Beslenme ve Diyet

Doğal Yollarla Nasıl Kilo Alınır?

instagram takipçi hilesi

Kilo vermek kadar kilo alabilmek de kimileri için problemdir. Çünkü aşırı kilolu olmak sağlıksız olduğu gibi aşırı zayıflık da çeşitli sağlık problemleri yaşatabilmektedir. Biz de bu yazımızda sizler için doğal yollarla nasıl kilo alınır sorusuna cevap arayacağız.

Aşırı zayıflık, saç dökülmesi, depresyon, halsizlik ve kadınlarda regl düzeninin bozulması gibi pek çok sağlık sorununa sebep olabiliyor. Günümüzde kişilerin vücut yağ oranına bakılarak zayıflığı hakkında yorum yapılabiliyor. Bayanlarda 9-10 kilonun altında, erkeklerde ise 7-8 kilonun altında ise bu kişiler zayıf olarak adlandırılıyor.

aşırı zayıflık sağlığınız için tehlikelidir

Eğer hangi bir sağlık probleminiz yoksa kilo alabilmek için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin sağlıksız yiyecekler olan fast food tarzı yiyeceklerden vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü bu yiyeceklerin kilo aldırma özelliği olsa da içerdiği sağlıksız besin maddelerinden dolayı uzun vadede başka sağlık problemlerine yol açabilirler.

Kilo alabilmek için yapmanız gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak:

sağlıklı kilo almanın yolları 1

  • Öğünlerinizde her besin grubundan ( protein, karbonhidrat, yağ) dengeli olarak tüketmeniz gerekmekte.
  • Günde 3 öğün + 3 ara öğün şeklinde beslenmelisiniz.
  • Örneğin Omega 3 gibi sağlıklı yağlar tüketmelisiniz.
  • Ara öğünlerde meyveye ek olarak ceviz fındık vb kuruyemişler tüketebilirsiniz.
  • Günlük öğünlerinizin birinde muhakkak protein tüketmelisiniz. ( kırmızı et, tavuk vb )
  • Kızartmalar yerine tencere yemekleri tercih edebilirsiniz.
  • Çorbalarınızı et suyu ya da kremayla zenginleştirebilirsiniz.
  • Asitli içecekler yerine süt veya doğal meyve suları tercih edebilirsiniz.
  • Tükettiğiniz besinleri kalorisi yüksek olanlardan seçebilirsiniz.

Mineral eksikliği, alınan kaloriden fazlasını harcama veya endokrin sisteminizde herhangi bir probleminiz yoksa sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir doktora görünmelisiniz.

Bu tavsiyelere ek olarak porsiyonlarınızı büyüterek kilo alımını arttırabilirsiniz. Başlangıç aşamasında yarım porsiyon fazla yiyerek başlayabilirsiniz. Kilo alma sürecinde spor da yaparsanız daha kısa sürede kilo alabilirsiniz. Çünkü sporun aynı zamanda iştah açıcı etkisi vardır.

egzersiz yapmak iştah arttrıacağı için kilo aldırır

Bol bol su içerek de kilo alımınızı destekleyebilirsiniz. Özellikle öğünlerden sonra bol miktarda su tüketirseniz yediğiniz besinlerin yağa dönüşmesi daha hızlı olacaktır. Su içmek sadece kilo almak ya da vermek için değil genel sağlığımız açısından da önemlidir.

Bu süreçte kilo aldıran besinlerden de destek alabilirsiniz. Örneğin havuç, patates, susam, peynir, mısır gibi gıdaların tüketimini arttırabilirsiniz. 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde beslenerek mideniz boş kalmasına fırsat vermezseniz daha kolay kilo alabilirsiniz.

kilo aldıran sağlıklı yiyecekler

İlerleyen yaşlarda zayıflık nedeniyle ortaya çıkabilecek bazı rahatsızlıkları şimdiden engellemek için öncelikle bir doktora giderek zayıflığınızın herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenip daha sonra da tavsiyelerimizden faydalanabilirsiniz.

Doğal Yollarla Nasıl Kilo Alınır? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu