Kişisel GelişimMental Sağlık

Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir?

instagram takipçi hilesi

Dişil enerji aslında hem kadın hem erkek her iki cinste de bulunan, ancak kadınlarda salgılanan östrojen ve cinsiyet hormonlarının etkisiyle çok daha yüksek seviyelerde seyreden bir enerji türüdür. Hayatın her alanında hem biyolojik hem de psikolojik sağlığımızı yöneten en önemli faktörlerden biri de hormonlardır. Dolayısıyla hem hormonal hem de enerjisel açıdan dengede kaldığımızda, rol kargaşası yaşanmaz ve pek çok alanda misyonumuzu çok daha kolay bir şekilde yerine getirebiliriz.

Sağ beynin baskın olmasıyla birlikte dişil anlamdaki enerji ve davranış biçimleri daha etkin olmaya başlar. Sol beyin ise daha çok eril enerjinin temsilcisidir. Bunlar cinsiyetlere göre belirli dengeler içerisinde işleyişini sürdürdüğü takdirde, tabiat da bu uyumu fark ederek, kişilere olumlu dönüşler vermektedir. Ancak dengenin bozulması halinde bir çok sorunla karşılaşılma ihtimali de yüksektir.

dişil enerji nasıl yükseltilir

İşte biz de bu yazımızda sizlere dişil açıdan enerjinin düşmesi halinde neler olabileceği ve kadınların bu dengeyi nasıl sağlayabileceği ile ilgili bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Dişil Enerjinin Düştüğünü Gösteren İşaretler Nelerdir?

 • Eril enerji etken ve mücadeleci yanımızı temsil eder. Dişil enerji ise edilgen ve estetik yönümüzün sembolü gibidir. Ancak bu denge bozulduğunda kadınlar, görev ve sorumlulukları fazlaca üstlenip, zaman içerisinde sertleşirler.
 • Sanatsal, duygusal ya da estetik bakış açısını kaybedip daha düz, mantıksal ve makanik açıdan olayları ele almaya başlarlar.
 • Cinsel açıdan libido düşüklüğü, isteksizlik ve cinsel kimliğin getirdiği hazların yaşanmaması gibi durumlar ortaya çıkar.
 • Beklemeye tahammül edememe, tez canlılık, öfke ve sabırsızlık gibi özellikler görülür. Merhamet duygusu geri plandadır.
 • Gözlem yapmak yerine hemen harekete geçip aksiyon almayı tercih ederler.
 • Sevgi,şefkat ve duygu ile değil daha reel bakış açısıyla davranırlar. İlkel dürtülerin zaman içinde ön plana çıktığı gözlenir.
 • Yaratıcı yönleri törpülenir, olaylara yalnızca analitik açıdan bakarlar. Keşif yapmak veya yeniliklere açık olmak onlara artık uzaktır. Eldeki verileri değerlendirmeye odaklanırlar. Bazen de uyumsuz davranışlarda bulunabilirler.
 • Sezgilerini dinlemek yerine somut yaklaşımlar sergilerler. Hayal güçlerinin eskisi kadar geniş olmadığını fark edebilirler.
 • Teknik konulara daha ilgili ve meraklı olurlar. İşkolik olma eğilimindedirler ve pek çok işi aynı anda yapmaya çalışırlar.
 • Dış görünüşlerinde sıradanlığı ve fazlaca sade olmayı seçerler.

disil enerjii

Dişil Enerjinin Düşmesinin Nedenleri Nelerdir?

 1. Güvensizlik duygusu; hem çeşitli olumsuz deneyimlerden dolayı çevreye olan güvenin yitirilmesi hem de kişinin öz güven duygusunu kaybetmesi gibi nedenlerle dişil enerji düşebilir. Böyle olduğunda kişiler farkında olmadan eril açıdan yüksek bir savunma mekanizması geliştirir.
 2. Yetersizlik duygusu; bu da yine kendine inanmamak, yapabileceklerinin sınırını bilmemek ve negatif açıdan bakarak yetemeyeceğini düşünmekle süregelen bir durumdur. Atılması mümkün adımlar atılamaz ve gün geçtikçe birey içine kapanır.
 3. Çaresizlik; toplumsal hayatta kişiye biçilen roller, geçmişten gelen ya da sonradan yüklenen misyonlar bir süre sonra görev haline gelerek dengeleri bozar.
 4. Değersizlik hissi; hem öz değeri oluşmayan hem de yakın çevresi tarafından değer gördüğünü hissetmeyen kişiler, belli bir zaman sonra dişil enerjilerini baskılayıp savaşçı bir ruhla yaşamlarına yön verebilirler.
 5. Yalnız kalma ve kaybetme korkuları; çevresel etmenlerden dolayı bu tür korkulara sahip olan insanlar, sevecen hislerinin yerine savunma mekanizmalarını koyarlar. Bu da doğrudan dişil enerjiyi düşüren ve pozitif bakış açısını minimuma indiren bir durumdur.

disil enerjiii

Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir?

 • Kendini tanı, kendi isteklerini bil ve onlara öncelik verebileceğin alanları belirleyerek harekete geç!
 • Olumlama cümleleri kur, meditasyon ve yoga gibi sakinleştirici egzersizleri rutinine al!
 • Giyimine, öz bakımına ve güzelliğine yatırım yap!
 • Çok fazla plan program yapmayı değil, anda kalmayı ve iç sesine kulak vermeyi dene!
 • Canlı renklere yönel!
 • Olaylara hoşgörü penceresinden bakmaya çalış, öfkeni kontrol altına alıp sağduyulu davranmak için kişisel gelişim yolculuğuna çık!
 • Tuzlu su ve sirkeli su dişil enerjiyi yükseltebilir, duş alırken bunlardan yararlan!
 • Düşüncelerini kimsenin okumasını bekleme, açıkça ifade et, nezaketi elden bırakma ama net ve kararlı ol!
 • Estetik açıdan anlamı olan hobiler edin veya sanat dallarıyla ilgilen, yaratıcı yönünü besle!
 • Tüm sorumlulukları ve görevleri sen üstlenmemelisin, görev paylaşımı yapmayı ve kendinle baş başa kalmayı ihmal etme!

Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu