Film & Dizi ÖnerisiListeler

Doğa İle Mücadele Konulu Film Önerileri

instagram takipçi hilesi

Yıllar geçse de modası hiç geçmeyen hayat mücadelesi konulu filmler heyecan verici yapısı ve sürükleyiciliğiyle izleyicileri ekrana kitlemeyi başarıyor. Biyografi filmlerinin büyük bir kısmını oluşturan doğa ile mücadele içeren filmler ise geçmişten bugüne sinemanın en çok ilgi çeken türleri arasında yer alıyor. Bu filmlerden bazıları gerçek hayattan esinlenirken, bazısı ise yalnızca kurgu ürünü oluyor. İşte heyecanı ve adrenalini sevenler için doğa ile mücadele konulu film önerileri…

1- Sineklerin Tanrısı (Lord of the Flies)

Nobel ödüllü William Golding’in aynı adlı romanından ekranlara taşınan ve 1990 yapımı olan Sineklerin Tanrısı, savaş sırasında uçakları kaza yapan ve başlarında yetişkin olmayan30 çocuğun vahşi doğada verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Bu süreçte ise askeri okul öğrencisi olan çocukların gittikçe vahşileşmesi, hatta hayatta kalabilmek için cinayet bile işlemleye başlaması ekrana başarılı bir şekilde aktarılırken; izleyiciyi de beklenen düzeyde germeyi başarabiliyor.

sinek 900x600 900x580

2- Orman (Jungle)

Harry Potter serisinin yıldızı Daniel Radcliffe’nin başrolünde yer aldığı 2017 yapımı film, gerçek bir hikayeyi izleyiciye aktarıyor. Macera peşinde koşan, seyahat etmektan hoşlanan ve farklı bölgelerde yaşayan üç arkadaşın yolculukları sırasında Carl adında bir rehberle tanışıyor. Carl’ın iddiasına göre Bolivya’nın yağmur ormanlarında gömülü altın ve gizli bir kızıldereli bulunuyor. Bunun üzerine grup çok az erzakla ve haritalarıyla yollara düşüyor. Sonrasında grupta bir takım sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Bunun sonucunda gruptan ve birbirinden ayrı düşen Yosii ve Kevin ise vahşi doğa karşısında hayatta kalmak için uzun soluklu bir mücadeleye girişiyor.

nintchdbpict000358636496

3- Çöldeki izler (Tracks)

Avusturyalı Yazar Roby Davidson’ın anılarının yer aldığı kitabından sinemaya uyarlanan Çöldeki İzler filminde Davidson’ın köpeği ve dört deve ile Avusturalya çöllerinde verdiği yaşam mücadelesi anlatılıyor. Zorlu bir yolculuğun yanı sıra feminizm ve sömürgecilik konusu üzerinde de sıkça duruluyor.

tracks mia wasikowska2

4- İhtiyar Adam (Shal)

Kazakistan yapımı olan İhtiyar Adam bölgeyi avucunun içi gibi bilse de sis ve yaşlılık dolayısıyla bir süre sonra yolunu kaybeden Kassym’in hikayesine odaklanıyor. Ernest Hemingway’in İhtiyar Adam ve Deniz romanının bozkırdaki hali olan ve Kazakistan’da geçen yapımın aynı zamanda 2014 yılından Yabancı Dilde En İyi Film kategorsinde de Oscar adaylığı bulunuyor.

ermek tursunovs shal the old man.ru shal 1981993

5- Özgürlük Yolu (İnto the Wild)

Şehir hayatını bırakıp6 vahşi hayatta kendi arzusuyla hayatta kalma mücadelesi veren genç bir adamın hikayesi anlatılıyor. Gerçek bir hikayeye dayanan filmde metropol hayatından sıkılan, yaşamın gerçeklerini arayan ve bunu da Alaska’nın ıssız ormanlarında gerçekleştirebileceğine inanan Christoper; bu macera sırasında hayata bakışını değiştirecek olaylarla ve insanlarla karşılaşıyor.

maxresdefault 4

6- Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

Ailesiyle birlikte çıktığı deniz yolculuğundaki kazadan sağ kurtulan ve denizin ortasında vahşi hayvanlarla birlikte yaşam mücadelesi veren Pi’nin hikayesi anlatılıyor. İnanılmaz görsel efektlerin yer aldığı filmde ayrıca, mateforlar aracılığıyla  insanoğlunun gerçek hali seyirciye başarılı bir şekilde aktarılıyor.

life of pi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu