Anne ve Çocuk

Diş Hediği Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Birçok kişi diş hediği nasıl yapılır? konusu hakkında araştırma yapar. Diş hediği özellikle Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan adetlerimizdendir. Bu adette, bebeğin yeni dişinin çıkmasını kutlamak temel hedeftir. Eğer sizin de bebeğinizin ilk dişi çıktıysa ya da çıkmak üzereyse yazımızın tamamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diş Hediği Nedir? Diş Hediği Nasıl Yapılır?

Diş hediği nedir? diş hediği nasıl yapılır?

Bebekler belirli bir döneme geldiğinde diş çıkartmaya başlar. Diş çıkarma dönemi hem anne baba hem de bebek için oldukça önemlidir. Genellikle bebeklerin diş çıkarmasıyla birlikte çeşitli kutlamalar yapılır. Bu kutlamalar arasında “diş hediği” yer alır.

Diş hediğine aile ve arkadaşlar davet edilir. Tören kalabalık bir şekilde gerçekleşir. Annenin hamilelik sürecindeki yorgunluğunu azaltmak ve eğlenceli bir program hazırlamak temel hedeftir.

Bebek Kekleri Tarifleri, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Diş Hediği Nasıl Yapılır?

Diş hediği nedir? diş hediği nasıl yapılır?

Diş hediği yapmak için gününden önce hazırlıklar başlar. Özellikle tatlı, börek ve salata gibi ikramlıklar hazırlanır. Özenli bir masa hazırlanır ve sevilen kişilerle keyif verici bir gün yapılır. Son yıllarda diş hediği, daha eğlenceli bir partiye dönüşmüştür. Birçok kişi bir organizasyon şirketiyle anlaşarak, eğlenceli ve gösterişli bir tören yapmak ister.

Organizasyon tutmayan kişiler tüm hazırlıkları kendisi yapar. Özellikle bebeğin adının yazdığı bir pankart hazırlanır. Pankartın üzerine “dişim çıktı, ilk dişim” gibi yazılar yazılır.

İlk olarak misafirler karşılanır ve onları en iyi şekilde ağırlamak hedeflenir. Bir süre misafirlerle oturulur ve ardından masaya geçilir. Ev sahibi misafirlere yiyeceklerden ikram eder. Çay, kahve ya da meyve suyu gibi içecekler verilir. Genel olarak yaz aylarında soğuk içecekler sunulur.

Yemeklerin yenmesiyle birlikte hedik töreni yapılmaya başlanır. Odanın ortasına beyaz bir örtü serilir. Örtünün ortasına da bebek konur. Bebeğin başından aşağıya hediklik buğday dökülür. Bebeğin üzerine düşen buğdaylar alınarak ipe dizilir. Bunlar saklanır ve bebeği nazardan koruduğuna inanılır.

Geri kalan buğdaylar ise toplanır ve kuşlara verilir. Bunu yapmaktaki temel amaç, bebeğin ileride cömert ve eli açık olmasını temenni etmektir. Hedik sonunda gelen misafirlere de birtakım hediyeler verilir. Hediyeler hatıra olarak kalacak objelerden oluşabileceği gibi yiyecek de dağıtılabilir.

Eğer uygun bir alan varsa fotoğraf da çekinilebilir. Genellikle organizasyon tutulduysa bir alan fotoğraf çekinmek için hazırlanır. Hem bebek hem de gelen misafirler fotoğraflar çeker. Bu sayede unutulmaz bir gün yaşanır.

Diş Buğdayı Nedir?

Diş hediği nedir? diş hediği nasıl yapılır?

Diş buğdayı yapmak için hediklik bulgur kullanılır. Buğday, sıradan buğdaydan farklıdır. Özel bir hasat, kurutma ve hazırlanma sürecinden geçer. Buğday başakları tazeyken toplanır. İşlem yapılırken geleneksel yöntemler kullanılır. Buğdayda herhangi bir kimyasal içerik ya da doğal olmayan işlem yapılmaz. Bu durum elde edilen buğdayın doğal olmasını sağlar.

Diş buğdayının eğlenceli anlarından bir tanesi de bebeğin ileride hangi mesleği seçeceğini öğrenmek için yapılan küçük bir oyundur. Örtüye oturulan ya da yatırılan bebeğin önüne çeşitli eşyalar yerleştirilir. Bu eşyalar mesleki olan objelerden oluşur. Örneğin steteskop, kitap, baret çocuğun önüne yerleştirilen eşyalar arasında yer alır. Bu noktada çocuğun hangi eşyaya doğru gideceği incelenir. Eğer çocuk barete giderse ileride mühendis olacağı düşünülür.

Diş Hediğinde Hangi Hediyeler Verilebilir?

  • Diş hediğinde hediye olarak verilebilecek birçok seçenek vardır. Bunlardan ilki buzdolabı süsüdür. Genel olarak her gün hatırlanmak isteyen kişiler için buzdolabı süsü güzel bir alternatiftir. Özellikle buzdolabı süsünün üzerine asılan isim ve resim, hatıra olarak da saklanır.
  • Diş şeklinde kurabiye de hazırlanabilir. Bazen anne babalar, bazen de yakınlar tarafından hazırlanan kurabiyeler damaklarda güzel bir tat bırakır. Bu tarz kurabiyeler teker teker paketlenir. Paketin üzerine isim detayı eklenir ve ucuna küçük bir kurdele bağlanır.
  • Son yıllarda popüler olan hediyelikler arasında inci yer alır. Bir ya da iki küçük inci tanesi özenle paketlenir. Bazen de inci bileklik, kolye ya da küpe gibi hediyeler de hazırlanabilir. Hediyenin üzerine “dişlerim inci gibi olsun” yazılı küçük bir kart eklenir.
  • Diş buğdayında lokum ya da şekerler de hediye olarak verilir. Yine bebeğin isminin yazılı olduğu lezzetler hazırlanır. Kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi paketlemeler yapılır. Üzerine isim yazılı bir etiket eklenir.

Diş Hediği Nasıl Yapılır? Konusu Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu