Otomobil

Dizel Araçta Siyah Duman Atmasının Sebebi Nedir?

Araçta Siyah Duman Atması Hangi Arızaların Belirtisidir?

instagram takipçi hilesi

Bazı dizel araçlarda sık rastlanan sorun egzozdan siyah duman atmasıdır. Bunun nedeni aracın çalışır durumda iken yaptığı ani hızlanma ve yavaşlamadır. Aracı kullanırken baskı uygulamak ve araca hor davranmak egzozdan siyah duman atmasına neden olur.Gaz pedalı hava yakıtı en iyi şekilde ayarlar. Bu dengenin bozulması ve gaza ani yüklenme durumları aynı zamanda motorunda hızlı ısınmasına,zarar görmesine neden olur.

EGR arızası araçta yüksekse siyah duman hemen kendini belli edecek ve egzozdan hızlı bir şekilde dışa atarak sinyal verecektir. Araç bu sırada teklemeye başlayacaktır. Çeşitli dur kalklar hiç beklenmedik zamanlarda gerçekleşecektir.

Dizel Araçta Siyah Duman Atmasının Sebebi Nedir?

Siyah duman araç modeline ve yakıt değişikliğinde de meydana gelir. Araçta hızla yaşanan performans düşüklüğü motor hacminde sıkışmalara yol açar. Düşen basınç ve dengesiz şekilde meydana gelen ısı yüksekliği motorun güçten düşmesine neden olur. Aracın pompa kısımları ve diğer enjeksiyonları olası arızalara yelken açar.

Araç eğer siyah duman atmaya başladıysa ciddi bir arıza sinyalinin haberini size önceden verir. Bunun için kontrollü olmalı ve bunun gerçek nedenlerini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer rolantide ciddi bozulmalar varsa siyah duman atacaktır. İlk olarak yapılması gereken temel kural, rolantideki sorunları çözüme kavuşturmak işinin ehli bir oto tamircisine bu ayarları yaptırmaktır.

Yakıt sistemi arızlarında ve genelde dizel araçlarda siyah dumanın atması sık rastlanan bir durumdur. Kimi zaman arıza olarak sinyal verir kimi zaman ise aracın hor kullanılmasında bu tepkimeleri meydana getirir. Bunun asıl nedeni öğrenmek için uzman ustalara danışmanızda fayda bulunmaktadır. Ayrıca arızayı tam tespit etmek için bütün yakıt sistemi parçalarını tek tek kontrol etmeniz önerilir.

Siyah Duman Bir Arıza Nedeni midir?

sdsfsfasf

Motorun hava durumunun gidişatını takip ediyor musunuz? Örneğin geceden sabaha kadar bekletilen bir aracın motoru sabaha kadar soğumaya dönecektir. Özellikle en baskın zamanları kışın ortalarıdır. Şubat ve mart ayının sonlarına doğru yaşanan keskin soğukluk, karın yağması, dolunun aniden yağması ,havada buzlanma, hava seviyesinin soğukluk durumunun max boyutlara ulaşması aracın arıza nedenidir.

Araç bu soğuklardan etkilenerek durduğu yerde zarar görecektir. Bunun önüne geçmenin tek yöntemi aracı doğru kullanma şeklinizdir. Sabah en az 8 -10 dakika erken kalkıp aracın hareket etmeden durduğu yerde çalıştırmanız önerilir. Bu motorun yavaş yavaş ısınmasına ve motorun istenilen kıvama gelmesine yardımcı olacak ve araç sorunsuz bir şekilde gidecektir. Böylece olası tehlikeli durumların içinde yer almayacaksınız. Ayrıca yazında aşırı sıcaklarda park edilen arabaların hararet alması beklenebilir.

Motorun Arızalanması Siyah Dumanı Tetikler mi ?

motorrr

Motor fazlasıyla ısınmıştır ya da aracın üst kapak contasında kaçak vardır. Bütün borular temizlenmeli, araç gölge yere park edilmelidir. Yakıt değişikliğinde kullanılan mazot dizele uygun olmayabilir Bu nedenle dizel araçlarda yapılan bu tür değişiklikler siyah duman atmasına neden olur. Araç eğer sürekli son zamanlar siyah duman atıyorsa bu tehlike sinyalinin habercisi olabilir, dikkat etmeli en yakın zamanda hemen servisine götürmelisiniz. Sağlıklı sürüşler dileği ile.

Dizel Araçta Siyah Duman Atmasının Sebebi Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu