Yaşam

Doğal Ebeveynlik Nedir?

instagram takipçi hilesi

Amerika’da ortaya çıkmış ve Orijinal tanımı “Attachment Parenting” olan doğal ebeveynlik, çocuk yetiştirme konusunda son dönemlerin öne çıkan yöntemlerinden birisi.

dogal ebeveynlik nedir
Doğal Ebeveynlik

Ebeveynler çocuk yetiştirmek ile ilgili her zaman farklı endişe ve tereddütler yaşamakta. Günümüzde çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi neredeyse karşılaşılan bütün sorunların ana kaynağı olmuştur.

Doğal ebeveynlik anne baba ile çocuk arasındaki iletişimi kalıcı ve sağlıklı duruma getirerek çocuğun doğru anlaşılması ve toplum tarafından oluşturulan dayatmalar yerine olağan akışta yetiştirilmesini amaçlar.

Doğal Ebeveynlik Nedir?

Doğal ebeveynlik çocuğun içgüdülerine kulak verilerek yetiştirilmesi olarak tanımlanabilir. Marha Sears ve Dr. William Sears doğal ebeveynliği “bir dizi katı kural değil, bir çocuk büyütme yaklaşımıdır” biçiminde açıklıyor.

dogal ebeveynlik nedir 4

Bu yöntemde uyku eğitimi, tuvalet eğitimi gibi terimler bulunmamak ile beraber çocuğu kısıtlayacak olan takvimsel ve saatsel belirlemeler de yapılmak. İki yaşına kadar konuşmalıdır, on sekiz aylıkken yürümeye başlamalıdır gibi yaklaşımlar doğal ebeveynlikte kabul edilemez.

Bebelik belirli dayatmalar ile sınırlandırılmamalıdır. Önemli olan bebeğin o an ne istemiş olduğudur. Çocuk yetiştirmede kesin doğru diye bir şey bulunmamaktadır. Bir çocuk için uygun olan bir tutum diğer çocuk için tamamen yanlış olabilir.

Doğal ebeveynlikte büyüme süreci doğal akışına bırakılarak bebeğin anne ve babaya yol göstermesi anne babanında bebeğin vermiş olduğu sinyalleri doğru bir şekilde yanıtlaması esastır.

Doğal Ebeveynlik Prensipleri Nelerdir?

Doğal ebeveynlik tanımlanırken kavramın anlaşılmasını ve uygulanışı kolaylaştırmak adına barındırmış olduğu bazı prensipleri bulunmaktadır. Bebeğe her an bolca sevgili ve ona saygı duyarak yaklaşmanız gerekmekte.

dogal ebeveynlik nedir 3

İhtiyaçlarına hassas bir şekilde cevap vermeli, bebek ile temas halinde olmalı ve bebeğe karşı her zaman pozitif bir disiplin uygulamalısınız. Bu bağlamda katı kurallar ve cezalar uygulamak yerine, sevgi ve güven bağını korumaya özen göstererek çocuğa yanlış olan davranışının bir karşılığı bulunduğunu öğretmek esastır.

Uzman pedagog Adem Güneş’in Doğal Ebeveynlik isimi kitabında; çocukları ceza ve ödül düşüncesine sokmadan, onlara insan olmanın değerini yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu belirtiyor.

Kitapta ayrıca çocukların davranışlarını öğrenmesinin değil, edinmesinin, başka bir kişiyi taklit ederek değik kendi iradesini ortaya koyarak istenen davranışları kazanmasını öneminin üzerinde duruyor.

Bu yaklaşımda kesin olgular ve kurallar olmadığından uygulama ailenin yapısına göre her çocukta farklı bir şekilde seyredecektir. Tam da bu nedenden doğal ebeveynlik çocuğun kişisel gelişiminde ve özgün karakterini ortaya çıkarmasında son derece önemli bir uygulamadır.

Önemli olan çocuğunuz doğduğu zamandan itibaren onun bir birey olduğunu kabul ederek büyüme dönemi boyunca saygı ve sevgi bağını sürdürmenizdir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu