Eğitim

Ders Kaynağı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

instagram takipçi hilesi

ktp1

Hangi sınıfta, hangi eğitim seviyesinde olursanız olun yayın evleri tarafından yayınlanan pek çok farklı kaynakta konu anlatımlı kitaplar ve soru bankaları mevcut. Ancak her öğrencinin seviyesi aynı olmadığı için öğrencilerin tamamı için bir kaynak önerilmesi yapılamaz. Kaynak seçimi de aslında öğrencinin kendisine bırakılmalıdır. Çünkü insanı en iyi tanıyan kendisidir.

Dolayısıyla bir öğrenci olarak kaynak seçerken mutlaka seviyenize uygun olup olmadığını test edin ve kendinize uygun olmayan kitapları kaynak olarak almayın. Belki sadece daha iyi kaynaklar olduğu için zor kaynaklar tercih edebilirsiniz ancak bu kaynak içerisindeki soruları çözemediğiniz sürece almış olduğunuz kaynağın size pek bir faydası olmayacaktır.

ktp2

 

Soru Bankası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Soru bankaları, öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirmek adına basılan kitaplardır. Genel olarak her ders için ayrı soru bankaları üretilse de ilk ve ortaokul seviyelerinde “Tüm dersler” adında kalınca bir kitapta toplanmış soru bankaları da bulunmaktadır.

Ancak bu kitaplar lise ve üniversite döneminde ortadan kalkıyor. Özellikle lisede konuların artması ve bilgilerin çoğalması nedeniyle tüm dersleri tek bir kitapta toplamak şimdilik imkansız gibi görünüyor. Bu yüzden her ders için ayrı soru bankası almalısınız. Öncelikle sınavda veya yazılıda size yakın notlar alan arkadaşlarınız ile konuşarak hangi yayınları tercih ettiklerini öğrenin ve kaynak ile ilgili görüşlerini alın. Sizin seviyenizdeki öğrencilerin tercih ettikleri kaynakları kullanmak oldukça yararlıdır.

Aklınıza 2-3 adet kaynak yazdıktan sonra bir kırtasiyeye veya yayın evine giderek aklınızdaki kaynakları detaylı bir şekilde inceleyin. Hatta kalem kağıt oynatmadan aklınızdan bu soruların birkaçını çözmeye çalışın. Zaten bu işlemden sonra az çok kaynağın size kazandıracakları ile ilgili tahminler yürütebileceksiniz. Dolayısıyla seviyenize en uygun hissettiğiniz profesyonel soru bankasını tercih edebilirsiniz.

ktp3

 

Konu Anlatımlı Kitap Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Soru bankalarında mevcut olan seviye farkının zararı konu anlatımlı kitaplarda görülmemektedir. Çünkü konu anlatımlı kitaplarda, MEB müfredatında bulunan konular anlatıldığı için aralarında ciddi seviye farkı bulunan iki öğrenci aynı konu anlatımlı kitabı kullanabilir.

ktp4

Her konu anlatımlı kitap, kaba taslak aynı konuları ele alsa da detaylandırmalar farklı olduğu için konu anlatımlı kitap seçimi çok önemlidir. Ayrıca bazı konu anlatımlı kitaplar eski müfredata göre hazırlandığı için sınavda çıkacak olan konuların anlatımını bulamayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka almak istediğiniz konu anlatımlı kitabın basılma tarihini ve konularını kontrol edin. Eğer kitap detaylı bir anlatıma inmiş ve konuların tamamını ele almışsa o konu anlatımlı kitabı tercih edebilirsiniz.

Doğru Kaynak Kitap Seçimi ile İlgili Bir Video;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu