hizmetlerin kataloglarını sunarlar. Müşteriler geniş bir yelpaze içinden kendilerine uygun olan ürünleri seçer ve bağımsız satıcıya siparişlerini ileterek satın alır. Daha sonra, bağımsız satıcı talep edilen ürünleri müşterinin adresine teslim eder.

Doğrudan Satışın Faydaları Nelerdir?

Bu satış yöntemi, tüketiciler ve girişimciler için birçok fırsat ve avantaj sunmaktadır. Doğrudan satış, girişimciler için esnek çalışma imkanı sağlar. Boş zamanlarınızda ek gelir elde etmenizi mümkün kılar. Ayrıca, satıcıların herhangi bir sermaye ihtiyacı yoktur. Normal koşullarda bir iş kurmak istediğinizde birçok prosedürü takip etmek, bir ofis veya mağaza kiralamak ve diğer maliyetlere katlanmak zorunda kalırsınız. Ancak doğrudan satışta bu gereksinimler bulunmaz. Yapmanız gereken tek şey, ürünü doğru şekilde müşterilere ulaştırmaktır.

Hem ev ekonomisine katkıda bulunmak hem de tam zamanlı çalışmaya uygun olmayan kişiler için ek gelir kaynağı sunar. Bu sistem, yatırım maliyeti de gerektirmez. Başlangıçta, indirimli fiyatlarla ürünleri satın alan girişimciler, istedikleri zaman bu ürünleri satabilirler. Doğrudan satış şirketleri, bağımsız satıcılara stok yönetimi konusunda destek sağlayarak mümkünse sıfır stokla çalışmalarını amaçlamaktadırlar.

Doğrudan satış sistemi, girişimciler için diploma, eğitim düzeyi, askerlik durumu, mezun olduğu okul gibi soruların sorulmadığı bir fırsat sunar. Bağımsız satıcılar, birçok farklı eğitimle desteklenir. Başarılı oldukları takdirde kişisel imkanlarının yanı sıra çeşitli ödüller de kazanırlar.

Tüketiciler ise normal mağazalardan daha uygun fiyatlara kaliteli ürünlere ulaşabilirler. Ürün ya da hizmetler yüz yüze görüşme ile sunulduğu için daha samimi ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşanır. Ayrıca, ürünler müşterilerin adreslerine teslim edilir. Pek çok firma kanunda öngörülen müşteri tatmin garantisi süresinden daha uzun süreli kaliteli markalı ürünler sunarlar.

dogrudan satis nedir 2

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Doğrudan Satış Şirketleri

Türkiye’de faaliyet gösteren doğrudan satış siteleri şu şekildedir;

  1. Qnet
  2. Amway
  3. Tiens
  4. Arleva
  5. Aymnet
  6. Byanca
  7. Belizya
  8. Berialife
  9. Besttem
  10. Biobellinda
  11. DXN
  12. Elite Global
  13. Ersağ
  14. Faberlic
  15. Farmasi
  16. Gnet Natural
  17. Huncalife
  18. Jeunesse
  19. Kyani
  20. Misedor
  21. Mikrotem
  22. Modellife
  23. Ogansia
  24. Onlife
  25. Oriflame
  26. Petra
  27. Piaff
  28. Propa
  29. Türkobir
  30. Tupperware

Doğrudan Satış İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu