Yerli Kadın Ünlüler

Derya Yanık

Derya Yanık Kimdir?

instagram takipçi hilesi

derya yanik 1
Tam adı: Derya Yanık
Doğum tarihi: ??. ??. 1972
Doğum yeri: Kadirli, Osmaniye, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Burcu: 
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Siyasetçi, Bakan, Avukat
Aktif Yılları: 1995 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Derya Yanık Kimdir? Derya Yanık, 21 Nisan 2021 tarihli kararname ile Zehra Zümrüt Selçuk yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na atanmış bir siyasetçidir.

Derya Yanık, 1972 yılından Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır.

İlkokul eğitimini doğup büyüdüğü topraklar olan Kadirli’de orta ve lise eğitimini de Adana Anadolu Lisesi‘nde okumuştur. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamlamış ve 1995 yılında mezun olmuştur. Öğrencilik dönemlerinden beri pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) başta olmak üzere pek çok vakıf ve dernekte, istişare kurulu üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

1996 yılının Aralık ayında İstanbul Barosu’nda avukatlık stajını tamamlamış ve avukatlık mesleğini icra etmeye başlamıştır. Yanık, bir süre serbest avukat olarak çalışmıştır. Daha sonra siyasete atılmak istemiş ve Ak Parti kadrosu içerisine girmiştir.

Bir dönem Ak Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Yanık, 2004 ve 2014 yılları arasında 4 ve 6. dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görevlerini de icra etmiştir.

Ak Parti Grup Sözcülüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı da yapan Derya Yanık, Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresi‘nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üye kadrosuna seçilmişti.

Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de 21 Nisan 2021 tarihli atama kararı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine getirilmiştir. Yanık, koltuğu Zehra Zümrüt Selçuk‘tan devralmıştır.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu