Yerli Kadın Ünlüler

Dilek Hanif Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Dilek Hanif
Tam adı: Dilek Hanif
Doğum tarihi: 8 Nisan 1962
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Burcu: Koç
Ailesi: Babası Lütfü Demirtok, Kardeşi Oya Demirtok
Mesleği: Tasarımcı
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Dilek Hanif Kimdir? Vizyonlu ve cesur tarzını, modaya da yansıtarak, moda hayatına yön veren tasarımcılar arasında yer almaktadır. Türk moda tarihinin öncülerinden de denilebilir.

8 Nisan 1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası ünlü illüzyonist Lütfü Demirtok’dur. Yazar olan Oya Demirtok’un ablasıdır. Dilek Hanif’in bir de erkek kardeşi vardır.

Küçük yaşlarda bir tekstil firmasına yardım ederek, modaya merakı başlamıştır. Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesinde eğitimine devam etmiştir. Mimar Sinan Üniversitesinde desen çalışmaları, kumaş boyamaları yapmaktaydı. Bu konularda kendini geliştirmeye çok çaba göstermiştir.

Annesi bir butik işletiyordu ve bu butik sayesinde kumaşları tanımaya başlamıştı. İlk evliliğini 1990 yılında Mehmet Hanif ile yapmıştır. Evlendiği dönemde kendi işine sahip olma arzusuyla Osmanbey’de ilk atölyesini açmıştır. Birikimi ve borç yardımıyla açılan atölye 100 metrekarelik bir alandır. ”Dilek Hanif Line” adlı markasını kurmuştur. Küçük bir atölye olmasına rağmen modern kadın imajını sergilemeye gayret etmiştir.

İşleri hızla ve güzelce ilerlerken Osmanbey’de kurduğu küçük atölyeyi büyültme kararı alır. Üst katında iki kat boştur ve buraların birini depo diğer katı ise kesimhane yapmıştır.

Ünlülerden çalıştığı isimler hızla artmaya başlamıştır. İlk Hülya Avşar ile çalışmıştır. Hülya Avşar‘ın 8 sene boyunca tüm kıyafet tasarımları Dilek Hanif tarafından hazırlanmıştır. 1997 yılında kendine showroom açarak işlerini ikiye katlamıştır.

İlk defilesini 8 Nisan 2002 yılında Aya İrini’de yapmıştır. O yıl ise ilk ödülü olan ”Yılın En Başarılı Kadın Moda Tasarımcısı’‘ ödülünü almıştır. Daha sonra yurt dışında defileler yapmaya başlayan Dilek Hanif, en son defilesini 2017 yılında Kıbrıs’ta yapmıştır. Baş defilesi Çağla Şikel, defile koreografisi ise Uğurkan Erez‘e ait olmuştur.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu