Dilek Türkan

instagram takipçi hilesi

dilek 1

Tam adı: Dilek Türkan
Doğum tarihi: 25 Mayıs 1978
Doğum yeri: Balıkesir / Türkiye
Burcu: İkizler
Eşi: Derya Türkan
Çocukları: Elif Türkan
Mesleği: Ses Sanatçısı
Aktif Yılları: 2003 yılından bu yana
imdb-logo

youtube-chanel listen-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Dilek Türkan kimdir? Dilek Türkan, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı ve tango yorumcusu.

Dilek Türkan, 25 Mayıs 1978 tarihinde Balıkesir’de dünyaya gözlerini açmıştır. Bir abisi olan sanatçı ilk ve orta öğrenimini Balıkesir’de tamamlamıştır. İlk müzik çalışmalarını ise Balıkesir Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarları Ses Eğitimi Bölümünden 199 yılında başarıyla mezun olmuştur. Öğrenim yaşamı süresince Tülun Korman ve Alaeddin Başaka ile repertuar; Ferşan Başaka ve Güher Güney ile şan; Şehnaz Uğurel ve Fatma Gökdel ile de nazariyat çalışmaları gerçekleştirmiştir.

1996 yılında TRT İstanbul Radyosu bünyesinde İstisna Akitli Ses Sanatçısı olarak görev almıştır. TRT Televizyonu’nda, Ankara ve İstanbul radyolarında çeşitli programlara katılarak birçok konserde korist ve solist olarak görev almıştır.

1999 yılında Akasya Koleji’nde 2 yıl, Alman Koleji’nde de 1 yıl olmak üzere müzik öğretmenliği yapmıştır. 2003 yılında tekrar TRT’ye dönerek program yapımcısı olarak çalışmalarına devam etti. Şarkılardan Bir Demet ve Sanatçılarımızdan Birer Şarkı adında programlar hazırladı. Kudsi Erguner’in kurmuş olduğu İstanbul Hanımları grubuyla Fransa, Belçika ve Hollanda’da, İncesaz ve Yansımalar grubu ile yurtiçi ve yurtdışında birçok konser verdi.

Dilek Türkan, Baki Duyarlar’ın Kemenjazz adlı projesinde, Yarkın Ritm Grubu’nun Kervansaray adlı projesinde, İncesaz Grubu’nun Kalbimdeki Deniz ve Mazi Kalbimde adlı albümlerinde solist kişiliği ile yer almıştır. Yansımalar Grubuyla Son Osmanlı Yandım Ali filmindeki Sensiz adlı şarkıyı seslendirmiş ve İncesaz Grubu’nun üstlenmiş olduğu birçok dizi müziğinde yer almıştır.

Sultan’s Minstrels Grubuyla 2004 yılındaki Yahudi Kültürü Avrupa Günü nedeni ile düzenlenmiş olan gecede, Osmanlı döneminde yaşayan Yahudi bestecilerin eserlerini seslendirmiştir. 2006 yılında Hollanda’da düzenlenmiş olan Akdeniz Festivali’nde vermiş olduğu olduğu konser, Hollanda Devlet Radyosu’nda canlı olarak yayınlanmıştır.

2008 yılında Türk Hava Yolları’nın 75. kuruluş yıldönümü kutlamaları nedeni ile CRR konser salonunda düzenlenmiş olan gecede İncesaz Grubu ve Radyo Senfoni Orkestrası ile birlikte sahne almıştır. 2005 yılında kurulmuş olan Cemal Reşit Rey İstanbul Tük Müziği Topluluğu’nda ses sanatçısı sıfatı ile birçok konser vermiştir. 2006 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun açmış olduğu sınavı kazanmış ve hala bu görevini sürdürmektedir.

Dilek Türkan, 8 yıl süre ile solistliğini yapmış olduğu İncesaz Grubu’ndan 2013 tarihi ile ayrılmıştır.

Dilek Türkan, kendisi gibi müzisyen Derya Türkan ile olan evliliğinden Elif adında bir kızı vardır.

Dilek Türkan 9 Aralık 2018 Panten Altın Kelebek Ödüllerine aday gösterilmesine karşın misafir listesinde adı olmadığı için tören salonuna alınmamış, sanatçının Instagram hesabından konu ile ilgili yapmış olduğu canlı yayından sonra içeri alınmış fakat durumu kabullenemeyen sanatçı tepki olarak tören salonunu terk etmiştir.

Solo Albümleri:

  1. 2011 – Aşk Mevsimi

Videoları

Mâzi kalbimde bir yaradır, Dilek Türkan

https://www.youtube.com/watch?v=q1Ynky_Esz8

Çok aşığın var diyorlar, İncesaz

https://www.youtube.com/watch?v=bxddEQoASy0

Dilek Türkan – İç Acısı

Dilek Türkan – Ah İstanbul

Dilek Türkan Hep sen varsın

https://www.youtube.com/watch?v=VXNISYc8uNI

Aykırı Sorular’da; İlber Ortaylı Selim İleri ve Dilek Türkân mp4

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfogoogle

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu