Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Deniz börülcesi, Amaranth familyasına ait olan Salicornia cinsinin yaklaşık 30 türünden bir tanesidir. Salicornia, kelimenin tam anlamı ile İngilizce’de salt horn yani tuz boynuzu anlamına gelir. Samphire, glasswort, turşu otu ve deniz kuşkonmazı gibi başka isimlerle de bilinmektedir.

Glasswort takma adı, cam yapımındaki rolünden gelmektedir. 16. yüzyılda kül ve sodyum karbonat bırakmak için yakıldı. Sodyum karbonat daha sonra filtrelendi ve cam ve sabun deterjanlarının üretiminde kullanıldı.

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi Nerede Bulunur?

Genellikle kıyı bölgelerinde, tuzlu su kaynaklarında ve 1 metreye kadar uzayabilen bataklıklarda bulunan tarih öncesi bir bitkidir. Bitkinin kendisi kuşkonmaz ya da yeşil fasulye gibi görünmekte ve benzer gevrek bir dokuya sahiptir.

Saplar, fasulye gibi çıtır çıtır ve birden çok dallara ayrılan eklemli kapsüllerden oluşan bir sütun gibidir. Sola dikildiğinde, parlak yeşil gövdeler sonbaharda parlak kırmızıya, kıpkırmızı ya da mora döner. Bu kırmızı rengi aldığında, gövdenin iç kısmında küçük, kök benzeri bir merkezi iplik gelişir ve küçük, sağlam, parlak yeşil dalları toplamayı bırakır.

Kendiniz yemek için topluyorsanız, bitki için en hassas ve en iyi olan bitkilerin tepesinden küçük bölümler koparmaktır. Yaz aylarında yerel pazarlarda deniz börülcesi bulabilirsiniz. Fakat her pazarda olmayabilir. Bir bahçede tohumlardan da yetiştirilebilirler.

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcelisinin Faydaları Nelerdir?

Vücudu yenileme özelliği bulunan deniz börülcesinin faydaları genel itibari ile şu şekildedir;

  • İçerdiği tuz oranı lenflerin çalışmasına katkıda bulunur.
  • Guatr hastalığına karşı korur.
  • Yüksek lif içerdiği için sindirime iyi gelir.
  • C Vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar.
  • İshal ve kabızlık gibi sindirim problemlerine iyi gelir.
  • Mide ve bağırsak sorunlarını önler.
  • Karaciğerde toplanan iltihaplı sivilceleri önler
  • Vücutta yer alan hücrelerin çıkmasını ve cildin yenilenmesini sağlar.
  • Metabolizmayı güçlendirir.
  • Hızlı kilo vermede yardımcıdır.

Deniz Börülcesi Zararlı Mıdır?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre deniz börülcesinin bugüne kadar herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Fakat çok fazla tüketilirse her üründe olduğu gibi bunda da bazı sorunlar meydana getirebilir.

Tuz oranı fazla olduğu için pişirmeden önce iyice yıkanmalı ve haşlanarak tüketilmelidir. Bunların dışında dikkatli ve kararında tüketildiği zaman herhangi bir zararı olmaz. Kişisel olarak bir alerjiniz var ise, zaten kendisini ilk tüketimden hemen sonra ya da bir kaç saat içinde gösterecektir.

Alerjik bir reaksiyon ortaya çıkarsa ve aşırı rahatsız ediyorsa mutlaka bir doktora görünün. Bir cildiye uzmanına görünmeniz iyi olacaktır.

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=82OByrHV3io

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu