Kişisel Gelişim

Öz Değer: Kendi Değerini Arttırmanın 8 Yolu!

instagram takipçi hilesi

Öz değer; kısaca, kişinin kendi içsel döngüsündeki değer algısı ve bu algıyı benliğine yönlendirmesi şeklinde açıklanabilir. Pek çok kişisel gelişim kitabında ya da kişisel gelişim uzmanlarının yayınlarında buna benzer konuların önemine değinildiğini görmüşüzdür. Aslında başta kendimizle olan ilişkimiz ve sonrasında da tüm beşeri diyaloglarımız buna bağlıdır desek, hiç de abartmış olmayız..

Genetik kodlarımız, aileden gördüklerimiz ve öğrendiklerimiz bize sürekli öz veriyi aşılar. Evet fedakarlık hayatın belli dönemlerinde çok kıymetli bir şey olabilir. Ancak temel almamız gereken olgu, aksine, önce işe kendimizden başlamak olmalıdır. Bu adeta bir domino taşı etkisi yaratarak çevremizdekilerden de; kendimize verdiğimiz değer ölçüsünde, değer ve saygınlık görmemize yol açacaktır.

Peki nasıl kendimize kıymet verebiliriz, bunun için hangi yolları izlemeliyiz? İşte biz de bu yazımızda, sizlere, özümüze verdiğimiz değeri arttırmanın bazı yöntemlerinden söz edeceğiz. Konuya ilişkin uzman videolarına ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

öz değeri arttırmanın yolları

Öz Değeri Arttırmanın 8 Yolu..!

Vasat değil çok iyi olmaya çalışmak: Bazı durumlarda aza kanaat etmenin yarar sağlayacağını biliyoruz. Ancak bunu kendimize yapacağımız yatırımlar için söylemek pek de doğru olmaz. Hedefler koymak, o hedefe yürümek ve her zaman düne göre bugün daha ileriye gitmiş olmak, egosal anlamda çok daha tatmin edici olacaktır. Dolayısıyla kendinizi çok daha güçlü ve olumlu hissetmenizin anahtarlarından biri de budur.

İletişim becerilerini geliştirmek: Sürekli insanların sizi anlamadığından yakınmak, kendinizi ezilmiş ve değersiz hissetmenize yol açar. Hep kendinizi ifade etmeye çalışmak, savunmalar yapmak bir süre sonra iletişim biçiminiz haline gelerek, kısır döngüye girmenize neden olabilir. Bunun yerine, empati gücünüzü daha aktif kullanın! Siz, karşınızdakini anlamaya çaba göstererek ona suçlayıcı bir tavırla değil, ”ben diliyle” yaklaşın. Bu sizi kriz yöneten biri yapacak ve yükseltecektir.

Kötü değil, faydalı alışkanlıklara yönelin: Sigara, alkol, hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve kalitesiz uyku gibi zararlı rutinler, sizi mental açıdan aşağı çeker. Bu da öz değerinizi otomatikman düşürür. Ancak kitap okumak, müzik dinlemek, düzenli olarak spor yapmak ve sağlıklı gıdalar tüketmek vb. alışkanlıklar, hem bedenen hem de psikolojik açıdan size değer katar. Böylece kendinize yatırım yapıyor ve iyi hissediyor olmanın hazzına varırsınız.

Yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı açığa çıkarın: Öz değeri arttırmanın en önemli noktalarından biri de; kendinize dair yapacağınız bir keşif yolculuğudur. Yapmaktan keyif aldığınız ve hünerlerinizi sergilediğiniz konuların üzerine giderek başarıdan beslenebilirsiniz. Bu size kendinizi çok daha üretken ve aktif hissettirerek değer algınızı yükseltecektir.

yetenek

Okuyun, dinleyin ve öğrenin: Bilgi en büyük güçtür. Okuyarak, dinleyerek veya yeni yerler keşfederek bilgi hazinenize eklemeler yaparsınız. Edindiğiniz her yeni bilgi gelişiminize, değişiminize ve dönüşüm sürecinize büyük katkılar sağlar. Hal böyleyken, kendinizi donanımlı ve öz güvenli hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Ertelemeyin ve bekletmeyin: Hayatınızı, planlarınızı, sözlerinizi erteledikçe üzerinizdeki negatif elektrikten kurtulmanız pek de mümkün olmaz. Ayrıca beşeri ilişkilerinizde, karşınızdaki kişiyi sürekli bekletmeniz de size kendinizi yetersiz hissettirir. Fakat pratik, programlı ve aktif davrandığınızda, kendi enerjinizin ve yapabileceklerinizin farkına varırsınız. Bu da hem öz değerinizi hem de etrafınızın sizinle ilgili kodlarını direkt olarak etkileyecektir.

Yanlış ilişkilerden uzak durun: Size kendinizi değersiz hissettiren, sürekli ispat çabasına girdiğiniz, bakış açınızı olumsuza çeviren ve manipülasyona uğradığınız ilişki biçimlerini, kesin bir tavırla reddetmelisiniz. Aksi takdirde bir süre sonra gerçeklik algınızı yitirip, kendinizi sevmekten bile vazgeçebilirsiniz. Size bir şeyler katacak, huzurlu olduğunuz ilişkiler, her zaman önceliğiniz ve hatta tek adresiniz olmalıdır.

Ders çıkarın ve pes etmeyin: Hatalar insanlar içindir. Önemli olan bu hatalardan, gereken dersleri çıkarmak, bir daha aynı hataları tekrar etmemek ve yola daha kudretli bir şekilde devam etmektir. Çabuk pes eden, küsen ve vazgeçen bir tavrınız olduğunda, öz değeriniz zedelenecektir. O nedenle, yapmanız gereken, analitik düşünmek, dik durmak, hatayı kabullenmek ve yeniden denemek üzere yola daha sağlam çıkmaktır.

ozdegerr

Öz Değer İle İlgili Kişisel Gelişim Sözleri

  1. Kendinize değer verin ve kırıntıları kabul etmeyin. Çünkü siz, en iyisini hak ediyorsunuz!
  2. Belki de sahip olduğun değer, kimsenin onu değersizleştirmeye çalışmasına izin vermez.
  3. Kendinizi hatalarınızla ve doğrularınızla kabul edin, çünkü en değerli şey sizsiniz.
  4. Değerli hissetmek için; başkalarının sizi onaylamasına değil, sizin kendinizi tanımanıza ihtiyaç var!
  5. Kendine iyi bak ve unutma; senden bir tane daha yok..!
  6. Mutluluğun ve iç huzurunun yolu, kendinize verdiğiniz değerden geçer..!

Öz Değerinizi Arttırmanın Yolları İle İlgili Video 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu