Kişisel Gelişim

Doğan Cüceloğlu’nun Hayata Dair Sözleri!

instagram takipçi hilesi

Doğan Cüceloğlu, psikoloji bilimine yıllarını vermiş olan bir psikolog, akademisyen ve yazardır. Hepimiz zaman zaman sıkışmış, bunalmış ve arafta kalmış hissederiz. Eşimizle yaşadığımız sorunlarda, çocuk yetiştirirken sürüncemede kalan durumlarda, beşeri ilişkilerimizde çıkan problemlerde ve iç huzuru arayışlarımızda, her daim zihnimize kazıyabileceğimiz bir Cüceloğlu tavsiyesi vardır!

Hayatını insan psikolojisine adayan ve deneyimlerini nesiller boyunca aktarmak için çabalayan bu değerli bilim insanı, adeta kendimize ayna tutmamızı sağlayacak türden tespitleriyle, bizleri kendisine hayran bırakmıştır. Sayısız kitabı, röportajı, yayını ve verdiği yüzlerce seminer ile her yaştan insanın yüreğine dokunmayı başarmıştır. Ondan öğrendiklerimiz kadar öğreneceklerimiz de hala vardır.

Doğan Cüceloğlu sözleri

İşte biz de; 2021 yılının şubat ayında aramızdan ayrılan değerli bilimcinin, hepimize miras kalacak türden sözlerini, bu yazımızda sizler için derledik. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Doğan Cüceloğlu’nun Hayata ve İnsana Dair Sözleri

 • Başarılı ve başarısız arasındaki temel fark, insanın hatasından öğrenmeye ne kadar açık olduğunda yatar.
 • Çocuğunun potansiyeline gerçekten saygılı insan onu şımartmaz, onu geliştirir, hayata hazırlar. Ama önce kendisi gelişmek zorunda.
 • İki tür insan var: yapılması gerekenleri ancak söylenince yapanlar ve kendi vicdanlarının sesiyle yapanlar. Çevrenizde hangisi çoğunlukta?
 • Sabırsızlık üreticiliğin ve gelişimin önündeki gizli engeldir. Bu engeli aşmadan değerli ve anlamlı bir gelecek oluşturulamaz. Sabır eylemsizlik demek değildir; bilinçli uzun soluklu eylem içinde sabır sorunların çözümünü ve aydınlık geleceğin anahtarıdır.
 • Cebin boş olmamasını önemseyenler bir türlü, zihnin ve kalbin boş olmamasını önemseyenler çocuklarını bir başka türlü yetiştirirler.
 • Mutluluk, aramakla bulunacak bir şey değildir, onu inşa etmek gerekir.
 • Akıllı insan elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret eden ve bundan şevk duyan insandır.
 • Eğer akvaryumdaki su hasta ise, içindeki balıklar da eninde sonunda hasta olurlar. (Doğan Cüceloğlu)
 • İçinizin, sözünüzün ve hayatınızın birbiriyle uyumlu olabilmesi için kişisel bütünlük gerekli.
 • Her erkek sevdiği kadının kahramanı olmak ister; her kadının da bir kahramanı olsun, yeter.

dogan cuceloglu soz

 • Yaşam enerjisini doğru planlayıp verimli kullanabilmek için; ‘hayatın bütününe bakabilen bir zihin’ gereklidir.
 • Yaşamda gerekli 3 donanım; 1- yaşamda kendin olmak ait olmak 2- sınırlarımız ve sorumluluklarımız 3- değerleri ayakta tutmak. (Doğan Cüceloğlu)
 • Eğer ‘biz’ hedefini koyabiliyorsanız, önünüze gelecek fırsata hazır olmalısınız.
 • Bir toplumun yaşamında HAKKANİYET anlamını kaybederse, zamanla o toplumda her şey, ama her şey, anlamını kaybeder.
 • Çocuk sürekli yetişkinin davranışını gözler; bu davranışlardan anlam çıkarmaya çalışır. Yetişkinin davranışı tutarsız, açıklanamaz, söylenene uymayan türden olduğu zaman çocuk şaşırır ve hem kendine hem de içinde yaşadığı dünyaya güveni temelden sarsılır. Bu nedenle çocuk içinde bulunduğu gerçeği algılamamayı öğrenmeye başlar; içinde bulunduğu ortama getirdiği bilinçte bir azalma görülür.
 • Şevk, arabanın yakıtına benzer; aracınız teknolojik yönden en ileri bile olsa, yakıtı yoksa çalışmaz. Çocuğunuz ne kadar zeki olursa olsun, başarma isteği ve hevesi yoksa verimli ve etkili bir biçimde çalışmayacaktır. Çocuğunuzun sınırlarına ve sorumluluklarına saygı duyun, onu istekli ve şevkli tutmanın sırrı burada yatar
 • İnsanların yaşamı tesadüfler sonucu oluşmaz; insanların yaşamı onların davranışlarının yansımasından başka bir şey değildir. (Doğan Cüceloğlu)
 • Diğer insanların yaptıkları şeyler ancak biz izin verirsek bizim ruhumuzu zedeler.
 • Hüzün, ayrılma zamanı gelmiş bir olay ya da kişiyi simgeler; yeni bir aşamanın başlayabilmesi için, bir devrenin kapanıp bitmesi gerekir.
 • Bütün kötülüklerin anası, bütün yanlışlıkların ve geriliklerin kaynağı gerçeğe saygısızlıktır.

Doğan Cüceloğlu’nun En Beğenilen Kitapları!

Ünlü psikolog ve yazar Cüceloğlu, babacan tavrı ve engin bilgisiyle pek çok insanın karanlığına ışık tutan eserlere imza atmıştır. Kimi zaman bir ebeveyne yol göstermiş, kimi zaman çıkmaza giren bir ilişkiye umut olmuş, kimi zaman da değersizlik duygusu ile baş etmenin yöntemlerini en naif üslupla aktarmıştır. İşte size en beğenilen Doğan Cüceloğlu kitaplarından bazıları;

dogan cuceloglu kitap

 1. Var Mısın?
 2. Savaşçı
 3. Geliştiren Anne-Baba
 4. Evlenmeden Önce
 5. İçimizdeki Çocuk
 6. İletişim Donanımları
 7. İnsan İnsana
 8. Mış Gibi Yaşamlar
 9. İçimizdeki Biz
 10. Bir Kadın Bir Ses
 11. İnsan ve Davranışı
 12. İyi Düşün Doğru Karar Ver
 13. Damdan Düşen Psikolog
 14. Derviş’in Aklı
 15. Onlar Benim Kahramanım
 16. Öğretmen Olmak
 17. Gerçek Özgürlük
 18. Başarıya Götüren Aile
 19. Korku Kültürü

Doğan Cüceloğlu Sözleri İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu