Yerli Kadın Ünlüler

Dilan Yeşilgöz Kimdir?

Hollanda Siyasetinde Yeni Lider: Dilan Yeşilgöz Zegerius'un Zaferi

instagram takipçi hilesi

Dilan Yeşilgöz 
Tam adı
: Dilan Yeşilgöz
Doğum tarihi: 18 Haziran 1977
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Burcu: İkizler
Ailesi: Yücel Yeşilgöz (Babası),
Eşi: Rene Zegerius (2014)
Çocuk(ları): –
Mesleği: Siyasetçi
Aktif Yılları: 2010’lu yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Dilan Yeşilgöz Kimdir? Dilan Yeşilgöz, Hollanda’da görev yapan bir siyasetçidir.

Dilan Yeşilgöz Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Dilan Yeşilgöz, 18 Haziran 1977 günü Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Dilan Yeşilgöz’ün annesi, Karadeniz kökenlidir. Babası ise Tunceli doğumlu ve 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesinde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) görevli sendikacı olan Yücel Yeşilgöz’dür. 12 Eylül darbesinin hemen ardından, 1980 yılında, babası Türkiye’den kaçarak Hollanda’da sığınma talebinde bulundu.

Yücel Yeşilgöz, uzun yıllar Hollanda’da Utrecht Üniversitesi Kriminoloji bölümünde doçent olarak görev yaptı. 1984 yılında, annesi ve kız kardeşiyle birlikte kaçak yolla bir tekneyle Yunanistan’ın Kos adasına geçerek oradan da mülteci olarak Hollanda’ya sığındı.

Dilan Yeşilgöz Eğitimi

Dilan Yeşilgöz, çocukluğunu Amsterdam’da geçirdi. Ortaöğrenimini Hollanda’nın Amersfoort şehrinde bulunan Vallei Koleji’nde 1991-1997 yılları arasında tamamladı. Eğitimine devam ederek, Vrije Üniversitesi Sosyal ve Kültürel Bilimler alanında öğrenim gördü. 2003 yılında Kültür, Organizasyon ve Yönetim alanında yüksek lisans eğitimini de tamamladı.

Dilan Yeşilgöz Kariyeri

2014 senesinde doktor Rene Zegerius ile hayatını birleştiren Dilan Yeşilgöz Zegerius, Amsterdam’da yaşamını sürdürmektedir. Yeşilgöz, Felemenkçe ve İngilizce dillerinde yüksek düzeyde iletişim kurabilmekle birlikte, Kürtçe’de de oldukça yeterli seviyededir. Almanca konusunda ise orta seviyede bilgi sahibidir.

Dilan Yeşilgöz Zegerius, siyasi kariyerine Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde (VVD) başlamıştır. VVD’den 2017 yılında milletvekili olarak seçilen Dilan, aynı zamanda 2014 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Belediye Meclis Üyeliği görevini yürüterek yoksulluğun azaltılması amacıyla önemli çalışmalara imza atmıştır.

Yeşilgöz, 25 Mayıs 2021 tarihinde Hollanda Hükümeti’nde Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak görevlendirildi. 10 Ocak 2022 itibariyle Güvenlik ve Adalet Bakanlığı görevini üstlendi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin 10 Temmuz 2023 tarihli istifasının ardından, Dilan Yeşilgöz Zegerius, olası haleflerinden biri olarak adı geçti. 12 Temmuz 2023 tarihinde, başbakanlık için resmi adaylığını açıklamış ve Telegraaf gazetesine göre parti yönetim kurulu tarafından yeni başbakan adayı olarak tercih edilmiştir.

Dilan Yeşilgöz, siyasi kariyerine Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde başlamıştır. 2014 ve 2017 yılı seçimlerinde, parti listesinden Amsterdam Kent Konseyi üyeliğine seçilmiştir. 25 Mayıs 2021 tarihinde Hollanda Hükûmeti’nde Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak atanmış, ardından 10 Ocak 2022 tarihinden itibaren Güvenlik ve Adalet Bakanlığı görevine getirilmiştir.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin 10 Temmuz 2023 tarihli istifasının ardından, 14 Ağustos 2023 tarihinde partisinin içinde gerçekleştirilen seçimle muhafazakar Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) yeni lideri olarak seçildi.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu