Otomobil

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata!

instagram takipçi hilesi

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata! Her gencin en büyük heyecanlarından bir tanesi de ehliyet alma konusudur. Yazılı sınava girenler ve en az 70 puan (35 soru) alarak başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

Aslında pek çok adayın korktuğu kısım ise bu noktada başlıyor. Adayların bir kısmı hali hazırda aileden aldığı eğitim ile de olsa araç kullanmayı bilse de bazı kişiler aracın direksiyonuna daha ilk kez oturuyor. Haliyle de heyecan yapmaları da çok doğal.

Bu yazımızda sizlere direksiyon sınavında yapılan 10 hatadan bahsedeceğiz. Bu yazımızda yer alan hataları yapmadan bir sınav geçirirseniz büyük ihtimalle ehliyet sahibi olabilirsiniz.

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata!

1) Giriş Belgenizi Kontrol Ediniz.

Sürücü kursları, direksiyon sınavına girmeden önce sınava girenlere bir giriş belgesi verir. Sınav giriş belgeniz yoksa direksiyon sınavına giremezsiniz. Giriş belgesinde sınav tarihi, sınav başlangıç/bitiş saati, adı, soyadı, TC kimlik numarası gibi bilgiler yer alır. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Kimliğinizi sınav saatinden 10 ila 20 dakika önce hazırlayın.

2) Ayakkabı Tercihi Doğru Yapın.

Sürüş sınavınızdan önce, direksiyon eğitiminiz sırasında seçmediğiniz ya da giymediğiniz ayakkabıları giymeyin. Özellikle manuel şanzıman bir araç ile sınava girecekseniz seçtiğiniz ayakkabı çok önemlidir. Aracınızın pedal hassasiyetini hissedebilmeniz için kalın olmayan, yumuşak ve rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.

3) Sorulara Düşünerek Yanıt Verin.

Uygulamalı direksiyon sınavında kaput, bagaj ve araç iç aksamlarından bazı sorular gelecektir. Bu soruları doğru cevapladıktan sonra sürüşe başlayacaksınız. Size sorular bu sorulara doğru cevap vermeniz gerekmektedir. Bu sorulardan 5 tanesine yanlış cevap verirseniz sınavınız sonlanır.

4) Heyecanınızı Yenmeye Çalışın ve Sakin Olun.

Direksiyon sınavında adayların en büyük düşmanı da heyecandır. Heyecanlanmanız çok doğal fakat bunu kontrol edebilmeniz gerekmektedir. Fazla heyecan sizi hataya sürükleyecektir.  Heyecan olmalı, onu tamamen yok edemeyiz ama araba kullanmana engel olacak kadar heyecanlanmamalısın.

Bunu öncelikle sınava giren komite üyelerine yansıtmamalısınız. Çünkü bilenler o kadar heyecan göstermezler. Unutma, derslere giderek öğreniyorsun ve sınavlara bu şekilde giriyorsun. Bilmediğiniz ya da size anlatılmayan hiçbir açıdan sınavda karşınıza çıkmıyor. Sınav başlar başlamaz heyecanını unutmalısınız. Negatif düşüncelerden uzak durmalısınız.

5) Sınav Parkurunu Bilmelisin.

Direksiyon eğitmeninin hocanızın size gösterdiği başlangıç ​​ve bitiş noktaları olan bu adımları bilmelisiniz. Direksiyon sınavı, trafikte sürüşün yanı sıra paralel park etme, L-park etme, yokuş kalkış, 25 metre geri gitme ve sert frenlemeyi de içerir. Sırayla takip etmelisiniz. Bir sürüş testinde, komite size herhangi bir açıklama yapmayacaktır.

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata

6) Emniyet Kemerini Takmazsanız Sınav Başlamadan Biter

Sınav sırasında araca bindikten ve koltuğunuzu ayarladıktan sonra emniyet kemerinizi takmalısınız. Bunu sadece sınavda değil gerçek hayatta da uygulamalısınız. Emniyet kemeri kullanmadan araç kullanmak büyük bir tehlikeli harekettir. Direksiyon sınavında emniyet kemerini takmadan aracı hareket ettirttiğiniz anda sınavını biter ve başarısız sayılırsınız.

7) Sizinle Beraber Sınavda Olan Diğer Adaylara Dikkat Edin.

Sizinle birlikte pek çok adayda sınava girecektir. Bu aynı kurstan biri de olabileceği gibi başka kurlardan adaylar da olabilir. Aynı sınav güzergahını kullandığınız için birbirinize çok yakın durmamalısınız.

Diğer aday heyecandan gaz ve frenin yerini karıştırarak an fren yapabilir. Siz çok yakına girince heyecan yapabilir. Burada aslında takip mesafesi kuralı uygulanmalıdır. Bulunduğunu hızın en az yarısı kadar metre cinsinde mesafe bırakmalısınız.

Örneğin sınav sırasında 40 km hız ile seyrediyorsanız, önünüzdeki araç ile en az 20 metre takip mesafesi oluşturmanız gerekmekte. Bu tam 20 metre olmasına gerek yok. Göz kararınca ayarlanmalı.

8) Sınav Sırasında Aceleci Olmayın.

Bu hatayı genellikle aracı kullanmayı bilen fakat fazla heyecan yapan kişiler yapar. Direksiyon sınavları her aday için 35 dakikadır. Bu sürenin 5 dakikası araç dışında ve içinde sorular sorular içindir. Kalan 30 dakika ise sürüş sınavıdır.

Özellikle direksiyon sınavında aceleci gözükmeyin. Işıklarda kırmızıya yakalanmamak için gaza basmayın. Unutmayın şehir içinde en fazla 50 km hız yapabilirsiniz. Park etme, geri geri gitme, yokuş kalkış gibi aşamalarda acele etmeniz sizi hataya zorlar. Bu aşamalarda yapılan tek bir hatanın bile geri dönüşü yoktur.

9) Eğitim Aracından Başka Araç Kullanmamaya Özen Gösterin.

Özellikle manuel şanzımanlı bir aracınız varsa eğitim aracı dışında herhangi bir araçla antrenman yapmayın. Manuel şanzımanlı araçlarda 3 pedal bulunur. Bu pedallar; debriyaj pedalı, fren pedalı ve gaz pedalıdır.

Manuel şanzımanlı araçlarda debriyaj noktaları bulunur. Her aracın farklı bir tutuş noktası vardır. Aynı marka ve model araçlarda bile pedallar farklılık gösterebilir. Diğer bir kısım ise, arabanın boyutunun değişebilmesidir. Örneğin; eğitim arabanız hatchback ise, sedan kullanıyorsanız park aşamasında sorun yaşayabilirsiniz.

10) Sınav Bitmeden Kesinlikle Sevinmeyin.

Bir direksiyon sınavının son aşamalarına geldiğinde insana bir güven gelir. Son aşama bitene kadar mutlu olmayın. Çünkü ciddi son dakika hataları yapabilirsiniz. Bu hatalara genel olarak baktığımızda herhangi bir sinyal verilmediği görülmektedir. Bu yüzden baştan sona tüm bölümlerde odaklanmış ve dikkatli olmalısınız. Bu sizi ehliyetinizi almaya kadar rahatlıkla götürecektir.

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata

Direksiyon Sınavında Yapılan 10 Hata! İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu