Discord Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Discord, Skype, TeamSpeak gibi programlara benzer bir sohbet uygulaması veya Slack gibi profesyonel iletişim platformlarıdır. Özellikle video oyun oyuncularına yöneliktir. Birbirlerini bulmalarına, oyunu koordine etmelerine ve oyun sırasında konuşmalarına olanak sağlar. Görüntülü aramaları, sesli sohbeti ve metinleri destekler, kullanıcıların istedikleri şekilde iletişime geçmelerini sağlar.

discord 1

Discord özellikle PC oyunları oynamaya çalışıyorsanız kullanışlıdır. Bu uygulama sohbet etmeyi oldukça kolaylaştırır ve diğer kişileri bulmanıza ve hızlı iletişim için bir arkadaş listesine eklemenize yardımcı olabilecek arama işlevleri sunar. Birçok insan oyun oynarken sadece birbirleriyle konuşmak için değil, aynı zamanda örgütsel ve sosyal bir araç olarak kullanır.

Bu işlevsellik genişliği sayesinde, kullanıcılar aynı zamanda Discord’u bir yarı-toplum, forum tarzı topluluk platformu olarak benimsemişlerdir. Belirli bir oyun ya da stüdyosunun hayranları gibi ortak ilgi alanlarına sahip oyuncu grupları, hem kamu hem de özel “sunucular” yaratabilir ya da katılabilir. Metin, video veya ses yoluyla sohbet eden birçok insanın buluşabileceği ve takılabildiği yerdir.

Sunucuların çoğu oyunla ilgili olsa da, anime, kripto para, kendini geliştirme ve sadece arkadaş edinme ve takılma gibi çeşitli konulara odaklanan genel Discord sunucularını da bulabilirsiniz. Oyun oynamak için sunucuların oluşturulmasını gerektiren hiçbir şey de yoktur. Bu nedenle Discord’da bir konuyu tartışmak için bir yer istiyorsanız her zaman bir tane yapabilirsiniz. Genel sunucuları bulmak ve aramak için kullanışlı yerler arasında Discord.me, Disboard.org ve Discordservers.com bulunur.

discord 2

Discord’u Diğer Platformlardan Ayıran Nedir?

Çevrimiçi ortamda pek çok ücretsiz iletişim programı olmasına rağmen, Discord, çeşitli sohbet seçenekleri sayesinde dikkat çekiyor. Skype ve Slack gibi daha sık kullanılan programların en iyi özelliklerini, kullanımı kolay bir arayüzle birleştirir. Bir sesli sohbet programı, oyununuzu kullanırken oyununuzu yavaşlatırsa çok işe yaramaz. Bu yüzden Discord’u yapan ekip mümkün olduğu kadar verimli hale getirmeye kendini adamıştır.

Bu çok yönlülük, çok sayıda kullanıcı grubunun Discord’u sadece arkadaşlarıyla değil, aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışıp sohbet edebileceği bir yer olarak benimsemesine neden oldu. Kullanıcıların herkese açık veya özel “sunuculara” katılabildiği uygulamanın sohbet odası tarafı muhtemelen en popüler olanı olsa da, insanları oyun oynaması için organize etmek için harika bir sosyal forum da sunar. Temel olarak, Discord’u kullanışlı hale getirmek için video oyunlarına ihtiyacınız yok. Özel bir sunucudaki arkadaş gruplarına katılmak veya herkese benzeyen insanlarla tanışmak için son derece kullanışlıdır.

Discord’a, bir oyun bilgisayarı karşısında oturmasanız bile kullanımını kolaylaştıran çeşitli yollarla erişilebilir. Uygulama, bilgisayarınızda çalıştırabileceğiniz, oyun oynamanın yanı sıra web tabanlı bir sürüm ve mobil bir sürüm kullanırken en iyi ve kullanışlı sürüm olan bilgisayarınızda kullanabileceğiniz indirilebilir bir PC programına sahiptir. Bu, Discord sohbet sunucularınızdaki kişilerle temelde her yerden etkileşime girerek uygulamanın sosyal yeteneklerini artırabileceğiniz anlamına gelir.

discord 3

Discord’u Nereden İndirebilirsiniz?

Discord’un web ve PC sürümlerini programın web sitesinde, discordapp.com adresinde bulabilirsiniz. Discord’u, uygulamalarını Google Play Store‘dan ve iTunes App Store‘dan indirerek Android ve iOS mobil cihazlarında da kullanabilirsiniz.

Discord ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu