Kişisel Bakım

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri! 14 Doğal Yöntem

instagram takipçi hilesi

İnci gibi bembeyaz dişlere kim sahip olmak istemez ki? Bembeyaz dişlerle fotoğraflarda akılda kalır bir güzel görünüm yaratırken , çekici de yapar. Evde diş beyazlatmak mümkün mü? Cevap evet ! Bembeyaz dişlere, aşağıda vereceğim doğal yöntemlerle sahip olabilirsiniz!

Dişlerimizi düzenli olarak fırçalıyoruz ama bir türlü sararıklıktan kurtaramıyoruz. Ne kadar düzenli diş fırçalamayı uygulasak da bu mümkün olmuyor. Diş beyazlatmak ekstra işlemler mümkün oluyor. Marketlerde ve güzellik dükkanlarında , daha iyi gülümsemek ve beyaz dişleri vaat eden ürünleri bulmanız mümkün. Fakat bunları denemeden önce ,en doğal yöntemlerini ve bitkisel çözümleri deneyin. Çünkü sonuç kimyasal çözümlerin yanı sıra, daha başarılı ve sağlıklı.

Doğal Yollarla, Diş Beyazlatma Yöntemleri

1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yagi

Ağız içinde bekletilerek veya gargara yapılarak kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı böylelikle , dişleri pisliklerden arındıracak. Ayrıca dişlerde oluşan tartarları da temizlemekte. Bu yöntemi hafta bir iki kere yaparak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

2. Çilek 

cilek

Çilek tüketiminizi arttırın! Vücudumuzun PH dengesini düzenliyor. Bu sayede dişler için oldukça büyük fayda sağlıyor. Çileği yerken diş yüzeyimizin pürüzsüz olduğunu hissederiz. İşte bunun sebebi de çileğin çekirdeği, peeling görevini üstlenmesinden kaynaklanmaktadır.

3. Elma

elma dis

Diş beyazlatıcı ürünlerde bulunan malik asit , elmada bulunmaktadır. Bun yüzden elma tüketmelisiniz. Fakat elma tüketimini , 1 adet vs gibi az tüketmelisiniz. Fazlası diş minesine zarar veriyor. Buna dikkat ederek elma tüketmelisiniz.

4. Kereviz

Kereviz

Diş lekelerine son! Reklam gibi oldu değil mi ? Ama öyle ! Kereviz diş lekelerine karşı en etkili bitkisel çözüm. Doğal bir diş fırçası gibidir. Bol miktarda içinde su içeriyle, tükürük üretimi yapar. Bu sayede doğal ağız temizleyicileri devreye girer.

5. Havuç

Havuc

Havuç denilince akla A vitamininden dolayı sadece göze iyi geldiğini biliriz. Ama sadece göze değil diş minesine de iyi gelir. Havuz veya havuç suyu tüketimi , tükürük miktarını arttırıyor. Yani bir nevi ağız temizliği görevini yerine getiriyor.

6. Brokoli

Brokoli

Belki de bu listenin en sevilmeyen bitkilerinden biri brokoli ! Ancak en sevmediğimiz bu bitki en sağlıklı bitkidir. Çiğ tüketildiğinde diş yüzeyini hafif aşındırıyor. Bu sayede gözle görülür lekeleri bitiriyor. Ayrıca brokolinin içinde bulunan demir, oyuğa neden olan asitleri uzak tutuyor. Bir nevi gözle görünmeyen bir güvenlik duvarı inşa ediyor .

7. Peynir

Peynirin içinde bulunan kalsiyum dişler için oldukça faydalı.Bunun yanında barındırdığı laktik asitler sayesinde yediğimiz yiyeceklerin dişte yarattığı hasarı önlüyor ve diş çürümesine karşı önlem alıyor. Bolca tüketmeniz önerilir.

8. Su

su

Her derde deva vallaha ! Hem yaşamak için temel madde hem de sağlıklı yaşamak , güzel görünmeye de iyi gelen başka ne var ki? İçme suyunun diş için faydaları:

  • Diş lekelerini önlüyor,
  • beyaz ve parlak olmasını sağlıyor,
  • ağız içindeki asit oranını da azaltıyor.

Pigment açısından zengin olan yiyecekler sonrasında bolca su içiniz.

9. Somon

Somon

Somonda bulunan D vitamini,  vücudumuza giren fosfor ve kalsiyumun iyice emilmesinde büyük rol oynuyor. Sonucunda da dişlerimizin daha hızlı temizlenmesine ve daha çabuk beyazlamasına yardımcı oluyor.

10. Ananas

Ananas

Ananasın içinde bulunan enzimlerden Bromelain , diş sağlığı ve diş güzelliği açısında önemli rol oynuyor. Ağızda oluşan plakların yok olmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda yine ananasın içinde bulunan sitrik asit , antibakteriyel görevini üstleniyor. Ayrıca günde bir bardak ananas suyu içmek, diş sağlığı ve ağız sağlığına iyi geliyor.

11. Fesleğen

Feslegen

Fesleğen doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Bunun sayesinde,  dişte oluşan bakterilere karşı oldukça etkilidir. Fesleğen çayını her gün tüketmenizde fayda var. Sadece diş için değil sindirim için de katkısını düşünürsek günde bir bardak tüketmek hiç de fena sayılmaz.

12. Soğan ve Sarımsak

Sogan ve Sarimsak

Geldik en zor bitkilere! Kokusundan dolayı yenilmesi korkuluyor. Ama faydaları açısında tüketmeniz önem arz eder .Adından kokusunu bitirmek için çözümler bulabilirsiniz. Veya çalışıyor , okuyorsanız , hafta tatilinde ve öncesinde tüketirseniz korkmanıza gerek yok. Gelelim diş için faydalarına; tiyosülfinatlar ve tiyosülfonatlar olarak adlandırılan maddelere sahip. Sayesinde bakteri ve plak üretimi azaltılıyor.

Soğan ve sarımsağın renksiz olması da tüketirken, diş lekesi yaratmayacağı anlamına da geldiğini unutmayın.

13. Tuz

Tuz

Tuz iyi bir antibakteriyeldir. Tuzun aşındırıcı bir gücü vardır. Bu sayede dişlerin kalıntılarını temizler. Aynı zamanda diş macununuza tuz eklemeyi deneyin!

14. Karbonat

karbonat 685x453

En bilindik yöntemi en sona sakladım. Karbonat diş temizliği için kullanılan en bilindik doğal yöntemdir. Karbonat ile dişleri beyazlatmak için: su ile karbonatı karıştırın yoğun hale getirin ve dişlerinizi bu karışımla fırçalayın! Sonucunda dişlerin temizlendiğini ve beyazladığını fark edeceksiniz.

Ha şu bilgiyi de vermeden geçmeyeyim;  karbonat araştırmalara göre en güçlü ve güvenilir diş beyazlatıcısıdır.

Evde Bulunan Malzemelerle Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleriyle İlgili videolar

Sizin de aklınıza gelen veya bizim unuttuğumuz bir yöntem varsa, aşağıdan yorumlardan bize katılın.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu