Salak Meyvesi Nedir? Nerede Yetişir? Neden İsmi Salaktır?

instagram takipçi hilesi

Dünya üzerinde 400 bine yakın meyve vardır. Bu meyveler arasında isimlendirilenler olsa da, henüz ismini bilmediğimiz birçok tür vardır. Salak meyvesi de bunlardan bir tanesidir. İsminden dolayı ilgi çeken ve merak uyandıran salak meyvesi nedir? İsmi gibi salak mıdır?

Salak Meyvesi Nedir?

Salak meyvesi nedir?

Salak meyvesi; “Arecaceae” familyasnından gelirEndonezya, Brunei ve Malezya’da yetişen ve tropikal olan bu meyve, “Yılan derisi meyvesi” olarak da bilinir.

Palmiye ağacının dibinde büyüyen meyve, armut şekline benzer. Ucundan kırılarak soyulur. Soyma işlemi yapılırken adeta portakal soyuluyormuş gibi davranılır.
İsterseniz meyve olarak isterseniz de tariflere katarak farklı bir lezzet olarak tüketebilirsiniz. Tadı oldukça lezzetlidir. Fakat bir yandan da hafif bir mayhoş tadı vardır.

Salak Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Salak meyvesi nedir?

 • Kalp ve damar hastalıklarını önler,
 • Görme yetisini iyileştirir,
 • Oluşacak görme bozukluklarının önüne geçer,
 • Tokluk hissi verir,
 • Beyne faydalıdır,
 • Tayanin, demir, kalsiyum ve C vitamini içerir,
 • Vücuda enerji verir,
 • Mide rahatsızlıklarına karşı olumlu etki sağlar,
 • Antioksidan özellik gösterir.

Salak Meyvesi Zararları Nedir?

 • Aşırı tüketilmesi alerjik reaksiyon verebilir,
 • Aşırı tüketildiği takdirde kilo problemi oluşabilir,
 • Kabızlığa sebep olabilir,

Salak Meyvesi Nerede Yetişir?

Salak meyvesi nedir?

Salak meyvesinin yetişebilmesi için nemli bir iklim şartlarının olması gerekir. Bali ve Hindistan bu meyvenin yaygın yetişme yerleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’de elma ve portakal tüketimi ne ise Bali için de salak meyvesi o kadar yaygındır.

Türkiye’nin iklim şartları düşünüldüğünde bu meyvenin yetiştirilme olasılığı düşüktür. Çünkü meyveye gereken nemli havanın sağlanması ve özen gösterilmesi zor olabilir. Ancak Türkiye’de birçok büyük markette salak meyvesini bulabilirsiniz.

Salak Meyvesi Fiyatları Nedir?

Salak meyvesi nedir?

Salak meyvesinin 30’a yakın çeşidi vardır. Bu meyvenin dış kabuğu yılan derisine benzetilir. Hem kabuğun rengi hem de yüzeyin yapısı tıpatıp yılan gibidir. Salak meyvesine “Yılan meyvesi” denmesinin de sebebi budur.

Bitkinin en yaygın 3 çeşidi vardır. bunlar; Salak Pondoh, Salak Bali, Salak Gula Pasir’dir. Salak Bali, tat olarak en lezzetli olandır. Fiyatı da diğer türlerine kıyasla daha yüksektir.

Sulu bir meyve olan salak’ın iç kısmının baldan bile tatlı olduğu bilinir. 6 metre yüksekliğe sahip ağaçta yetişen salak, birçok meyveden daha fazla vitamin içerir. Bu nedenle tüketilmesinin sağlığa faydaları yadsınamayan bir gerçektir.

Yılda 5 defa meyve veren salak meyvesinin Türkiye’deki fiyatları tam olarak bilinmemektedir. Oldukça nadir olan bu meyveye ulaşılması güçtür. Ancak salak meyvesinin tohumuna ulaşabilirsiniz. Birçok internet sitesi üzerinden satışa sunulan salak tohumunu, evinizde gerekli koşulları sağlayarak yetiştirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=QJl07kb_bLs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu