Deprem

Deprem Bölgesinde En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var?

instagram takipçi hilesi

Deprem Bölgesinde En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var? Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sebebi ile o bölgede ve çevre illerde yaşayan pek çok insan mağdur oldu. Bazı insanlar ise maalesef ki hayatını kaybetti.

Deprem Bölgesinde En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var?

Bir şekilde hayatta kalan insanların bu sefer de başka sorunları baş göstermeye başladı. Depremler sebebi ile pek çok depremzede tüm varlıkları kaybetti. Kimisi ayağına terlik giyebilirken, kimisi ona bile fırsat bulamadı. Bu yazımızda sizlere depremzedelerin en çok ihtiyaç duyabilecekleri malzemeleri listelemek istedik.

Deprem Bölgesinde En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var?

Su: İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için, deprem bölgesinde su kaynaklarına erişim zor olabilir. Bu nedenle, hayatta kalmak için suyun çok önemli olduğunu unutmayın. En azından her kişi için günlük 3-4 litre su önerilir.

deprem bolgesinde en cok hangi malzemelere ihtiyac var 2 768x512 1

Yiyecek

Deprem sonrasında yiyecek kaynakları da azalabilir. Bu nedenle, uzun süre dayanabilecek yiyecekler stoklamak önemlidir. Konserve yiyecekler, kuru gıdalar ve enerji barları gibi hazır gıdalar, özellikle ilk birkaç gün için kullanışlıdır.

İlk yardım malzemesi

Acil durumlar için bir ilk yardım malzemeleri aslında hepimizde bulunması gerekir. Deprem bölgesine göndereceğiniz ilk yardım çantasında sterilize edici solüsyonlar, yara bandı, gazlı bez, antibiyotik merhem, ağrı kesici, antiseptik ilaçlar, sargı bezi, makas ve eldiven gibi temel malzemeler bulunmalıdır.

Kıyafet ve ayakkabılar

Kıyafet ve ayakkabılar deprem sonrası hayatta kalmak için önemli bir unsurdur. Sıcaklık düşükse, battaniye, mont ve sıcak giysiler gibi şeyler önemlidir. Ayrıca, su geçirmez bir yağmurluk ya da şal gibi koruyucu giysiler de önemlidir.

deprem bolgesinde en cok hangi malzemelere ihtiyac var 4 768x384 1

İletişim araçları

Deprem sonrasında, iletişim araçlarına erişim zor olabilir. Cep telefonları, şarj edilebilir piller, powerbankler, el fenerleri, radyolar ve acil durum ışıkları gibi şeyleri bölgeye göndermek çok önemlidir.

Tuvalet malzemeleri

Deprem sonrasında tuvalet ihtiyacı hala çok ama çok önemlidir. Tuvalet kağıdı, ıslak mendil, sabun, el dezenfektanı, diş fırçası ve diş macunu gibi malzemeleri en hızlı şekilde bölgeye göndermek büyük önem arz etmektedir.

Barınma malzemeleri

Deprem sonrasında depremzedelerin evleri hasar görebilir ve acil barınma ihtiyacı olabilir. Bu nedenle, çadır, uyku tulumu, battaniye gibi barınma malzemelerini gönderilmelidir.

Yakıt

Deprem sonrasında elektriklerin kesilmesi neredeyse kesindir. Bu yüzden de yakıt kaynaklarına erişim zor olabilir. Bu nedenle, gaz lambaları, jeneratörler, ulaşım araçları için yakıt kaynaklarını da hızlı bir şekilde deprem bölgesine ulaştırmamız gerekir.

Bebek ve çocuk bakım malzemeleri

Çocuklar en masum kişilerdir. Depremden de en çok onlar mağdur olmaktadır. Bu yüzden eğer ki deprem bölgesine yardım yapmak istiyorsanız ve yardım etmek istediğiniz kişiler bebek ve çocukları ise; ıslak mendil, pişik kremi, bebek bezi, biberon, emzik, battaniye, bebek maması, bebek bisküvisi ve çocuk kıyafetleri gönderebilirsiniz.

Hijyen malzemeleri

Deprem sonrasında depremzedelere hijyen malzemeleri göndermek önemlidir. Bu nedenle, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı, diş fırçası, diş macunu, ıslak mendil, el dezenfektanı, kadın pedleri ve çocuk bezi gibi hijyen malzemeleri bölgeye giden tırlara kesinlikle koyulmalıdır.

Yakıt sobaları ve yakıtı

Deprem sonrasında, ısınma ve yemek pişirme için yakıt sobaları ve yakıt kaynakları önemlidir. Bu nedenle, birkaç gün yetecek yakıt kaynağı, yakıt sobası, odun ve benzeri şeyler gönderilmelidir.

Araçlar

Deprem sonrasında araçlar çok önemlidir. Ağır eşyaları taşımak, acil durum malzemelerini taşımak, enkazı temizlemek ya da aracınızın sürülebilir olduğundan emin olmak için araçlar önemlidir.

Güç kaynakları

Deprem sonrasında elektrik kesintileri olabilir. Bu nedenle, güneş panelleri, jeneratörler ve batarya gibi alternatif güç kaynakları gönderilmelidir.

İş eldivenleri

Enkaz temizleme gibi tehlikeli işlerde, eldivenler önemlidir. Bu nedenle, sağlam iş eldivenleri bölgeye giden kişilerde olmalıdır. Aynı zamanda bu eldivenler hasar göreceği için yedekleri de bölgede bulunmalıdır.

Hayvan malzemeleri

Hayvanlar, deprem sonrasında da hayatta kalmak için tıpkı insanlar gibi bazı malzemelere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, mama, su ve tasma benzeri malzemeler de gönderilmesi gerekir.

Özel ihtiyaçlar için malzemeler

Deprem sonrasında özel ihtiyaçları olanlar için malzemeler de hayati önem taşır. Örnek vermek gerekirse, ilaç, gözlük, işitme cihazı, tekerlekli sandalye, yürüteç ve benzeri şeyler de bölgeye giden malzemeler arasında yer almalıdır.

Deprem Bölgesinde En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu