Derin Dondurucunuzda Saklayabileceğiniz Yaz Sebze ve Meyveleri

instagram takipçi hilesi

Meyve ve sebzelerin besin değerlerinden en iyi biçimde faydalanmanın yolu onları mevsiminde tüketmek olacaktır. Özellikle yaz günlerinde çeşitleri artan sebze ve meyveleri derin dondurucunuza atarak , istediğiniz her an sağlıklı yemekler pişirebilirsiniz.

Taze sebze ve meyveler ile beslenmek her an önemlidir. Yaz döneminde derin dondurucuya giren sebze ve meyveler uygun biçimde paketlendiği zaman besin değerlerini koruyor , böylece mevsimi olmasa da sofralarınız da yaz tazeliğini yaşayabilirsiniz.

Yaz meyve ve sebzelerinin doğru biçimde dondurma yöntemlerini merak ediyorsanız , bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Ön Hazırlık

Geçen sezonun meyve ve sebzeleri kullandıktan sonra dondurucunuzda genişçe bir boşluk oluşması , buzluğunuzu ayrıntılı bir şekilde temizleyebilmek için oldukça güzel bir fırsat. Derin dondurucuzu temizlemek için ilk olarak buzdolabının ya da dondurucunun fişini çekmelisiniz. Ardından ise sırası ile şunları yapın :

Tarihi geçen ve yerine yenilerini koyacağınız geçen yazdan kalmış olan sebze ve meyvelerin atılma zamanı geldi.

Diğer ürünleri güneş görmeyen ya da başka bir soğutucunun içerisine koyun.

Dondurucunuzda buz oluşma sorunu var ise , çözülmüş olan buzları atın.

Bir kap duru suyun içerisine yarım çay bardağı sirke koyun ve buzluğunuzun içerisini sünger ya da bez ile silin. Sildikten sonra kurulamanız gerekmektedir.

Ürünleri grup halinde dondurucunuza dizin ve fişi geri takın.

Hangi Sebzeler Derin Dondurucuya Konulur ?

Bezelye

Derin Dondurucunuza Koyabileceğiniz Yaz Sebze ve Meyveleri

Ayıklamış olduğunuz bezelyeleri geniş bir süzgece alarak güzelce yıkayın. Süzülen ve kuruyan bezelye tanelerini buzdolabı poşetlerine eşit miktarda paylaştırın Poşetlerin havasını eliniz yardımı ile alın ve poşetlerinizi ezilmeyecek şekilde dondurucuda ezin.

Taze Fasulye

Derin Dondurucunuza Koyabileceğiniz Yaz Sebze ve Meyveleri 2

Fasulyeleri yıkayın ve bir kaşık sirke eklemiş olduğunuz su içerisinde 15 dakika boyunca bekletin. Süzülen fasulyeleri arzu ettiğiniz gibi doğrayarak derin bir tencere içerisinde renkleri hafif sararıncaya kadar alt üst edin . Buzdolabı poşetinin havasını yine elinizle alın.

Bamya

dondurucuda bamya saklama

Taze olduğundan emin olduğunuz bamyaları önce yıkayın ve sonra ayıklayın. Yıkanmış , süzülmüş ve kurutulmuş bamyaların tepesini küçük bir bıçak yardımı ile ayıklayın. Buzdolabı poşetlerine doldurarak poşetlerin havasını alın.

Bamya çok çabuk karardığından dolayı sirkeli su içerisinde bekletilmesi iyi olmayacaktır.

Hangi Meyveler Derin Dondurucuya Konulur ?

Çilek

kis icin cilek saklanir mi

Suda bekletmiş olduğunuz , güzel bir şekilde yıkadığınız ve kurutmuş olduğunuz çilekleri tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde dondurmalısınız. Bunun amacı ise çileklerin donana kadar sulanmasının önüne geçmek olacaktır.

Tepside donan bütün ya da yarıya bölünmüş çilekleri daha sonra havası alınmış buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz.

Vişne

donmus visne

Yıkanmış , kurutulmuş ve saplarından ayrılmış olan vişneleri bir tepsi içerisinde birbirlerine temas etmeyecek şekilde dondurduktan sonra bibr buzdolabı poşetine koyarak dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu