Yaşam

Deniz Mi Havuz Mu Tercih Edilmelidir?

instagram takipçi hilesi

Deniz mi havuz mu sorusu yaz mevsimine yaklaşırken tatil planları yapanların zihnini meşgul ediyor. Bütün bir yılın yorgunluğunu atmak, ailecek keyif dolu anılar biriktirmek, gelecek sezon için enerji depolamak, gezmek, eğlenmek, yeni yerler keşfetmek, dinlenmek için kendimize bir rota çizip uygulamaya geçeriz.

Bunun için kimi zaman bir otel, kimi zaman çadır veya karavan, kimi zaman ise yazlık ev gibi tercihlerde bulunuyoruz. Yazın bunaltıcı sıcağında, güneş ışınlarından faydalanmak, bronzlaşmak ve serin sulara kendimizi bırakarak maviliğin tadını çıkarmak için, adeta plajlara ve havuz başlarına akın ediyoruz.

Kimileri denizde mavinin her tonunu yakalayıp dalış yaparak su altı dünyasını keşfetmeye doyamazken, kimileri ise dalgasız, taşsız ve çakılsız havuz keyfinin dinginliğini ön planda tutuyor. Peki hiç düşündük mü; hangisi daha sağlıklı? Hangisi, bütün kış boyunca mevsimsel hastalıklarla yorulmuş vücudumuza daha iyi gelerek şifa veriyor? İşte biz de bu yazımızda sizlere deniz mi havuz mu sorusunun cevabı niteliğinde bilgiler veriyor olacağız.

den

Deniz Mi Havuz Mu, İkisinin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Deniz doğanın bize sunduğu muhteşem bir armağan gibidir. Su altında yaşayan ve tabiat döngüsüne hizmet eden pek çok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. İnsan eli değmeden oluşmuş bir yapıdır.
  • Deniz kendini yenileme özelliğine sahiptir. Şikayetçi olduğumuz dalgalar, aslında temizlenmek, arınmak ve atıkları yok etmek için gereklidir. Üstelik bu yolla mikropların kırıldığı da söylenebilir. Bu nedenle, denizden hastalık bulaşma ihtimali de oldukça düşüktür.
  • Tuzlu su; başlı başına bir şifa kaynağıdır. Vücudumuzda oluşan egzama, sivilce veya yara izlerinden tutun, bronşit, sinüzit veya alerjik rinit gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıklara kadar pek çok sağlık probleminde büyük oranlarda iyileştirici özelliğe sahiptir.

hav

  • Aynı zamanda deniz suyunun kaldırma kuvveti daha yüksek olduğundan, yüzme konusunda çok deneyimli olmayan kişiler için daha ideal olarak görülüyor.
  • Havuzlarda sterilizasyon amaçlı kullanılan klor ve muadili maddelerin, bir yandan havuzu dezenfekte ederken, öte yandan gözlerde; yanma, kaşınma, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara yol açabileceği uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor.(Havuza girerken lens takılmaması önem taşıyor)
  • Ayrıca yine havuzlarda yapılan ilaçlama ve klorlamanın cildin PH dengesini bozarak zarar vermesi gibi bir ihtimal de söz konusu olabiliyor.
  • Diğer yandan, idrarını tutamayan küçük çocukların girdiği havuzlarda mikropların üreme olasılığı ve hızı da oldukça yüksek!
  • Havuzun dalga ile kendini yenileme özelliği olmaması ve tuzlu su içermemesi gibi faktörler; mikrop, virüs ve bakterilere uzun süre canlı kalabilecekleri bir ortam hazırlıyor. Bu da ne yazık ki çeşitli hastalıkların oluşmasını kolaylaştırıyor.
  • Havuzun kaldırma kuvveti denize oranla daha düşük olduğundan; yüzmeyi yeni öğrenenlerin çok daha fazla dikkatli davranması öneriliyor.

havde

Tüm bu bilgilerden hareketle, deniz mi havuz mu sorusunun cevabı olarak; deniz suyunun hem şifalı etkisi, hem de kendini temizleyebiliyor olması nedeniyle, havuza göre çok daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün! Tatil esnasında imkanlar el verdiği sürece denize girmenin daha doğru bir seçenek olacağını belirtelim. Ancak havuzu tercih edenler için de şöyle bir uyarıda bulunalım; hem havuza girmeden önce hem de çıktıktan sonra mutlaka sabunlu su ile duş alınmalı, havuzda güneş kremi kullanılmamalı ve havuz suyunu yutmamaya özen gösterilmelidir.

Deniz Mi Havuz Mu Tercih Edilmelidir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu