Yaşam

Diwali Nedir?

instagram takipçi hilesi

Diwali, dünya çapında milyonlarca Hindu, Jain ve Sih tarafından kutlanan bir Hindu festivalidir. Festival genellikle beş güne kadar sürmektedir. Hindu ay takviminde Amavasya adı verilen yeni aya denk gelmektedir. Kutlamaların çoğu büyük, fazla ışık ve renk gösterileri içerdiğinden, genellikle ışık festivali olarak anılır.

Kelime anlamı ise, sıra ya da ışık dizisi anlamına gelen Sanskritçe‘den gelir. Diwali, Işığın karanlığa, iyinin kötülüğe ve bilginin cehalete karşı manevi zaferini sembolize etmenin yanı sıra, onlarında inançlarına göre genel olarak refah tanrıçası olan Lakshmi ile ilişkilendirilmektedir.

Son günlerde İnstagram’da da hikaye bölümlerinde sık sık bu festival ile ilgili paylaşımları görmüş olabilirsiniz. Hatta İnstagram bu festival ile ilgili özel bir etiket bile çıkardı. Peki diwali nasıl kutlanır? Hiç merak ettiniz mi?

Diwali

Diwali Nasıl Kutlanır?

Bu festivali kutlayan pek çok insan genellikle evlerini ışıklar ve rangolis adı verilen özel tasarımlar, pirinç, renkli kum ve çiçekler gibi malzemelerden yapılmış ayrıntılı desenlerle süslemektedirler. Havai fişeklerin, ışık gösterilerinin, dansın ve yemeklerin olacağı dünyanın her yerindeki büyük metropol ve şehirlerde genellikle çok büyük ve görkemli kutlamalar yapılır.

2020 yılında korona virüsün bir sonucu olarak sokağa çıkma yasağı olduğu için yapılamamıştı. Bu yüzden bir yıl ara verildiği için pek çok insan 2021 yılını bekledi. Yazımızı yayınladığımız bu günlerde ise kutlamalar başladı.

Diwali’de yenen en popüler yemeklerden biri Lapsi Halwa’dır. Lapsi Halwa bulgurdan yapılan bir yemektir. Khee ile pişirilmektedir. Şeker ve kakule ile tatlandırılır.

Diwali

Beş Gün Boyunca Ne Yapılıyor?

Diwali kutlamaları boyunca her gün bir şey yapılmaktadır. Beş gün süren kutlamalarda şunlar yapılmaktadır;

  • 1. Gün: Dhanteras: Zenginlik ve refah dolu bir hayat için dualar edilir.
  • 2. Gün: Naraka Chaturdasi: Sağlık ve ailede kötü olaylar yaşanmaması için dualar edilir.
  • 3. Gün: Amavasya (Yeni ay günü): Bu gün iş adamları ve çocuklar genellikle kitaplarını tapınağa getirirler. Kitaplarının gelecek yılda başarı için kutsanmasını isterler.
  • 4. Gün: Govardhan Puja (Yeni yıl günü): Güne, Krisna’nın köylüleri büyük bir yağmur fırtınasından korumak için kaldırdığı dağın adı verilir. İnsanlar genellikle bugün tapınağın dışına tatlılar ve diğer tuzlu yiyecekleri getirirler.
  • 5. Gün: Bhai Duj: Diwali’nin son günüdür. 2021 yılında bu gün 6 Kasım 2021’e denk gelmektedir.

Diwali

Diwali İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu